Лікарняна каса Житомирської області | Archive | Останні новини

Архів розділу ‘Останні новини’

Лікарняна каса й надалі турбуватиметься про людей

Відбулось засідання правління благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області». Провів зібрання голова правління – д.мед.н., професор Валентин Дмитрович Парій. Участь у засіданні взяв начальник УОЗ ОДА Микола Петрович Суслик. IMG_8350

Було розглянуто кілька важливих питань роботи організації, одне з яких – про затвердження фінансового плану роботи ЛК на перше півріччя 2018 року. Головний бухгалтер Л.М.Пастушенко, зокрема, повідомила, що розмір дохідної частини на І півріччя планується в розмірі 36,7 мільйонів гривень при прогнозованому вступі 4 500 громадян за півріччя. Видаткова частина планується в розмірі 36,4 мільйонів гривен, із яких видатки на основну діяльність (придбання ліків, виробів медичного призначення, амбулаторне лікування тощо) становитимуть 81,9% – 30 мільйонів гривень. IMG_8327Видатки на адміністративно-господарську діяльність складуть 17,2% від надходжень, що відповідає Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», і становитиме 6,4 мільйонів гривень. Загалом, згідно з поданим проектом фінансового плану, в першому півріччі 2017 року планується (сума щомісячного добровільного пожертвування підвищуватись не буде) профіцит бюджету в сумі більше 350 тисяч гривень (0,9%).

Про стан надання медичної допомоги членам ЛК за 11 місяців 2017 року поінформувала завідуюча відділом аудиту та контролю якості ЛДП Раїса Володимирівна Артюх. Так, упродовж цього періоду медичну допомогу мешканцям області, котрі перебувають у Лікарняній касі, за рахунок організації надали в 440 597 випадках на суму 51 505 496 гривень. При цьому були проліковані 148 938 членів ЛК (51 416 пацієнтів стаціонарно та 97 522 – амбулаторно-поліклінічно).Також вона відзначила, що за 11 місяців 2017 року членам ЛК видано 114 направлень для отримання медичної допомоги в лікувальних закладах м.Києва через Асоціацію працівників лікарняних кас. Крім того, 99 особа з числа членів ЛК скористалась можливістю лікуватись із урахуванням невідкладних станів, які IMG_8359виникали за межами області.

Р.В.Артюх наголосила, що лікування хворих, котрі перебувають у Лікарняній касі, здійснюється згідно з Законом України «Про внесення змін до основ законодавства України про охорону здоров’я щодо вдосконалення надання медичної допомоги» №3611-17 від 07.07.2011 року (Закон набув чинності 01.01.2012 року), за яким лікувально-діагностичний процес в ЛПЗ має бути у відповідності до затверджених протоколів лікування, та згідно з локальними клінічними протоколами, затвердженими наказом УОЗ ОДА №754 від 30.12.2008 року «Про затвердження локальних клінічних протоколів надання медичної допомоги жителям Житомирської області», №783 від 21.12.2009 року «Про затвердження локальних клінічних протоколів надання медичної допомоги хірургічного профілю» та №1 від 02.01.2013 року «Про впровадження регіональних клінічних протоколів надання медичної допомоги жителям Житомирської області з акушерсько-гінекологічною, проктологічною, дерматовенерологічною патологією та внесення змін та доповнень до регіональних клінічних протоколів терапевтичного профілю», а також – за Лікарським формуляром. Це дає можливість пацієнту, котрий перебуває в Лікарняній касі, отримати гарантовану та якісну медичну допомогу на всіх етапах її надання.

IMG_8339За словами доповідачки, відзначається досить висока частка недотримання лікарями медичних закладів протоколів лікування, що свідчить про подвійні стандарти в лікуванні. Це стало причиною значної кількості звернень пацієнтів – членів ЛК – про відшкодування коштів, витрачених на придбання ліків, які відсутні в ДЛФ.

Крім того, питання про призначення таких препаратів часто звучало при зверненнях членів ЛК на цілодобову «гарячу лінію» з медичних питань. Характеризуючи їх, Р.В.Артюх зауважила, що загалом вони також стосувались подальшої діяльності ЛК у зв’язку з реформуванням системи охорони здоров’я України, сплати щомісячних благодійних пожертвувань, термінів лікування, лікування ЦД тощо.IMG_8341

З пропозицією про внесення змін до «Тимчасового положення про вступ до ЛК учасників антиретористичної операції» виступив заступник виконавчого директора Сергій Миколайович Грищук. Згідно з цим положенням, допомогою ЛК учасники АТО користуються на пільгових умовах – із наступного дня після оплати вступного та добровільного пожертвувань у розмірі не менше, ніж за один місяць. Загалом упродовж 11 місяців 2017 року до ЛК вступили 190 учасників АТО – 142 із них надана допомога за рахунок Лікарняної каси на суму 127 840 гривень. Отож пропозицію продовжити дію Положення до 31 грудня 2018 року члени правління прийняли одностайно.

Також С.М.Грищук повідомив про прийняття, поновлення громадян у БО «Лікарняна каса Житомирської області» та виключення громадян із організції.

Крім того, учасники зібрання детально розглянули 71 заяву членів Лікарняної каси про повернення коштів, витрачених на лікування за межами області. Після детального обговорення було прийнято позитивне рішення за 65 заявами.

Також були розглянуті інші питання діяльності благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», за якими прийняті відповідні рішення.IMG_8324

– Отже люди турбуються подальшою долею Ліканяної каси у зв’язку зі впровадженням медичної реформи – це радує, – підсумував Валентин Дмитрович Парій. – На даний час діяльність ЛК в області сприяє підготовці закладів охорони здоров’я області до впровадження медичної реформи. Так, у нас відпрацьована система договірних взаємовідносин із лікувальними закладами, підприємствами, банківськими установами. Також ми активно пропагуємо необхідність стандартизації медичних послуг – дотримання лікарями лікарського формуляру та протоколів лікування, затверджених МОЗ України, які базуються на доказовій медицині. Тобто всі ті елементи, про які сьогодні говорять, як про майбутнє реформи, вже давно використовуються в діяльності ЛК. І ми й надалі надаватимемо допомогу мешканцям Житомирщини, котрі перебувають у Лікарняній касі, як і досі. Для зменшення їх особистих фінансових витрат ЛК продовжуватиме активно працювати паралельно з упроваджуваною реформою. На первинній ланці забезпечуватимемо лікування понад 100 захворювань за амбулаторними рецептами, на вторинному та третинному рівнях частина допомоги покриватиметься за рахунок коштів держбюджету України, а решту забезпечить ЛК. Які суспільні процеси не відбувались би в країні – наодинці людину з її проблемами ми не залишимо!IMG_8366

– Роль благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» дуже важлива – вона повністю забезпечує хворих, котрі перебувають в ЛК, медикаментами, виробами медичного призначення тощо згідно з уніфікованими клінічними протоколами, затвердженими МОЗ України, локальними клінічними протоколами, затвердженими наказами УОЗ Житомирської ОДА, та лікарським формуляром, – наголосив начальник УОЗ ОДА Микола Петрович Суслик. – IMG_8368Це дозволяє хворим чи при плановому, чи при ургентному лікуванні не тратити кошти на лікарські засоби й легше пережити ще й матеріально важкий період під час захворювання. Тому мешканці Житомирщини повинні зрозуміти, що перебування в Лікарняній касі їм необхідне. Зрештою, взаємодія з ЛК допоможе нам швидше й легше впровадити в подальшому медичну реформу на вторинному рівні надання медичної допомоги. Тому, як керівник медичної галузі області, запевнюю, що ми зацікавлені в подальшій тісній активній співпраці з ЛК.

Детальніше

Відвідування Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу

7 червня лікарі – експерти та фармацевти ЛК разом з лікарями лікувальних закладів відвідали Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, який перший в Україні отримав европейський сертифікат GMP, ознайомились з виробництвом ліків.
ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» – інноваційне фармацевтичне підприємство європейського рівня, яке успішно поєднує науковий потенціал і високотехнологічне сучасне виробництво в єдиному ефективному комплексі; виробляє продукцію за світовими стандартами якості; є надійним партнером, який чітко виконує свої зобов’язання і діє за принципами взаємовигідного співробітництва.
ПАТ НВЦ «Борщагівський ХФЗ» – перше в Україні фармацевтичне підприємство, що повністю впровадило європейські та міжнародні стандарти у сфері якості (GMP, ISO 9001), дистрибуції (GDP), екологічного менеджменту (ISO 14001), енергоменеджменту (ISO 50001), охорони здоров’я та безпеки праці персоналу (OHSAS 18001), а також соціальної відповідальності (SA 8000).
Підприємство має збалансований продуктовий портфель: лікарські засоби (більше 100 найменувань), препарати для ветеринарної медицини, дієтичні/харчові добавки (БАДи), дезінфікуючі засоби; займає одне з провідних місць за обсягами виробництва та реалізації готових лікарських засобів серед українських виробників; виготовляє продукцію різних цінових груп та є соціально-орієнтованим.

Фото Лікарняна Каса Житомирської Області.

Детальніше

«Напрацювання ЛК важливі для всієї України!»

Заступник міністра охорони здоров’я України Роман Романович Ілик у рамках робочої поїздки до Житомира 11 листопада відвідав благодійну організацію «Лікарняна каса Житомирської області».  

IMG_7684

Її виконавчий директор В.С.Мишківський ознайомив гостя з 16-річним досвідом діяльності організації.

– Створена в 2000 році з метою забезпечення медикаментами, реактивами, виробами медичного призначення населення шляхом солідарної участі, благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області» працює за цим напрямком і до сьогодні, – сказав Володимир Станіславович. – Ми зарекомендували себе надійним партнером, який докладає максимум зусиль для вирішення медичних проблем кожного нашого пацієнта, адже представники ЛК є в усіх закладах охорони здоров’я. Кожен член ЛК має право отримувати за рахунок гарантовану медичну допомогу в закладах охорони здоров’я області незалежно від місця проживання та високоспеціалізовану медичну допомогу в столичних клініках та лікувальних закладах інших областей. Тобто нами напрацьований гарний досвід «єдиного медичного простору», в якому кошти «ходять за пацієнтом», що передбачено в реформі медичної галузі. Це є важливим моментом у нашій діяльності – тим паче зараз, коли з утворенням нових громад відбуваються формування різних бюджетів – члени ЛК завжди забезпечені ресурсами, куди б не звернулись за медичною допомогою. Щоденно в медичних закладах отримують допомогу до 2,5 тисяч членів організації, а за весь період діяльності медична допомога ЛК надавалась у 4,3 мільйонах випадків.

IMG_7692

IMG_7708

Для оперативного управління ресурсами створена автоматизована система управління, яка впроваджена в кожному представництві ЛК (в окремих лікувальних закладах уже навіть на рівні відділень) – здійснюється автоматизований облік ліків на складі та у відділеннях. Отже ми можемо чітко сказати, скільки в тому чи іншому закладі використовується шприців, систем, антибіотиків, серцево-судинних препаратів тощо. А це дозволяє управляти наявним ресурсом. У результаті задіяння автоматизованих програм, які надають можливість відслідковувати персоніфікований облік членів організації, надходження коштів, здійснювати контроль за їх використанням, дотриманням вимог уніфікованих протоколів надання медичної допомоги, лише, зокрема, за останні п’ять років відсоток використання життєво необхідних препаратів зріс із 31% до 35%, необхідних – із 45% до 48%, другорядних зменшився з 24% до 17%, що дало вагомий економічний результат.

Контроль якості лікувального процесу здійснюється за чотирьохрівневою системою, де головне місце посідає пацієнт. Він повинен підписати листок лікарських призначень, яким підтверджує отримання ліків – це перший рівень контролю. Другий рівень – лікар-експерт лікувального закладу: всі медичні проблемні питання, які виникають у пацієнтів, акумулюються у лікаря-експерта, який їх розглядає. В тому разі, коли пацієнт не задоволений цим рішенням чи лікар-експерт не може знайти в лікувальному закладі консенсус і вирішити питання на користь пацієнта, задіюється третій рівень контролю – відділ аудиту якості лікувально-діагностичного процесу виконавчої дирекції. Четвертий рівень – контрольно-експертні комісії управління охорони здоров’я облдержадміністрації, куди ми надаємо результати аудиту дотримання уніфікованих клінічних протоколів надання медичної допомоги. На засіданнях комісій заслуховуються лікувальні заклади (чи окремі лікарі) стосовно виявлених недоліків. Також для контролю якості медичної допомоги використовується програмний модуль «Лікар-експерт», який дає можливість в автоматизованому режимі аналізувати відповідність лікарських призначень до протоколу надання медичної допомоги, визначати вартість лікування, фактичне використання та прогнозовану потребу в лікарських засобах по відділеннях, лікарях та нозологічних формах.

Отож ми вважаємо, що на сьогоднішній день благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області» – один із кращих варіантів солідарної участі фінансування системи охорони здоров’я. Це перше. Друге – ми готуємо підґрунтя для запровадження медичного страхування в Україні. Для цього потрібна система – ми маємо таку систему, яка реально працює вже 16 років і перебування в лавах організації понад 210 тисяч мешканців області є індикатором нашої успішної діяльності.

Заступник міністра був приємно вражений роботою БО «Лікарняна каса Житомирської області» та набутим нею досвідом.

IMG_7705

– Під час презентації в Києві планів реформ профільний заступник голови Житомирської облдержадміністрації розповів мені про досягнення ЛК, які не могли пройти осторонь уваги Міністерства, – сказав Р.Р.Ілик. – У тій комплексній роботі, яку ви проводите, дуже зацікавив формат доступності до лікарських засобів, адже ця проблема існує в усій Україні. Тож ми можемо сказати, що Житомирщина йде в авангарді її вирішення, тому що аналіз ринку спожитих лікарських засобів в Україні засвідчує, що понад 50% їх не є життєво необхідними, проте на придбання цих препаратів витрачені кошти громадян – у рамках приблизних оцінок понад 20 мільярдів гривень. Препарати ж, якими забезпечує ЛК – перевірені лікарські засоби з доказовою базою, які містяться в формулярах, настановах лікування, протоколах. І кожен, хто отримує лікування за допомогою ЛК, впевнений у тому, що він отримує лікування тими ліками, які мають доказову базу, доказову ефективність. Це дуже важливо, тому що існуючий міф про те, що дешеві ліки – в тому числі й вітчизняні – не завжди є ефективними, треба розвіювати, адже лікарські засоби з однаковою молекулою, з однаковою міжнародною непатентованою назвою досить часто є абсолютно взаємозамінними. Й от цей процес раціонального використання коштів для держави вкрай важливий: максимально ефективне економічне використання коштів у частині доступу до ліків, яке забезпечує БО «Лікарняна каса Житомирської області» – це те, що передбачає в перспективі наша національна політика. Оце – важливо.

До того ж є очевидним, що ЛК – прототип страхової системи, прототип солідарного забезпечення кожного з нас у перспективі медичної допомоги. Організація має багато напрацювань, які ляжуть в основу того, що вже зроблено й що планує зробити Міністерство. Ці напрацювання важливі для всієї України, тому що отой практичний досвід, який має БО «Лікарняна каса Житомирської області», необхідно накласти на площину реформ, які Міністерство планує впроваджувати вже з 2017 року, й відповідно оцінити всі ризики та позитиви того, з чим доведеться стикнутись. Я думаю, що це абсолютно корисна справа.

– Я впевнений, що досвід нашої ЛК стане прикладом для всієї України, – сказав начальник управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації Олександ Михайлович Торбас. – Її діяльність високо оцінили й попередні, й нинішні керівники Міністерства охорони здоров’я України. Те, що в ній перебуває 16% від усієї кількості населення області – а це понад 210 тисяч осіб, котрі вступили добровільно, без агітації, примусу чи застосування адміністративного ресурсу – засвідчує, що робота проводиться правильно, відповідно до законодавчої бази. Тому однозначно управління охорони здоров’я облдержадміністрації як співпрацювало, так і продовжуватиме спільну роботу з благодійною організацією «Лікарняна каса Житомирської області».

Детальніше

«ЛІКАРЯМ-ЕКСПЕРТАМ ЛК НЕОБХІДНО АКТИВНІШЕ СПІВПРАЦЮВАТИ ЗІ СПЕЦІАЛІСТАМИ МЕДИЧНИХ ЗАКЛАДІВ!»

На цьому наголосила під час минулого зібрання лікарів-експертів філій БО «Лікаряна каса Житомирської області» лікар відділу аудиту та управління якістю лікувально-діагностичного процесу Ірина Антонівна Білоус.

Характеризуючи стан надання медичної допомоги членам ЛК за 8 місяців 2016 року, І.А.Білоус відзначила, що впродовж цього періоду надали медичну допомогу за рахунок ЛК у 320 577 випадках на суму 35,5 мільйонів гривень. Було проліковано 100 127 громадян – середня вартість лікування склала 295 гривень.

IMG_7611

– На стаціонарне лікування витрачено 58% коштів, за які проліковано 39 022 пацієнтів (39% від усієї кількості пролікованих), середня вартість лікування становила 530 гривень, – конкретизувала Ірина Антонівна. – На амбулаторно-поліклінічне лікування було витрачено 32% коштів – проліковано 61 105 пацієнтів (61% від пролікованих). Із них в умовах денного стаціонару проліковано 16 302 пацієнти (середня вартість лікування – 205 гривень), в умовах стаціонару вдома проліковано 1 503 пацієнти (середня вартість лікування – 188 гривень), в амбулаторних умовах проліковано 43 300 пацієнтів (середня вартість – 122 гривні). Кількість обстежених упродовж 8 місяців цього року становила 217 320 осіб – на суму 5,7 мільйонів гривень.

IMG_7609IMG_7616

Виступаюча наголосила на тому, що лікарі-експерти філій повинні здійснювати щоденний аудит лікарських призначень, адже їх аналіз засвідчив, що 4,5% від усіх витрачених коштів – а щомісяця це близько 200 тисяч гривень – витрачається нераціонально.

– Наприклад, зокрема, в Баранівській ЦРЛ у серпні з 267 пацієнтів у 29 випадках (11%) призначались несумісні препарати, – констатувала вона. – Також великої уваги потребує обґрунтованість госпіталізації хворих – у Радомишльській ЦРЛ зі 186 пролікованих у вересні зафіксовано 49 випадків неправильного вибору умов лікування (коли хворі з ЛОР і серцевою патологією перебували на денному стаціонарі).

IMG_7606

Доповідачка закликала лікарів-експертів ЛК провести відповідну роботу з фахівцями медичних закладів на місцях стосовно антибіотикотерапії – нагадавши їм про те, що на амбулаторному рівні перевага надається пероральним антибіотикам.

IMG_7614

– Крім того, зверніть увагу лікарів на комбінації антибіотиків, які вони призначають – аудит лікарських призначень доводить велику частку їх несумісності, недопустимість широкого застосування препаратів резерву та використання другорядних препаратів. Також зауважте на дотриманні ступеневої терапії – на жаль, доводиться констатувати, що є райони, де ігнорується робота за цим напрямком, – сказала виступаюча. – Й нагадайте лікарям на місцях, що вже рік працює автоматизована система контролю амбулаторного лікування – звертайте їх увагу на призначення препаратів за Переліком лікарських засобів та виробів медичного призначення, які забезпечуються за рахунок ЛК при амбулаторному лікуванні.На жаль, за 8 місяців цього року було призначено ліків, які відсутні в Переліку, на 15,9 тисяч гривень. Результати опитувань пацієнтів засвідчили – а було опитано 3 387 пацієнтів – що 69% їх купували ліки за власні кошти, що свідчить про подвійні стандарти лікування. До того ж значна частка усних звернень громадян за «гарячою лінією» ЛК з питань лікування (а їх упродовж цього періоду було 236) стосувалась призначення ліків, які відсутні в уніфікованих протоколах лікування та лікарському формулярі, що свідчить про наявність подвійних стандартів або незнання лікарів уніфікованих протоколів лікування та лікарського формуляра. Тому лікарям-експертам ЛК необхідно активніше співпрацювати зі спеціалістами медичних закладів.

IMG_7613IMG_7612

Перед учасниками зібрання також виступив керівник патолого-гістологічної лабораторії медичного центру «Асклепій» Павло Теофілович Радушинський, розповівши про роботу лабораторії та її переваги для лікарів і пацієнтів лікувально-профілактичних закладів області. Так, зокрема, за його словами, робота з патгістологічних та імуногістохімічних досліджень у лабораторії автоматизована. Також здійснюється архівація їх результатів.

IMG_7618

Виконавчий директор БО «Лікарняна каса Житомирської області» Володимир Станіславович Мишківський зауважив, що така форма співпраці – з приватними структурами – надалі буде набувати поширення. Тож, ознайомившись із можливостями лабораторії, надалі необхідно визначитись із потребами, напрямками співпраці та комунікацією з ЛПЗ.

IMG_7608IMG_7617

Велику зацікавленість лікарів-експертів ЛК викликала лекція доцента кафедри менеджменту охорони здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця Тетяни Андріївни Вежновець на тему «Конфлікти в медичній практиці. Причини й шляхи їх вирішення». Взявши активну участь в обговоренні отриманої інформації, вони відзначили її користь в управлінні можливими конфліктними ситуаціями в повсякденній практиці.

Вікторія Паламарчук.

Детальніше

«Все, що ми робимо – для людей!»

На цьому наголосив, відкриваючи засідання правління благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», яке відбулось нещодавно, його голова д.мед.н., професор Валентин Дмитрович Парій. «І в нинішній непростій економічній, фінансовій, соціально напруженій ситуації в нашому суспільстві нам про це необхідно особливо пам’ятати», – сказав він.  

IMG_7591

Одним із головних питань, яке розглянули учасники зібрання, був звіт про діяльність організації та виконання кошторису протягом першого півріччя 2016 року, з яким виступив виконавчий директор БО «Лікарняна каса Житомирської області» (ЛК) Володимир Станіславович Мишківський. Так, за його словами, станом на 01.09.2016 року в ЛК перебуває 212 349 осіб, що складає 16,9% від загальної кількості всього населення. Цьогоріч до організації вступили 5 240 осіб (за активністю вступу передує Хорошівський та Черняхівський райони, міста Житомир і Коростень – найменші показники мають Ємільчинський, Ружинський, Житомирський, Олевський та Брусилівський райони).

– В структурі вступників 85% (4 450 осіб) складає індивідуальна форма сплати внесків, решта 15% (790 осіб) – колективна, – конкретизував Володимир Станіславович.

IMG_7575

Характеризуючи програми лояльності по вступу до БО «Лікарняна каса Житомирської області», В.С.Мишківський відзначив, що за першою з них – «Потурбуйся про батьків» – дорослі діти, котрі перебувають в ЛК, можуть сплатити внески за своїх батьків (і в цьому разі ті мають можливість користуватись допомогою ЛК уже через місяць).

– За програмою вступу та сплати внесків за допомогою сайту ЛК 166 громадянами сплачено внесків на суму понад 400 тисяч гривень. Тобто вона користується досить непоганою популярністю, – продовжив інформувати виконавчий директор про програми лояльності по вступу до організації. –  Крім того, за програмою вступу та сплати внесків через термінали «Приватбанку» в офісах ЛК (а їх розміщено 27) цьогоріч надійшло 3,9 мільйони гривень – вступили 2430 осіб. Отже для громадян безготівковий обіг коштів – це зручно.

Також, за словами В.С.Мишківського, набуває популярності програма пільгових умов вступу (йдеться про колективний вступ) для нових підприємств (за якою права користування послугами ЛК вони набувають із моменту сплати першого благодійного внеску). В 2016 році вступила 31 нова організація.

IMG_7567

Програмою пільгового вступу учасників АТО (за якою учасник АТО, сплативши вступний та перший щомісячний внесок, відразу отримує допомогу по ЛК) скористались цього року 100 громадян цієї категорії.

Крім того, багато громадян скористались спрощеним порядком відновлення в ЛК, який дозволяє не сплачувати всю заборгованість, а відшкодовувати тільки суму, на яку людина пролікувалась. Цьогоріч за програмою поновлено 716 членів ЛК.

– Порівняльна динаміка вступу в ЛК в першому півріччі 2015 року та аналогічному періоді 2016 року засвідчила певну негативну динаміку, – констатував В.С.Мишківський. – Головний чинник полягав у зниженні фінансових можливостей громадян. В другому півріччі відзначається відрадна тенденція до виправлення цієї ситуації– на сьогодні за показниками вступу ми перебуваємо фактично на позиціях аналогічного періоду минулого року.

Проте зросла, на жаль, кількість боржників – на сьогодні їх 53 650 осіб (проти 42 426 громадян на початок нинішнього року). З ними проводиться відповідна робота: 24 тисячі листів відправлено майже 11 тисячам боржників (у результаті чого ними сплачено 2,2 мільйони гривень заборгованості). Крім того, відправлено 45 471 СМС-повідомлення понад 20 тисячам боржників (сплачено 5 мільйонів гривень боргу). За несплату благодійних внесків виключено з ЛК 3 531 особу. Крім того, з організації вибули 1 513 померлих її членів. Припинили перебування в ЛК 1 102 дітей, котрим виповнилось 18 років (їх батькам були надіслані листи й СМС-повідомлення про необхідність переоформити членство своїх дітей у ЛК).

IMG_7583

Протягом першого півріччя 2016 року планувались надходження в сумі 30,6 мільйонів гривень – фактичні надходження склали 29,8 мільйонів гривень. Витрати ж при цьому становили 31,1 мільйон гривень – здорожчали ліки та багато видів виробів медичного призначення. Крім того, в першому півріччі 2016 року в зв’язку з різким зростанням кількості пацієнтів ЛК із захворюваностями верхніх дихальних шляхів відзначались значні витрати на придбання антибіотиків. Так, якщо в першому півріччі 2015 року закупили 105 885 флаконів різних видів ін’єкційних антибіотиків, то в аналогічному періоді 2016 року – на 30 тисяч більше. Це при тому, що практично за всіма найменуваннями на 14,5% зросла їх середня вартість.

Тож видатки по адміністративно-господарській діяльності в першому півріччі були зменшені й становили 12%, на забезпечення основної діяльності спрямовано 88% коштів.

За вісім місяців цього року при запланованих 40,7 мільйонах гривень надходжень фактично благодійних внесків надійшло в сумі 39,7 мільйонів гривень – витрати ж становили 39,9 мільйонів гривень. Це при тому, що зменшилась на 9% кількість пролікованих стаціонарно (проліковано 33 332 пацієнти, на що витрачено 17,8 мільйонів гривень) та на 4% – амбулаторно (проліковано 53 569 пацієнтів – витрачено коштів 7,8 мільйонів гривень). Проте – зросла середня вартість лікування. Протягом 2016 року за рахунок ЛК було обстежено 189 089 осіб на суму 4,8 мільйони гривень.

– Ми активно працюємо над оптимізацією видатків на обстеження пацієнтів, – зауважив В.С.Мишківський. – Так, завдяки новій угоді (згідно з якою чітко обумовлено обсяги замовлених нами обстежень), укладеній із Коростенським ДЦ, економія за 3 місяці склала 39,7 тисяч гривень.

Крім того, здійснюється робота з розширення амбулаторної допомоги – з тим, щоб запропонувати пацієнтам замість стаціонарного лікування більш доступні форми.

– Зауважу, що за сім місяців цього року 46% від усієї кількості членів ЛК (61 703 особи) отримували допомогу за рахунок організації, – сказав В.С.Мишківський. – До того ж 67 членів ЛК отримали медичний супровід у лікувальних закладах Києва (найчастіше направляються в інститут серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова, Київський міський центр серця, інститут ендокринології та обміну речовин імені В.П.Комісаренка, центр ендокринної хірургії).

Традиційно здійснює БО «Лікарняна каса Житомирської області» благодійну діяльність, опікуючись дітьми-сиротами – в 2016 році, зокрема, 694 з них проліковані на суму 16 тисяч гривень. Також за рахунок ЛК продовжується лікування інвалідів війни – проліковано 22 громадяни на суму 10,7 тисяч гривень. Крім того, в 2016 році на пільгових умовах вступили 100 учасників АТО –72 з них отримали медичну допомогу на суму 66,2 тисячі гривень.

Загалом же на суму до тисячі гривень пролікувались 55 016 осіб, від 1 до 3 тисяч – 5 752, від 3 до 5 тисяч – 630, від 5 до 12 тисяч – 278, понад 12 тисяч – 27 осіб (попри те, що за рішенням одного з попередніх правлінь було введене обмеження в сумі лікування не більше 12 тисяч гривень, є пацієнти, котрим у зв’язку зі складним перебігом захворювання лікування було продовжено).

Моніторинг за дотриманням протоколів лікування постійно проводиться шляхом аудиту якості лікувально-діагностичного процесу. Наразі недотримання протоколів лікування складає 6,8% – сума необґрунтованих витрат внаслідок цього становить 1,5 мільйон гривень.

– Тож для покращення якості лікувального процесу нами проведена, зокрема, конференція на базі ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського щодо раціональної антибіотикотерапії та застосування блокаторів протонної помпи, здійснили виїзди в Олевську, Коростишівську, Романівську, Чуднівську ЦРЛ, перевірили облік та цільове використання ліків в ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського, обласному онкодиспансері, поліклініці ЦМЛ №2 Житомира, обласній дитячій клінічній лікарні, – повідомив Володимир Станіславович. – До речі, хочу подякувати керівникам ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського, обласної дитячої клінічної лікарні, обласного онкодиспансеру, ЦМЛ №2 Житомира, де при перевірці відзначено зразковий облік та використання ліків. Загалом же VEN-аналіз засвідчує, що зменшується кількість призначень другорядних препаратів (із 23,8% у 2010 році до 16,6% цьогоріч), зростає кількість призначень життєво необхідних препаратів (відповідно з 31% до 38,4%).

IMG_7577

Поінформував доповідач і про подальшу автоматизацію моніторингу за якістю медичної допомоги та обігом ліків у ЛПЗ області. Так, на сьогодні в 27 з них створені робочі комплекси на рівні філій ЛК. У 8 лікарнях створені 74 автоматизовані робочі місця на рівні відділень. Проте для подальшого впровадження необхідна комп’ютерна техніка та інтернет, що – за словами виступаючого – є надзвичайно важливим, адже застосування комп’ютерної програми дає можливість у першу чергу покращити управління якістю надання медичної допомоги.

– Але доводиться констатувати, – зауважив доповідач, – що відповідних комунікацій із лікувальними закладами щодо встановлення і використання  таких програм сьогодні, на жаль, не відзначається.

Виконавчий директор відмітив значну кількість звернень пацієнтів на цілодобову телефонну «гарячу лінію» ЛК з питань лікування – якість надання медичної допомоги в закладах охорони здоров’я часто, як мовиться, бажає бути кращою.

– Також завдяки «гарячій лінії» ми вивчаємо громадську думку про діяльність БО «Лікарняна каса Житомирської області» та пропозиції щодо покращення її роботи, – сказав В.С.Мишківський. – Крім того, постійно проводимо опитування – телефонне анкетування та анкетування через сайт ЛК після виписування зі стаціонару. Так, у першому кварталі 2016 року опитано 1 043 особи, в другому кварталі – 1 065 громадян. Зокрема, забезпечення медикаментами ЛК опитані оцінили в 4 бали. Частка тих, хто рекомендуватиме вступати до організації становить у І кварталі – 84,8%, у ІІ – 83,4%.

Заслухавши та обговоривши інформацію заступника виконавчого директора Сергія Миколайовича Грищука про прийняття та поновлення громадян в організації, члени правління погодились із прийняттям до БО «Лікарняна каса Житомирської області» 1820 та поновлення 307 громадян і 2 організацій.

Після детального обговорення запропонованих заввідділом аудиту та контролю якості ЛДП Раїсою Володимирівною Артюх змін та доповнень до Положення «Про порядок використання добровільних пожертвувань до благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» та «Переліку ліків, які забезпечуються за рахунок ЛК при амбулаторному лікуванні», члени правління прийняли рішення про забезпечення ЛК проведення цільових онкопрофоглядів.

Також прийнято рішення внести зміну в розділ «Стаціонарна допомога» Положення «Про порядок використання добровільних пожертвувань до благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області»: внутрішньовенні крапельні введення в відділеннях терапевтичного профілю за рахунок ЛК забезпечуються до 5 днів та можуть продовжуватись до 9 днів.

– Крім того, ми вивчили можливості відшкодування затрат на проведення контактної літотрипсії членам ЛК в обласній клінічній лікарні імені О.Ф.Гербачевського, – додав В.С.Мишківський. – Тобто ми зробимо крок до покращення медичного обслуговування членів ЛК.

– Члени БО «Лікарняна каса Житомирської області» – це пересічні громадяни, які шукають, як вижити в нинішні непрості екомічні часи. Й кожен із нас відчуває цю стурбованість, – погодився В.Д.Парій. – Тому такий крок дуже потрібний, адже все, що ми робимо – для людей.

Вікторія Паламарчук.

 

ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАДИ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТА МІСТА ЖИТОМИРА – ПРО БО «ЛІКАРНЯНА КАСА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ»

Детальніше

Держформуляр лікарських засобів: закон чи дишло?

Перше видання Державного формуляра лікарських засобів в Україні відбулося у 2009 році. Відтоді вийшло вісім випусків «фармацевтичної конституції», але вона так і не стала основним законом діяльності лікарів: згідно з опитуванням, майже половина з них лише чули про Формуляр, але ним не пос­луговується. Що заважає? Недовіра до механізму формування документу, інертність мислення чи відсутність контролю? 

ВЗ Ви стояли біля витоків створення формулярної системи в Україні, упродовж багатьох років очолювали центральний формулярний комітет МОЗ. Чи узгоджуються кроки України в цьому напрямку зі світовим досвідом?

vz-37-38_2016_stranytsa_08_yzobrazhenye_0002Валентин ПАРІЙ, завідувач кафедри менеджменту охорони здоров’я НМУ ім. О. О. Богомольця, Заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор

— Так, формулярна система існує в усьому світі, щоправда її форми в різних країнах відрізняються, але суть залишається незмінною. Подекуди укладають так званий негативний перелік препаратів (ті, які використовувати не варто), деякі країни створюють формуляри, де вказані найефективніші й рекомендовані ліки, існує окремий формуляр лікарських засобів ВООЗ. Утім, «золотим стандартом» прийнято вважати державний формуляр Великої Британії — він найпотужніший і оновлюється двічі на рік. Ми вивчали їх досвід на етапі впровадження формулярної системи в Україні. Проект першого випуску Державного формуляра пройшов експертизу ВООЗ. Нині також відслідковуємо, як видозмінюється формулярна система світу, які підходи використовують для її формування, тобто перебуваємо в процесі вдосконалення.

 

За роки, що минули, Державний формуляр лікарських засобів (далі — Формуляр) в Україні набув статусу нормативного документа, котрий містить перелік зареєстрованих у країні якісних, ефективних, безпечних, економічно доцільних лікарських засобів, що доведено доказовою медициною та досвідом практичного застосування. Крім того, у 2013 році були внесені зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я, згідно з якими (ст. 141) Формуляр зараховано до галузевих стандартів. Оскільки вітчизняне законодавство передбачає обов’язкове їх дотримання, ігнорування Формуляра є порушенням закону.

ВЗ Чи усвідомили це маси?

— Схоже, що не зовсім. Хоча наша кафедра проводить численні тренінги, курси тематичного вдосконалення, семінари з цього питання, усім випускникам медичних вишів вручають Формуляр у вигляді електронного довідника, зрештою, цей документ сьогодні доступний в електронному форматі, але не всі лікарі дотримуються його вимог. Існує навіть певний супротив — його чинять не так лікарі первинної ланки, як окремі науковці, котрі, ігноруючи доказову базу, вважають окремі лікарські препарати, що не входять до Формуляра, ефективними і лобіюють їх використання.

Ми живемо в державі, де нормативні документи ігноруються системою. Наприклад, Наказом МОЗ України від 19.07.2005 р. №360 затверджено Правила виписування рецептів та Порядок відпуску лікарських засобів з аптек. Виконуються вони у нас? Ні! А з цього й потрібно починати, щоб навести лад. Крім того, у нас досі «рулює» мережевий маркетинг, котрий нав’язує лікарям свої інтереси (який вже тут Формуляр!). Хоча законодавст­во забороняє такий спосіб лобіювання, однак знову повертаємося до пункту першого — невиконання законів. Тож і маємо відповідний результат: у лідери топ-продажів потрапляють ті лікарські препарати, що не входять до Формуляра, тобто з недоведеною ефективністю. Серед таких — «Акто­вегін», який за багато років став уже «прит­чею во язицех». Про нього створено стільки міфів (їх розповідають навіть головні спеціалісти МОЗ), що факт відсутності клінічних досліджень відносно цього препарату, здається, відійшов на другий план. Так само не мають доказової бази і не входять до Формуляра багато інших популярних у нашій країні препаратів: «Цераксон®», «Пірацетам», «Церебролізин®». Якщо переглянути рейтинг брендів лікарських засобів за обсягом аптечних продажів (у грошовому вимірі) упродовж 2012-2014 років, то його фаворитами є той самий «Актовегін» (він завжди перший), «Кодтерпін ІС®» (другий у рейтингу), «Ессенціалє®» тощо. Дуже великою «повагою» користуються такі «життєво необхідні ліки», як «Мезим®», «Лінекс®», «Стрепсілс®», «Гропринозин®», «Карсил®», «Синупрет®», «Лазолван®», «Мілдронат®» тощо. Тоді як у цивілізованому світі препарати — лідери продажів відображають реальну структуру захворюваності населення, ми живемо в країні чудес. І медицина в нас така сама дивна.

Свого часу наша кафедра провела фармакоекономічний аналіз терапії ішемічної хвороби серця (ІХС) та стенокардії напруги в пацієнтів, які лікувалися в умовах цілодобового стаціонару. Так-от понад 8% від загальної кількості призначених їм препаратів не входять до протоколів лікування. Найчастіше призначали «Магнію сульфат», «Дексаметазон», «Димед­рол», «Корглікон», «Супрастин®». Про яку якість лікування можна говорити? Хворих з ІХС, що отримували терапію амбулаторно, лікували ще «краще» — майже 24% призначених їм препаратів не входять до клінічних протоколів, при цьому частка витрат пацієнтів на такі засоби сягнула майже 40%. Навіть під час лікування інсультів використовують близько 60% «позапротокольних» ліків!

ВЗ Чим пояснити таке бажання лікарів «ходити наліво»?

— Багато з них вважає, що ніхто не має права заборонити їм призначати те, що вони вважають за потрібне. Інший аргумент: препарат зареєстрований, отже, дозволений до використання. Так, ці ліки не заборонені, тобто вони безпечні, але ж це не означає, що вони ефективні! По-перше, якщо лікар працює в тому чи іншому закладі, він зобов’язаний дотримуватися протоколів лікування і вимог законодавства в галузі охорони здоров’я. По-друге, витрачати кошти на ліки, котрі не мають доказової бази, — знущатися над пацієнтами, які й без того ледь зводять кінці з кінцями. По-третє, не потрібно змішувати поняття. Препарати можуть бути зареєстровані відповідно до чинної законодавчої бази та вимог щодо реєстрації ліків, але при цьому в кожній країні діє система стандартизації медичних технологій, їх оцінки щодо економічної та медичної доцільності, яка разом із протоколами та формулярами покликана відбирати із зареєстрованих препаратів найефективніші, найбезпечніші й найбільш економічно вигідні для пацієнта та держави. Тому жодної розбіжності тут немає, якщо працюють закони, відповідальність лікаря і належний контроль. Наприклад, у всьому світі діють фахові лікарські організації, кот­рі дбають про свій імідж і не допустять, аби лікар порушував правила чи виявляв свій непрофесіоналізм. Тобто коли лікар призначає препарати, що не входять до формуляра чи протоколів, він повинен серйозно аргументувати такий крок. Він може бути виправданим лише в окремих випадках персоналізованого лікування, але ж не як масове явище!

ВЗ Деякі лікарі нарікають на те, що нині зумисне дискредитують старі перевірені ліки на догоду більш дороговартісним аналогам.

— Це твердження не має під собою жодних підстав. Методологія відбору лікарських засобів до Формуляра унеможливлює будь-яке лобіювання з боку виробників.

Стосовно «перевірених часом» і дешевих ліків. Доказова медицина як новий напрямок в оцінці медичних технологій з’явилася в 90-ті роки минулого століття. І ті препарати, які використовувалися раніше, не проходили сучасних стандартизованих широкомасштабних досліджень. Нині збільшився ринок, з’явилися нові методи оцінювання якості й ефективності лікарських засобів, центри доказової медицини, які аналізують такі дослідження, формується система їх доказовості, стандартизації, метааналізу тощо. Тому «перевірені часом» не означає такі, що відповідають вимогам часу.

ВЗ Тоді чи не станеться так, що вітчизняні препарати взагалі зникнуть із Формуляра?

— На жаль, деякі препарати, які на вітчизняному ринку зайняли потужну нішу, не пройшли процедури перевірки доказовою медициною. Ми поцікавилися в працівників британського центру доказової медицини, чи траплялося їм бодай одне дослідження україн­ських фармвиробників, яке враховувалося в систематичних оглядах, метааналізі тих чи інших медичних технологій. І отримали негативну відповідь. Тож коли виникає питання щодо внесення певних вітчизняних препаратів до Формуляра (із цього приводу вітчизняні виробники навіть судові позови подають), ми не можемо цього зробити, якщо методологія якості дос­ліджень не відповідає європейським стандартам і вимогам.

В Україні потрібно переорієнтувати систему клінічних досліджень, аби забезпечити її високу методологічну якість. Для цього в нас є і відповідні фахівці, і належна база, а от замовлень бракує. Поки що у нас проводяться клінічні дослідження ліків (і їх багато), але переважно іноземних виробників. Подібні дослідження потребують значних коштів. Однак іншого шляху не існує. Натомість з генеричними препаратами таких проблем не виникає. Це підтверджує і той факт, що у восьмому випуску Формуляра приблизно 60% переліку — ліки українських фармвиробників.

ВЗ Чи орієнтовані на формулярну систему вітчизняні протоколи лікування?

— Останні п’ять років вони практично інтегрувалися, хоча й не на 100%, як має бути. Тому я вважаю однією з найефективніших реформ (до речі, вона не потребує коштів, але забезпечить колосальний результат) переведення системи охорони здоров’я на рейки стандартизованих технологій. Це не означає, що ми обмежуємо творчий підхід до лікування. Стандартизація медичних технологій дає можливість лікарю розібратися у величезній кількості зареєстрованих препаратів. Потрібно формувати культуру їх призначення у лікарів і культуру вживання ліків серед населення. Більшість хворих, наприклад, вважають лікаря, котрий призначив мало препаратів, неуважним або некваліфікованим. В Україні дуже поширене явище поліпрагмазії. У США, якщо хворому призначили 4 і більше препаратів, до вирішення проблеми долучається клінічний фармаколог, він має врахувати і навантаження на організм, і сумісність ліків. А в Україні «щедрі» лікарі можуть прописати «коктейль» в одну крапельницю. Тому і формулярна система, і клінічні протоколи націлені на мінімізацію поліпрагмазії, ризиків для здоров’я пацієнтів і водночас на ефективне лікування. Є ліки життєво необхідні, а є другорядні. Останні мають відійти в минуле.

Ще один дієвий захід — заборонити відпуск рецептурних препаратів без рецепта. На законодавчому рівні все прописано, головне — реалізувати ці вимоги на практиці. Якщо аптека їх порушує, потрібно позбавляти її ліцензії. Тоді все стане на свої місця: аптеки будуть дисциплінованими, лікарі фіксуватимуть свій вибір на рецептурному бланку, отож, думатимуть над тим, що призначають. У такий спосіб вирішили проблему в Польщі, Словаччині, Чехії, Молдові.

Впровадження формулярної системи має ще й економічний ефект. Щороку в Україні реалізується ліків на 43 млрд грн. Питання: що це за ліки і який їх вклад у поліпшення здоров’я населення? Думаю, відповідь очевидна. Українці викидають величезні кош­­ти на рекламний вітер або на препарати, що суттєво не впливають на їх хвороби.

ВЗ Можливо, якби ці кошти витрачали не пацієнти, а держава, вона б відкрила очі на порушення?

— То вона й витрачає! До переліку ліків, які закуповуються за державні кошти (до речі, він затверджений Кабміном), уже впродовж багатьох років входять і такі, що не зазначені у Формулярі. Тому я вважаю важливим кроком уперед створення при МОЗ України експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів, необхідних для забезпечення першочергових пот­реб медичної допомоги населенню в закладах охорони здоров’я, тобто для лікування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Якщо поставлені перед ним завдання будуть виконані, ми досягнемо значного прориву у забезпеченні лікувальних закладів винятково життєво необхідними препаратами з доведеною ефективністю та безпечністю. Це вселяє надію. Як і те, що з кожним роком прихильників впровадження формулярної системи в медичній спільноті більшає. Особливо це стосується молодих фахівців, котрі прагнуть створити в Україні європейську систему охорони здоров’я.

Коли б сьогодні працювали ще й мотиваційні механізми, ми досягли б значно більшого. Одним із таких механізмів вважаю перехід на систему оплати за послугу. Якщо лікар лікуватиме хворих не за протоколом або Формуляром, навряд чи лікувальний заклад, де він працює, отримає оплату за такі «послуги». Нині ж можна задіяти лише адміністративні механізми, наприклад, «покарати» лікаря за порушення протоколів зняттям атестаційної категорії. Хоча такі заходи часто ігноруються, та, зрештою, це й не вихід. А професійна відповідальність, імідж лікаря у нас поки що — категорія словесна. Я не погоджуюся з твердженнями окремих народних депутатів, членів Комітету Верхов­ної Ради України з питань охорони здоров’я про те, що в нас немає клінічних протоколів. Їх напрацьовано досить багато, вони відповідають сучасним вимогам, адаптовані до міжнародних стандартів. Інша справа, що їх не дотримуються. Потрібно створювати мотиваційні механізми, запроваджувати нові підходи в системі медичної освіти, формувати сучасне мислення в лікарів. В Україні закладено надійний фундамент стандартизації технологій, нам багато в чому допомагають країни-донори. Решта залежить від нас самих.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Посилання: http://www.vz.kiev.ua/derzhformulyar-likarskyh-zasobiv-zakon-chy-dyshlo/

Детальніше

З ДНЕМ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО ПРАЦІВНИКА!

ШАНОВНІ ПРАЦІВНИКИ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ!

Правління та виконавча дирекція благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» щиро та сердечно вітають вас із професійним святом – ДНЕМ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО ПРАЦІВНИКА!

Важливою і значущою є ваша повсякденна гуманна місія – забезпечувати людей ліками.Ваші фахові вміння знаходити оптимальні рішення повертають людям здоров’я, додають впевненості у власних силах та віри в життя. Переконані, що ваша відданість справі, глибокі знання й динамізм завжди поєднуватимуться зі щирим співчуттям до людей, милосердям та благодійністю у кращих гуманітарних традиціях. Віримо, що найкращі традиції вашої професії – громадська відповідальність, висока моральність та інтелігентність, працьовитість і професійність – будуть тільки примножуватись та слугуватимуть на благо людей.

Тож із великою повагою до вашої професії та щирою шаною до кожного з вас висловлюємо подяку за плідне співробітництво, безмежне милосердя, співчуття та турботу, які ви даруєте людям. Щиро бажаємо міцного здоров’я та благополуччя, хай здійснюються всі ваші мрії та задуми, а віра та оптимізм будуть супутниками на все життя!

Зі щирою повагою –

правління та виконавча дирекція БО

«Лікарняна каса Житомирської області».

Детальніше

ВІДБУЛОСЬ ЗАСІДАННЯ ЛІКАРІВ-ЕКСПЕРТІВ БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «ЛІКАРНЯНА КАСА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ».

З інформацією про діяльність ЛК за вісім місяців цього року перед учасниками зібрання виступив її виконавчий директор Володимир Станіславович Мишківський.

Він, зокрема, зауважив, що загалом у благодійній організації перебувають більше 212 тисяч мешканців Житомирщини. За 8 місяців 2016 року до неї вступили 5 240 осіб (у структурі членів ЛК, які вступили, переважає індивідуальна форма). Динаміка вступу засвідчує, що, зокрема, в червні цього року кількість вступників була більшою, ніж в аналогічному періоді минулого року. В структурі ж вибулих відзначається природній фактор (25% – померлі) та діти після 18 років (18%). Стосовно останнього фактора В.С.Мишківський наголосив, що лікарі-експерти повинні звертати особливу увагу батьків (членів «Лікарняної каси») на переоформлення документів на членство в ЛК при досягненні їх дітей 18 років.

Характеризуючи виконання фінансового плану за перше півріччя цього року, виконавчий директор зауважив, що сума надходжень благодійних внесків становила 29 761 тисяча гривень – 88% із них були спрямовані на основну діяльність: забезпечення пацієнтів «Лікарняної каси» необхідними медикаментами, реактивами, виробами медичного призначення згідно з уніфікованими протоколами лікування.

– Й у цьому плані першочерговим і найважливішим є питання управління якістю надання медичної допомоги, – відзначив він. – Тому ми повинні продовжувати працювати над автоматизацією контролю якості. Крім того – акцентувати увагу на  індивідуальній роботі, зокрема, з сімейними лікарями, заохочуючи їх до залучення громадян до ЛК.

Також В.С.Мишківський наголосив, що для того, щоб мешканці області прагнули приєднатись до лав членів «Лікарняної каси», необхідно працювати над їх громадською позицією стосовно організації. А для того слід зустрічатися з пацієнтами-членами ЛК, які перебувають на лікуванні, вивчати думку людей про діяльність ЛК, їх зауваження та пропозиції щодо покращення роботи організації.

За результатами проведеного телефонного опитування понад 2100 членів ЛК, які отримували медичну допомогу за рахунок ЛК в умовах цілодобового стаціонару, оцінка повноти медикаментозного забезпечення становить 4,0 бали (за 5-бальною шкалою), 84% опитаних будуть рекомендувати родичам, близьким, знайомим вступати до ЛК.

Крім того, перед лікарями-експертами виступила доцент кафедри менеджменту охорони здоров’я Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, к.м.н. Т.А.Вежновець із лекцією «Медична послуга. Клієнт. Пацієнт. Довіра пацієнта до лікаря» – про визначальні фактори залучення пацієнтів та вміння контактувати з людьми.

Також завідуючий гастроентерологічним відділенням обласної клінічної лікарні імені О.Ф.Гербачевського, обласний позаштатний спеціаліст із гастроентерології В.С.Корендович виступив із лекцією «Безпека лікування інгібіторами протонної помпи».

Учасниками зібрання було розглянуто та обговорено багато інших питань роботи ЛК та шляхи покращення діяльності організації.

Детальніше

ДО УВАГИ МЕШКАНЦІВ ЖИТОМИРЩИНИ!

НАГАДУЄМО ВАМ, ЩО ВСТУПИТИ ДО БО «ЛІКАРНЯНА КАСА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ» (ВІДРАЗУ СПЛАТИВШИ ВСТУПНИЙ ВНЕСОК) – А ТАКОЖ СПЛАЧУВАТИ В ПОДАЛЬШОМУ ЩОМІСЯЧНІ ВНЕСКИ – МОЖНА БЕЗПОСЕРЕДНЬО НА САЙТІ ЛК.

Сплачуються внески карткою будь-якого банку (до того ж – комісія при цьому не нараховується).

Також вступити до БО «Лікарняна каса Житомирської області» та сплачувати внески можна у відділеннях «ПриватБанку», «Державного ощадного банку», «Райффайзен Банку Аваль» та «Укрпошти» (для вступу необхідно обов’язково мати з собою паспорт та ідентифікаційний код).

Й не забувайте, що при виникненні необхідності в додатковому поясненні умов вступу до ЛК, сплати внесків, лікування, наші лікарі-експерти нададуть вам детальне роз’яснення:

067-411-14-51 – номер телефону з питань вступу та сплати внесків

067-411-30-93 – цілодобова «гаряча лінія» з питань лікування.

 

«В МОЄМУ ВІДДІЛЕННІ 30-40% ПАЦІЄНТІВ – ЧЛЕНИ БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «ЛІКАРНЯНА КАСА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ». ПРОБЛЕМ ІЗ ЇХ МЕДИКАМЕНТОЗНИМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ НЕМАЄ!»

– стверджує завідуючий пульмонологічним відділенням обласної клінічної лікарні імені О.Ф.Гербачевського С.І.Хвелось.

 

Детальніше

Затверджено склад експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів

[ 2016-07-12 12:00 ]

Затверджено склад експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобівНаказом МОЗ України від 08.07.2016 р. № 690 затверджено склад експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів (далі — експертний комітет). До його складу увійшло 12 осіб, серед яких — представники державних органів, благодійних організацій, науковці з профільних вищих навчальних закладів.

Зокрема, Тетяна Думенко, директор Департаменту раціональної фармакотерапії та супроводу державної формулярної системи ДП «Державний експертний центр МОЗ України» (далі — ДЕЦ); Сергій Грищук, заступник виконавчого директора благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області»; Олена Матвєєва, директор Департаменту післяреєстраційного нагляду ДЕЦ; Олег Тонковид, доцент кафедри медичної статистики Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика та ін.

Очолює експертний комітет Валентин Парій, завідувач кафедри менеджменту охорони здоров’я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

Нагадаємо, що відповідно до Положення про експертний комітет, він здійснюватиме оцінку порівняльної ефективності (результативності), безпеки та економічної доцільності лікарських засобів з метою їх включення до Національного переліку основних лікарських засобів (далі — Національний перелік). Його члени призначатимуться профільним міністерством за результатами конкурсного відбору строком на 4 роки.

Звертаємо увагу на те, що в кінці травня МОЗ України було оголошено конкурсний відбір на призначення членів експертного комітету і на початку липня його було завершено. Повідомлялося, що профільним міністерством було отримано заявки від 31 кандидата, хоча раніше зазначалося про 30 заявок.

Зазначимо, що 11–17 липня в Києві проходить тренінг для експертного комітету стосовно оцінки медичних технологій, а 2–5 вересня 2016 р. — стосовно стандартних операційних процедур.

Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»

 

Детальніше

«Лікарняна каса» дозволяє економити бюджетні кошти». В цьому переконана начальник управління охорони здоров’я Житомирської міської ради Марія Олександрівна Місюрова.

Діяльність благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» відіграє велику роль у розвитку галузі охорони здоров’я міста. В Житомирі нараховується близько 60 тисяч членів «Лікарняної каси» – це практично 23% від усієї кількості населення. І як керівник галузі міста скажу, що хотілось би, аби до «Лікарняної каси» вступало більше людей, тому що, по-перше, благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області» – це прообраз страхової медицини, яка все-таки буде впроваджуватись у нашій країні. По-друге – «Лікарняна каса» має потужний досвід роботи в забезпеченні якості надання медичної допомоги, у втіленні в життя локальних клінічних протоколів, лікарських формулярів. Це дуже важливо. А по-третє – за рахунок «Лікарняної каси» ми можемо зекономити кошти міського бюджету, адже, якщо пацієнт потрапляє в медичний заклад, на нього вже чекають ліки, витратні матеріали «Лікарняної каси» (до речі, про переваги членів організації перед іншими пацієнтами людям треба пояснювати – витрата їх власних коштів завдяки «Лікарняній касі» теж зводиться до мінімуму). Тому я зверталась і до керівництва «Лікарняної каси», й до лікарів медичних закладів міста Житомира з закликом про тісну співпрацю – ті здобутки, які є в «Лікарняній касі», весь її досвід треба переймати й втілювати в життя.

Вікторія Паламарчук

Детальніше

Слова вітань та вдячності – медичним працівникам

Вони прозвучали напередодні їх професійного свята в конференц-залі Житомирського інституту медсестринства, де відбулося засідання колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації. – Від імені влади області та всієї громади Житомирщини щиро вітаю всіх, хто турбується про здоров’я громадян, із професійним святом – Днем медичного працівника! – сказав заступник голови облдержадміністрації Ярослав Лагута. – Важливість зусиль медичної спільноти для збереження здоров’я всієї нації та майбутнього наступних поколінь неможливо переоцінити. Завдяки величезним зусиллям і своєму високому професіоналізму ви бережете й рятуєте життя людей. Тож дозвольте привітати вас із професійним святом і побажати міцного здоров’я, добробуту, злагоди в родинах, наснаги та ентузіазму у вашій щоденній нелегкій праці! – Відзначаючи День медичного працівника, мені хотілось би особливо підкреслити вашу мужність та відданість високій місії рятувати життя людей у будь-який час та в будь-якому місці – якості, які яскраво проявились під час подій, які сколихнули Україну, – долучився до вітань начальник управління охорони здоров’я Житомирської ОДА Олександр Торбас. – У цей нелегкий для України час ви сумлінно виконуєте свою роботу. Тож, розуміючи всю складність роботи медпрацівників у нинішніх умовах втілення процесів реформування, влада області вважає за свій обов’язок співпрацювати з медичною спільнотою заради нашої спільної мети – покращення здоров’я людей, яке потребує не лише доступу до ефективних і сучасних методів лікування, а й щоденної підтримки в боротьбі з хворобами. Ми пишаємось цією співпрацею зі справжніми професіоналами сфери охорони здоров’я області й сподіваємось і надалі розширювати поле нашої взаємодії – щоб приносити максимальну користь населенню нашої області. Вітаючи вас із професійним святом, я бажаю вам побільше терпіння та поменше хворих. Хай усі негаразди обходять ваші домівки стороною і над кожним буде мирне небо. Нехай ваша професійність та відданість справі щодня винагороджується щирою вдячністю та гідною зарплатнею. Під час урочистостей за багаторічну сумлінну працю, значний особистий внесок у розвиток системи охорони здоров’я області, високий професіоналізм Почесними грамотами Житомирської облдержадміністрації та обласної ради відзначили кращих лікарів та медичних працівників області. Також нагородили лауреатів обласної щорічної медичної премії імені О.Ф.Гербачевського. Крім того, були нагороджені переможці ХХІІІ обласних спортивних ігор серед працівників охорони здоров’я. З вітальним словом виступив перед присутніми виконавчий директор благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» Володимир Станіславович Мишківський. – Дорогі колеги! Цьогорічне професійне свято ми зустрічаємо в непростий час реформування галузі та суспільства, – сказав він. – Тож я бажаю вам завжди отримувати від своєї праці радість і впевненість у завтрашньому дні. Сили вам і терпіння, натхнення й задоволення від улюбленої справи. На вашу адресу нині лунає багато вдячних слів – і ви заслуговуєте на кожне з них. Можливо, світ стане добрішим і світлішим від мільйонів усмішок вдячних вам пацієнтів. Нехай він буде прихильним до вас – у реалізації всіх починань і задумів, у даруванні здоров’я, родинного благополуччя, щастя та достатку! Тож, оголошуючи підсумки конкурсу на визначення кращих лікарів, котрі надають медичну допомогу членам «Лікарняної каси», який проводиться щороку до Дня медичного працівника з метою сприяння розвитку охорони здоров’я в області, вдосконалення медичної допомоги населенню, втілення нових форм діагностики та лікування, В.С.Мишківський повідомив, що цьогоріч участь у ньому взяли 2471 лікар області, які за період із першого травня 2015 по 30 квітня 2016 року пролікували в умовах цілодобового, денного, домашнього стаціонару та амбулаторно 160 616 членів «Лікарняної каси». За надання високоякісної медичної допомоги, відданість справі, досягнуті успіхи в роботі, високий рівень професіоналізму, активну громадську позицію, особистий внесок у розвиток і діяльність благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» та з нагоди Дня медичного працівника відзначили дипломами БО «Лікарняна каса Житомирської області» та грошовою винагородою лікаря загальної практики – сімейної медицини Ємільчинської ЦРЛ Наталію Валентинівну Луцак, завідувача амбулаторії загальної практики – сімейної медицини селища Озерне Житомирського району Володимира Михайловича Криворучека, лікаря загальної практики – сімейного лікаря центру ПМСД Романівського району Марію Василівну Скремінську, лікаря-терапевта денного стаціонару міської поліклініки міста Бердичева Наталію Вячеславівну Бубу, лікаря-терапевта Овруцької районної поліклініки Ніну Миколаївну Медведчук. Почесною грамотою БО «Лікарняна каса Житомирської області» та грошовою премією відзначили лікаря-терапевта денного стаціонару Овруцької ЦРЛ Оксану Олександрівну Ніколайчук, завідуючу гінекологічним відділенням ЦМЛ №1 Житомира Валентину Євгенівну Донець, лікаря-терапевта денного стаціонару поліклініки №2 ЦМЛ №2 Житомира Наталію Олексіївну Скоропад, завідуючу амбулаторією, лікаря ЗПСМ центру ПМСД Попільнянського району Аллу Сергіївну Джунь, лікаря-терапевта денного стаціонару ЦМЛ №1 Житомира Ірину Леонтіївну Тригубу, лікаря-отоларинголога Чуднівської ЦРЛ Юрія Леонідовича Шандюка, лікаря-ревматолога поліклініки консультативно-діагностичної допомоги Новоград-Волинського міськрайТМО Наталію Іванівну Лібіченко, лікаря-невролога міської поліклініки міста Бердичева Аллу Володимирівну Міронову, лікаря-педіатра центру ПМСД Попільнянського району Олега Васильовича Павліка, лікаря загальної практики – сімейної медицини центру ПМСД Лугинського району Михайла Михайловича Бібка, лікаря-травматолога Попільнянської ЦРЛ Віталія Анатолійовича Южека, завідуючу амбулаторією ЗПСМ в селищі Миропіль Романівського району Ларису Сергіївну Стужук, лікаря-терапевта терапевтичного відділення №2 Володарсько-Волинської ЦРЛ Василя Васильовича Левчука, лікаря загальної практики – сімейної медицини Городницької амбулаторії центру ПМСД Новоград-Волинського району Людмилу Степанівну Попадюк, лікаря-оториноларинголога Любарської ЦРЛ Нелю Дмитрівну Вербич, завідуючу пологовим відділенням ЦМЛ №1 Житомира Світлану Олексіївну Данилюк, лікарів-експертів БО «Лікарняна каса Житомирської області» – в Бердичівському районі Наталію Леонідівну Цюзь, у Любарському районі Валерія Альбіновича Галицького, в Чуднівському районі Анатолія Ростиславовича Скриваника, в місті Бердичеві Лілію Адамівну Матієць. – Тож кожному з вас – щира вдячність за те, що пліч-о-пліч крокуєте разом із нами на нелегкій професійній ниві, – побажав В.С.Мишківський, – за професіоналізм, небайдужість та наполегливість у відповідальній та надзвичайно важливій для суспільства праці. Нехай кожен день буде наповнений корисними справами і теплом людських стосунків, а таланти Вашого розуму й душі стануть підґрунтям нових професійних звершень!

Вікторія Паламарчук

DSC06154 DSC06155 DSC06159 DSC06161 DSC06163 DSC06165 DSC06166 DSC06167 DSC06168 DSC06169 DSC06170 DSC06172 DSC06174 DSC06176

Детальніше

Вітання з Днем медпрацівника

Дорогі колеги!

З глибокою повагою та вдячністю за вашу невтомну працю та відданість обраній справі від імені благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» щиро вітаю вас із прийдешнім святом!

Професія медичного працівника вимагає великого терпіння, мужності, душевної чутливості. Своєю сердечністю та милосердям, чуйністю та добротою, розумінням болю хворих і великим прагненням їм допомогти ви вселяєте в душі людей віру в одужання, силу подолати недугу та прагнення жити далі повноцінним і якісним життям. Ваш професіоналізм і сумлінна невтомна праця приносять свої плоди в зміцнення здоров’я нашої нації – цим ви заслужили щиру повагу та вдячність.

Тож кожному з вас – доземний уклін за світлі й щирі почуття, якими сповнена ваша душа, за сумлінну працю на благо народу. Нехай ваше серце сповнюється натхненням та окриленням для нових успіхів у сфері, якій ви присвятили свої знання й таланти! Хай не має меж вдячність пацієнтів, у котрих своєю невтомною самовідданою працею, корисною порадою та лагідним словом ви воскресили надію й віру в життя. Нехай невичерпна енергія, людяність та доброта сповнюють вашу душу, а на життєвому й професійному шляху зустрічаються тільки порядні та привітні люди, чия глибока й щира шана стане подякою за чуйність та вміння творити добро. Міцного вам здоров’я, благополуччя, радості від кожного нового дня, миру й злагоди! Зі святом вас, дорогі колеги!

 

В.Д. Парій, голова правління благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області»,  д. мед.  н., професор,  академік Академії наук вищої освіти  України, заслужений лікар України

Детальніше

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынка

В этом году предстоит постепенный переход на электронную систему публичных закупок лекарственных средств «ProZorro» (напомним, с 1 августа 2016 г. использование этой системы станет обязательным для всех заказчиков). Именно эта тема стала ядром докладов, дискуссий и обсуждений во время ІІ Всеукраинской ежегодной специализированной конференции-практикума «Трансформация госпитальных продаж. Движение в направлении «ProZorro». В одной из предыдущих публикаций мы уже рассмотрели ключевые темы первой части этого мероприятия: какие тенденции преобладают на госпитальном фармрынке Украины, как развивалась система ProZorro? Также прозвучали практические советы и рекомендации для участников торгов (см. Еженедельник «АПТЕКА» № 20 (1041) от 30.05.2016 г.). В рамках данной публикации рассмотрены доклады, прозвучавшие во время двух завершающих сессий конференции-практикума, которая состоялась 20 мая 2016 г. в Киеве. Ее организаторами выступили компании «LAV consult» и «ПРО ПРОЗОРРО». Партнерскую поддержку оказали Ассоциация индийских фармацевтических производителей в Украине (Indian Pharmaceutical Manufacturers&apos Association — IPMA), торговая площадка Zakupki.prom.ua, Всеукраинская ассоциация главных врачей, компания «МОРИОН» и «Еженедельник АПТЕКА», специализированное издание «Здоровье Украины», компании «SMD», «Правовой Альянс», «Фарма Персонал, «Blue Chip», издательство «Balance Business Books», украинский мультимедийный проект IDEALIST.media, рекламное агентство «B-Bright».

Участие в мероприятии, а также в обсуждении возможностей использования системы Prozorro приняли представители украинского и зарубежного фармбизнеса, а также дистрибуции.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынкаВидение зарубежного производителя касательно того, чего можно ожидать от внедрения системы электронных торгов в повседневную практику, представил Владимир Педько, коммерческий директор компании «РОШ Украина». Он выделил несколько групп участников госпитальных продаж: заказчики (организации здравоохранения), производители (отечественные и зарубежные), международные организации, дистрибьюторы, аптечные сети, провайдеры тендеров, информационные и сервисные организации.

Безусловно, каждый участник этого процесса имеет свои цели и задачи. Задача организаций здравоохранения заключается в обеспечении максимального количества пациентов эффективными лекарственными средствами при ограниченных финансовых возможностях. Производители заинтересованы в расширении присутствия своих препаратов на рынке государственных закупок. Задача дистрибьютора — сформировать конкурентное предложение, увеличить долю в госпитальном сегменте, сохранить прибыль при обеспечении конкурентной наценки. Сервисные компании заинтересованы в увеличении числа клиентов.

Докладчик видит следующие возможности применения системы «ProZorro» для зарубежного производителя. Во-первых, как предполагается, эта программа обеспечивает равные условия для всех участников процесса госпитальных закупок, а также прозрачность. Есть доступ к различной информации, в частности доступен модуль бизнес-аналитики. По мнению докладчика, возможность получения информации из данной системы позволяет оценить конкурентное окружение и на основании этого анализа принять правильное стратегическое решение относительно участия в закупках.

Также очень важно, что производитель может напрямую участвовать в процессе закупок. Для этого производителю, безусловно, необходимо грамотно оценить свой потенциал и возможности (может, будет более целесообразно использовать потенциал дистрибьюторов). Также стоит учитывать, что некоторые процессы происходят за пределами площадки «ProZorro», в частности формирование заявки и тендерной документации. «ProZorro» является только техническим инструментом, который обеспечивает проведение самого процесса закупок.

Чем еще может быть данное нововведение полезным и интересным для зарубежного производителя? Для любой компании очень важны репутация и положительный имидж. С точки зрения докладчика, участие в электронных торгах в системе государственных закупок может стать дополнительным фактором, подтверждающим репутацию честной и открытой компании, повысить доверие со стороны потребителей, парт­неров и государственных организаций.

В завершение своего доклада В. Педько отметил, что с внедрением системы «ProZorro» все участники процесса закупок смогут извлечь положительные моменты и возможности. С точки зрения государства — это возможности эффективного использования бюджета и улучшение доступа пациентов к эффективному лечению, с точки зрения лечебных учреждений — обеспечение пациентов лекарственными средствами с учетом ограниченных финансовых возможностей, с точки зрения пациента — получение доступа к современному лечению, с точки зрения производителя — расширение присутствия на рынке, с точки зрения дистрибьютора — корректная конкуренция и развитие.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынкаВидение национального производителя представил Павел Лукашевич, руководитель отдела маркетинга госпитальных продаж компании «Фармак».

Докладчик обратил внимание на некоторые стереотипы, существующие относительно госпитального рынка Украины, во многом не соответствующие действительности. Например, о том, что в госпитальном сегменте крутятся большие деньги. На самом деле есть серьезная проблема недостаточного финансирования этого сегмента. Также бытует мнение, что госпитальный рынок очень коррумпирован. Безусловно, проблема коррупции есть. Вместе с тем, если проанализировать рынок с точки зрения количества международных непатентованных наименований, брэндов, компаний, которые присутствуют в госпитальном сегменте, — мы увидим, что это высококонкурентный рынок. Еще один стереотип — победитель тендера известен наперед. Докладчик выразил надежду, что система «ProZorro» даст уверенность в том, что действительно выигрывает наиболее низкая цена. Также считается, что препараты должны закупаться в соответствии со стандартами и протоколами лечения, но, по словам докладчика, в действительности это не работает.

Многие ожидают, что международные компании наведут порядок и помогут улучшить ситуацию с закупками. Тем не менее, существуют серьезные проблемы со сроками поставок препаратов, закуп­ленных при помощи международных организаций.

По мнению докладчика, факт, что доля отечественных производителей в госпитальном сегменте в натуральном выражении очень высокая (и в последние годы наблюдается тенденция к росту этого показателя), свидетельствует о низкой покупательной способности населения.

Спикер отметил, что в Украине государственные расходы на лекарственные средства составляют 15% в долларовом эквиваленте (по итогам 2015 г.), что является наименьшим из показателей среди соседних стран (Беларусь — 26%, Россия — 30%, Казахстан — 48%). В 2015 г. в Украине из 54 дол. США расходов на препараты на душу населения государство обеспечивало только 8 дол. В России, Казахстане и Беларуси доля участия государства в разы выше. С точки зрения докладчика, передача централизованных закупок МЗ Украины международным организациям не приведет к улучшению ситуации в сфере госзакупок, ведь остается проблема недостаточного финансирования со стороны государства.

Также докладчик обратил внимание, что в большинстве групп АТС-классификации средневзвешенная стоимость 1 упаковки лекарственных средств в Украине по сравнению со странами СНГ ниже, что обусловлено высоким уровнем конкуренции в сегментах, где присутствуют лекарства украинского производства.

Сегодня большое внимание уделяется экономии государственных средств за счет привлечения в процесс закупки препаратов международных организаций, хотя, с точки зрения П. Лукашевича, гораздо более важен вопрос повышения инвестиционной привлекательности Украины. По мнению докладчика, передача централизованных закупок международным организациям снижает мотивацию зарубежных компаний для локализации фармпроизводства в Украине.

В завершение презентации спикер акцентировал внимание на том, что участникам госпитального рынка следует проявлять активность и поднимать вопрос о необходимости увеличения объема финансирования закупок лекарственных средств, информировать о реальном положении дел, лоббировать расширение рынка через введение субсидированного амбулаторного потребления препаратов (реимбурсации) в соответствии с лучшими европейскими практиками, поддерживать разработку Национального перечня лекарственных средств путем участия в рабочих группах.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынкаПрактические вопросы взаимодействия участников украинского рынка в системе «ProZorro» рассмотрел в своем докладе Гурген Карапетян, директор компании «БаДМ-Б».

Докладчик выделил несколько типов участников — заказчик торгов, участник торгов, площадка, общество, государство. Более подробно он остановился на том, какую роль играет участник торгов (производитель, дистрибьютор) на каждом этапе закупок.

До объявления торгов проводятся формирование условий и технико-экономический анализ. Это закрытая часть, но косвенно внешние службы (путем информирования о препаратах) могут оказывать влияние на формирование ассортимента закупок лечебными учреждениями. В период уточнений участник торгов должен провести повторный анализ ассортимента и требований, экономический анализ процедуры (выгодно ли участие в торгах с экономической точки зрения), диалог с заказчиком в формальном режиме на предмет наличия нарушений. Также необходимо получить все необходимые внешние документы, которые вкладываются в предложение, подготовить и разместить предложение в системе «ProZorro». На этапе торгов роль участника, конечно же, — участие в редукционе. На этапе заключения договора — предоставление пакета документов, согласование договора, сроков поставки товара и оплаты. Далее следует поставка товара.

Затем Г. Карапетян рассмотрел основные вопросы, которые могут возникнуть у дистрибьютора как у участника государственных торгов. Каким образом удешевить предложение (ведь рынок лимитирован по объему в денежном выражении)? Снизить цену предложения, по мнению спикера, можно несколькими способами: снизить наценку (норму прибыли), уменьшить затраты, снизить базу ценообразования. Следующий вопрос, который может возникнуть, — каким образом выполнить обязательства по договору? Важно учитывать ряд факторов, в частности колебания цен на продукцию, потребности заказчика, возможность наличия дефектуры у производителя. Каким образом расширить присутствие в госпитальном сегменте? С точки зрения докладчика, этого можно достичь, если выигрывать больше торгов, увеличить свою долю у заказчика или производителя.

Чего хочет производитель? Безусловно, чтобы был закуплен именно его продукт, увеличить объем реализации (что непросто в условиях ограниченного рынка и недостаточного финансирования госзакупок). Соответственно, вопросы, которые производитель должен себе задавать, — это «каким образом мотивировать участников к использованию именно его продукта?», «как обеспечить стабильность цены продукта?» и «как защитится от конкурентов?».

У заказчика могут возникать такие вопросы: «как определить потребность в товаре: что закупить, в каком количестве и каким образом распределить потребность на предметы закупки?», «как обеспечить безопасность проведения закупок?», «каким должно быть финансирование (учитывая потребность)?».

Далее докладчик привел статистику участия в торгах компании «БаДМ-Б». В среднем в неделю обрабатывается 46 процедур «ProZorro» по целевым предметам закупки. Из них в 53% процедур после экономического анализа компания принимает участие. Средняя доля выигрышных предложений составляет 62% в денежном выражении.

По мнению Г. Карапетяна, производителям самостоятельно принимать участие в торгах не очень выгодно. По подсчетам компании «БаДМ-Б», производителям удается выиграть порядка 12–13% торгов из тех, в которых они участвуют, что обусловлено отсутствием большого опыта в составлении предложения.

Далее Г. Карапетян рассмотрел особенности взаимодействия всей цепочки участников. По его мнению, конкуренция между производителем и дистрибьютором приводит к увеличению количества поставщиков, а также снижению прибыли (поскольку на каждом этапе редукциона необходимо снижение цены). Потенциально это может способствовать сокращению количества участников. Также существует конкуренция между площадками, которые в погоне за лояльностью заказчиков не предъявляют к ним жестких требований, что, по мнению докладчика, может привести к снижению конкуренции в торгах.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынка

С точки зрения спикера, для улучшения проведения госпитальных закупок в системе «ProZorro» необходимы следующие нововведения:

 • интеграция с системой казначейства;
 • мониторинг платежей клиентов;
 • электронная подпись договора;
 • мониторинг выполнения договора (что даст возможность формировать рейтинг доверия к поставщику);
 • правила создания ассортимента и критериев закупки для различных предметов закупки;
 • аналитика по предметам закупки.

Кроме того, по мнению Г. Карапетяна, для улучшения работы системы «ProZorro» необходимы такие шаги:

 • распространение действия Закона Украины «О публичных закупках» на все закупки (за исключением так называемых допороговых закупок);
 • введение возможности изменять цену на законодательном уровне (поскольку валюта нестабильна, важно, чтобы были соответствующие механизмы для ее изменения);
 • увеличение периода контракта.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынкаЛеся Щербакова, заместитель председателя правления по корпоративным и личным видам страхования страховой компании «ПРОВИДНА», раскрыла тему взаимодействия фармрынка и страхового бизнеса (в фокусе сектора медицинского страхования).

По словам докладчика, рынок добровольного медицинского страхования в 2015 г. развивался преимущественно за счет инфляционной составляющей. Клиентами на рынке добровольного медицинского страхования в основном являются зарубежные компании, а украинские составляют небольшую долю. Ввиду высокой зависимости от валютной составляющей эксперты компании «ПРОВИДНА» в 2016 г. прогнозируют рост рынка на уровне 10–15% в национальной валюте.

Удельный вес лекарственных средств в портфеле компании «ПРОВИДНА», по словам докладчика, составляет около 25–30%. В сервисах, которые предоставляет компания (лечение в поликлинике, стационарная, неотложная помощь), большие затраты приходятся на медикаментозную составляющую, поэтому, безусловно, на стоимость программ оказывает влияние изменение цен на препараты.

Страхование — это специфический сегмент, где используются только те препараты, которые предусмотрены страхованием. Докладчик обратила внимание, что основной удельный вес в затратах занимают препараты для купирования острых состояний, а средства поддерживающей терапии занимают небольшую долю.

Экономическая ситуация в стране не позволяет бурно развиваться рынку добровольного медицинского страхования, ведь стоимость страхования высока и пока, к сожалению, недоступна для рядового украинца. По словам докладчика, из-за кризиса наблюдается высокий рост затрат по медицинскому страхованию. Появилась необходимость поиска способов их оптимизации.

Так, компания «ПРОВИДНА» с этой целью предприняла несколько шагов, например в части сокращения числа партнеров-аптек и концентрации работы с узким числом партнеров. Еще одно новшество — заключение прямых контрактов с фармкомпаниями в части обеспечения безрецептурными препаратами, которые назначаются с профилактической целью. Клиенты не менее заинтересованы в оптимизации стоимости услуг. Так, часть компаний-клиентов перешли на применение препаратов украинского производства. Часть клиентов приняли такую оптимизацию: не более 3 препаратов на страховой случай. Еще часть перешли на работу с франшизой (при наступлении страхового случая застрахованный также участвует в возмещении).

Каково влияние страхового рынка на фармацевтический? По мнению докладчика, страхование берет на себя определенный удельный вес в реализации препаратов, ведь многие аптечные сети и лечебные учреждения работают со страховыми компаниями.

Как уже было отмечено ранее, услуги по добровольному медицинскому страхованию доступны очень небольшой части населения. Каковы перспективы и возможности внедрения обязательного медицинского страхования? В последние годы этот вопрос регулярно поднимается. Но для внедрения обязательного медицинского страхования, по мнению спикера, кроме расчетов (которые сделать несложно), нужны серьезные реформы, которых пока нет.

Одними из первых системой электронных закупок воспользовались военные. Они начали проводить закупки продуктов питания через «ProZorro». Опытом использования этой системы поделились официальные представители Министерства обороны Анастасия Ковалева и Марьяна Безуглая. В течение 2016 г. Министерству обороны удалось несколько увеличить количество участников, что, впрочем, существенно не повлияло на удешевление закупки. Это было обусловлено большим количеством отказов от участия в дальнейшей процедуре торгов и непредоставлением необходимой информации заказчику.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынкаДалее состоялась дискуссия экспертов, а также серия вопросов и ответов, к которым присоединился Игорь Крячок, директор компании «МОРИОН». В частности, он поднял вопрос касательно того, как в дальнейшем будут развиваться площадки в системе «ProZorro», будет ли происходить процесс их специализации.

На это вопрос ответил Г. Карапетян. Он отметил, что государственные закупки на электронных площадках занимают очень небольшую долю. По сути, это лишь еще один сегмент рынка для них. Безусловно, торговые площадки адаптируются и разрабатывают определенные механизмы для проведения государственных закупок, но, вероятнее всего, для них это не станет профильным. С другой стороны, возможно появление специализированных площадок, которые будут заниматься именно государственными закупками. Также спикер добавил, что как участник торгов компания «БаДМ-Б» выбирает площадку по 2 критериям: уровень сервиса (как площадка откликается на пожелания, жалобы и т.п.) и стоимость услуги (участия в тендерах).

П. Лукашевич прокомментировал сессию о практических аспектах внедрения системы «ProZorro». По его мнению, в сегментах с высоким конкурентным окружением (более 10 участников) можно ожидать снижения закупочной цены. В то же время в других сегментах (где существует конкуренция между 2–3 участниками) высока вероятность того, что ценовая ситуация существенно не изменится. Цена на монопольные позиции будет зависеть от курса валют.

В. Педько акцентировал внимание на том, что задача фармбизнеса — обращать внимание на актуальные проблемы, в частности на необходимость увеличения объема государственного финансирования расходов на лекарственные средства с учетом потребностей пациентов, вследствие чего увеличатся и объем госпитального рынка лекарственных средств, и возможности для каждого участника рынка.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынкаЗаключительную сессию конференции-практикума открыл Дмитрий Луфер, операционный директор клиники «Into-Sana». По словам докладчика, в структуре затрат на здравоохранение частный сегмент превышает государственный, и эта ситуация, вероятно, будет сохраняться. Далее спикер рассмотрел, какие позиции закупают частные клиники. Это медицинское оборудование, IT-оборудование, лекарственные средства и медицинские изделия, а также различные услуги.

Критериями выбора поставщика выступают:

 • сроки поставки (что важно, поскольку у частных клиник, как правило, нет склада),
 • сервис (стоимость обслуживания контракта в частной клинике должна быть минимальной ввиду отсутствия большого штата сотрудников),
 • цена (имеет значение, поскольку она влияет на себестоимость услуг, а чем меньше расходы, тем по более привлекательной цене клиника может предлагать свои услуги).

Регламентированные тендерные процедуры чаще всего в частных клиниках отсутствуют. Зачастую решение о закупке принимается единолично, соответственно, отсутствует необходимость его согласования или обоснования.

Безусловно, у системы «ProZorro» есть ряд преимуществ (прозрачность проведения процедуры, обеспечение равного доступа для поставщиков). Но, с точки зрения участия в таких закупках частной клиники, есть определенные недостатки. В частности, формализованность процедур и отсутствие личного контакта на переговорах. Также есть сложность относительно того, что процесс от закупки до поставки занимает много времени (что частную клинику не устраивает). Также у поставщиков, обычно работающих с частными клиниками, отсутствует необходимость участвовать в электронных закупках. Кроме того, в частном бизнесе прозрачность скорее минус, чем плюс, и приводит к потере конкурентных преимуществ.

Внедрение системы публичных закупок «ProZorro»: опыт применения и возможности для участников рынкаЗавершающий доклад представил Сергей Грищук, исполнительный директор Всеукраинской общественной организации «Ассоциация работников больничных касс Украины», заместитель исполнительного директора благотворительной организации «Больничная касса Житомирской области». Он представил подходы к организации закупки лекарственных средств больничными кассами на примере благотворительной организации «Больничная касса Житомирской области».

Как уже упоминалось, очень большая часть оплаты лечения ложится на плечи потребителя. Чтобы улучшить ситуацию, начали появляться объединения, действующие по принципу благотворительных организаций. Одна из таких организаций — Благотворительная организация «Больничная касса Житомирской области».

Больничные кассы — это общественные объединения населения, которые не желают ждать соблюдения от государства бесплатных социальных гарантий и готовы самостоятельно на основе солидарного участия обеспечивать доступной и качественной медицинской помощью членов организации. Это одно из направлений реформирования, возникшее как реакция населения Украины на ограниченные возможности государственной системы здравоохранения по обеспечению качественной и доступной бесплатной медицинской помощи.

На сегодня количество членов Больничной кассы Житомирской обл. достигло 210 тыс. человек (почти 17% населения Житомирской обл.). Программы обеспечения членов Больничной кассы включают экстренную и неотложную медицинскую, амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь.

За 2015 г. расходы Больничной кассы Житомирской обл. на закупку лекарственных средств и медицинских изделий составили 51,6 млн грн. Количество обращений за медицинской помощью, которые обеспечивались за счет Больничной кассы, за 2015 г. составило 486 тыс.

Для успешной работы действует автоматизированная система управления ресурсами, которая состоит из нескольких элементов. Участники выплачивают ежемесячно взносы, за которые закупаются препараты и передаются в лечебные учреждения. Также в лечебных учреждениях осуществляется контроль за применением препаратов.

Учет лекарственных средств в учреждениях здравоохранения с использованием информационных технологий дает возможность:

 • в автоматизированном режиме анализировать соответствие лекарственных назначений протоколам оказания медицинской помощи (в части назначения лекарственных средств) по нозологиям, врачам, отделениям;
 • определять стоимость лечения, фактическое использование и прогнозируемую потребность в лекарственных средствах по отделениям, врачам, нозологиям;
 • проводить фармакоэкономический анализ по отделениям, нозологиям, врачам.

Как проходит организация медикаментозного обеспечения при помощи Больничной кассы? Учреждения здравоохранения формируют потребность и передают ее в Больничную кассу, которая рассматривает ее и передает поставщикам (сложившийся заказ отправляется по электронной почте в отдел фармацевтического менеджмента, где осуществляется его аудит и проводится электронный заказ поставщику). Далее осуществляется закупка. Рассмотрение предложений поставщиков и их утверждение происходят с учетом таких факторов как соотношение цена/качество, оперативность доставки и срок годности. Для поставки препаратов заключаются трехсторонние соглашения (где участниками выступают поставщик, больничная касса как плательщик и учреждение здравоохранения как получатель). Далее осуществляются контроль факта поставки и оплата.

По словам докладчика, приведенные механизмы обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями учреждений здравоохранения дают возможность успешно функцио­нировать больничной кассе при незначительных ежемесячных взносах. Больничные кассы (как свидетельствует пример Житомирской обл.) могут быть существенным источником дополнительного финансирования отрасли здравоохранения.

П. Лукашевич выразил надежду, что со временем больничные кассы будут более востребованными и станут первым шагом к внедрению страховой медицины.

Г. Карапетян отметил, что введение системы государственных закупок «ProZorro» — это реалии сегодняшнего дня. Вся цепочка — производство, дистрибуция, розница — является частью системы здравоохранения, основная задача которой — обеспечить качественную и как можно более долгую жизнь каждого пациента. Каким бы ни был инструмент обеспечения, его необходимо принимать и активно использовать.

Д. Луфер отметил глобальную тенденцию в медицине — смещение фокуса на результат. Частные клиники уже ощутили эту тенденцию — пациенты хотят покупать не дни в стационаре, а решение проблемы. Фармкомпаниям также необходимо ловить этот тренд и находить новые модели взаимодействия с другими участниками рынка.

Организаторы конференции-практикума компании «LAV consult» и «ПРО ПРОЗОРРО» отмечают, что эффективная реализация проекта «ProZorro» позволит вернуть доверие бизнеса к государству и стимулировать его участвовать в государственных закупках на конкурсной основе. Однако государственные закупки в медицинской сфере имеют отличие, а именно: часто при монопольном предмете закупки победитель торгов (производитель) заранее известен. Следует констатировать, что преимущественное снижение цен в медицине может быть вызвано не только увеличением количества участников, но и расширением предмета закупки. Такое расширение должно быть выполнено с учетом эквивалентности терапевтического эффекта для конкретных больных. Учитывая особенности государственных закупок в медицинской сфере и отсутствие опыта использования системы «ProZorro», компании «LAV consult» и «ПРО ПРОЗОРРО» приглашают экспертов и общественность 7 октября 2016 г. обсудить, как прошел первый этап трансформации госпитальных продаж и скорректировать дальнейший путь участников рынка и заказчиков в государственных закупках.

Екатерина Дмитрик,
фото Сергея Бека
Детальніше

«Лікарняна каса Житомирської області» – нам є чим пишатись!»

Так сказав, коментуючи свій виступ перед учасниками виїзного засідання колегії МОЗ України (яке відбулось нещодавно в Тернополі) стосовно залучення позабюджетних коштів у вигляді роботи благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» начальник управління охорони здоров’я ОДА Олександр Михайлович Торбас.

– Всі були вражені нашою спільною роботою – управління та закладів охорони здоров’я Житомирщини й «Лікарняної каси» – та набутим за цим напрямком досвідом, – відзначив очільник галузі області. – Адже, створена в 2000 році з метою забезпечення медикаментами, реактивами, виробами медичного призначення населення шляхом солідарної участі, благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області» наразі працює потужно. Так, протягом п’ятнадцяти років своєї діяльності вона забезпечила медичні заклади всіх рівнів ліками, виробами медичного призначення, реактивами, рентгенплівкою тощо на суму понад 280 мільйонів гривень. За цей період медична допомога за її рахунок надавалась у 4,3 мільйонів випадках. І якщо в інших окремих регіонах України подібні організації тільки створюються (як, наприклад, у Львівській, Івано-Франківській областях), то у нас «Лікарняна каса» нараховує (станом на початок нинішнього року) понад 210 тисяч громадян (це майже 20% населення області), які самостійно, добровільно вступили та вступають до «Лікарняної каси». Більше того – наразі в діяльності цієї благодійної організації передбачені практично всі ті елементи, про які сьогодні говорять, як про майбутнє реформи, зокрема – розрахунок медичної послуги, чітко визначений пакет гарантованих медичних послуг, єдиний медичний простір тощо.

Так, учасників зібрання зацікавило, що для здійснення управлінських процесів та прийняття рішень задіяні автоматизовані програми, які надають можливість здійснювати персоніфікований облік членів організації, відслідковувати надходження коштів, контролювати їх використання шляхом аудиту дотримання вимог уніфікованих протоколів надання медичної допомоги (а відтак – її якості)  МОЗ України. В результаті лише, зокрема, за останні п’ять років відсоток використання життєво необхідних препаратів зріс із 31% до 35%, необхідних – із 45% до 48%, другорядних зменшився з 24% до 17%, що дало вагомий економічний результат.

Відзначили присутні й інформацію про те, що управління охорони здоров’я Житомирської ОДА спільно з виконавчою дирекцією «Лікарняної каси» особливу увагу приділяє питанням якості медичної допомоги, для чого в склад КЕК включений представник організації: на засіданні контрольно-експертної комісії розглядаються питання дотримання вимог уніфікованих протоколів МОЗ, локальних клінічних протоколів у розрізі медичних закладів, відділень, лікуючих лікарів – рекомендації комісії за кожним медичним закладом направляються начальнику управління охорони здоров’я та керівникам закладів.

За рахунок договірних взаємовідносин між «Лікарняною касою» та закладами охорони здоров’я член організації має можливість отримувати медичну допомогу в будь-якому закладі охорони здоров’я області – отож ми в даному випадку маємо єдиний медичний простір, в якому кошти «ходять за пацієнтом». Забезпечується медичний супровід уразливих верств населення, здійснюється покращення матеріально-технічної бази лікувальних закладів – це було пізнавально для учасників виїзного засідання.

Й особливо зацікавило їх те, що діяльність «Лікарняної каси» сприяє підготовці закладів охорони здоров’я області до впровадження медичного страхування. Адже проводиться персоніфікований облік надходжень та витрат коштів за кожним громадянином, відпрацьована система договірних взаємовідносин із лікувальними закладами, підприємствами, банківськими установами, формуються нові погляди – у населення щодо необхідності участі в співоплаті медичних послуг, у медичних працівників – щодо необхідності стандартизації медичних послуг (лікарський формуляр та протоколи лікування).

Отож учасники зібрання, котрих я інформував про діяльність благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», зробили висновок, що таким чином діяльність лікарняних кас у нинішній ситуації можна розглядати, як один із сучасних варіантів медикаментозного забезпечення за рахунок солідарної участі населення.

І в цьому контексті я хотів би нагадати слова колишнього міністра охорони здоров’я України Олександра Квіташвілі, котрий, після ознайомлення з «Лікарняною касою» Житомирщини – зокрема, в її структурних підрозділах у Новоград-Волинському міськрайТМО, Коростишівській ЦРЛ – сказав: «У цій області є чому повчитись!» Благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області» має гарні напрацювання – нам є чим пишатись. Тож не виключено, що наступне виїзне засідання колегії МОЗ України відбудеться на теренах Житомирщини – саме з метою вивчення цього досвіду.

 Вікторія Паламарчук.

«НА СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ – ЦЕ ВЕЛИКА ДОПОМОГА Й ЛІКАРЯМ, І ПАЦІЄНТАМ!» – ВВАЖАЮТЬ У БЕРДИЧІВСЬКІЙ ЦРЛ

Детальніше

#medi