Лікарняна каса Житомирської області | Archive | Серпень

Серпень, 2019

ЯКІ ПОСЛУГИ, ОБСТЕЖЕННЯ ТА АНАЛІЗИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ МОЖНА ОТРИМАТИ БЕЗОПЛАТНО?

https://nszu.gov.ua/novini/yaki-poslugi-obstezhennya-ta-analizi-dlya-profilaktiki-ta-li-77

Кожен пацієнт, що подав декларацію про обслуговування у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, має право на безоплатний гарантований державою пакет медичних послуг на первинній ланці.

Перелік послуг, які входять до цього пакету, чітко визначений і затверджений наказом МОЗ №504. Отримати ці послуги пацієнт може безоплатно. За нього заплатила Національна служба здоров’я України за договором з медичними закладами. Карту медичних закладів, які надають первинну медичну допомоги та мають договір з НСЗУ, можна побачити на нашому сайті.

Повний перелік послуг, аналізів та обстежень, які входять у безоплатний пакет послуг на первинній допомозі можна побачити тут.

У цьому пакеті ціла низка послуг, обстежень та аналізів передбачені для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань, а також для попередження їхніх гострих станів. До таких послуг входять:

 • правильне та регулярне вимірювання артеріального тиску. Постійний моніторинг тиску – особливо важливий для пацієнтів з групи ризику – курців, людей з ожирінням та підвищеним рівнем ліпідів в крові, недостатньою фізичною активністю, спадковістю;

 • вимірювання окружності талії. Зайві сантиметри впливають на індекс маси тіла та можуть свідчити про потрапляння до групи ризику;

 • оцінка загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE (систематична оцінка коронарного ризику або ризику смерті протягом 10 років), ;

 • електрокардіограма;

 • аналіз крові на загальний холестерин;

 • швидкий тест на тропонін. Це специфічний маркер інфаркту міокарду, що у поєднанні з результатами ЕКГ, або методами діагностичної візуалізації, допомагає у виявленні гострого стану;

 • консультація щодо відмови від ризикованих звичок та поведінки та  формування здорового способу життя;

 • направлення для проведення інших аналізів та досліджень до закладів вторинного рівня;

 • медична допомога пацієнтам у невідкладному стані;

 • призначення лікарських засобів з оформленням документів відповідно до законодавства;

 • підготовка медичної документації для направлення осіб з ознаками стійкої втрати працездатності на медико-соціальну експертизу та на медико-соціальну реабілітацію;

 • оформлення довідок, форм, листків непрацездатності.

Крім того, дієвим способом контролю серцево-судинних захворювань є безперервне медикаментозне лікування. Саме для цього працює урядова програма реімбурсації «Доступні ліки», яку адмініструє НСЗУ. Лікар виписує електронний рецепт, пацієнт – отримує потрібні йому ліки безоплатно або з невеликою доплатою. НСЗУ – відшкодовує аптекам вартість відпущених лікарських засобів.
Окрім забезпечення безперервного лікування людей, що живуть з серцево-судинними захворюваннями, програма реімбурсації також сприяє їх фінансовому захисту.

15 серпня 2019 року затверджений новий Реєстр лікарських засобів, що підлягають реімбурсації. З 254 лікарських засобів, що входять до програми «Доступні ліки», 195 призначені для лікування серцево-судинних хвороб. З них 61 лікарський засіб можна отримати безоплатно. Перелік лікарських засобів, що підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки» можна переглянути тут.

Олег Петренко, голова НСЗУ: «Зміни, які зараз відбуваються в системі охорони здоров’я, передбачають запровадження Програми медичних гарантій – тобто переліку безоплатних медичних послуг, які  держава гарантує пацієнту. Ми почали з первинної ланки, де сьогодні доступні пацієнту консультації лікаря, певні аналізи та обстеження. Ці послуги – безоплатні для пацієнта. За них уже з його податків заплатила держава в особі Національної служби здоров’я. І цей перелік однаковий і для комунальних, і для приватних медичних закладів, які мають договір з НСЗУ. Якщо з пацієнта вимагають гроші за послуги, аналізи та обстеження, які входять до пакету на первинній допомозі, він може звернутися на контакт-центр НСЗУ за номером 16 77. Ми розглянемо його звернення ми і вживатимемо відповідних заходів».

Серцево-судинні захворювання перебувають на першому місці в структурі смертності українців. Близько 70% причин смертності припадають на інфаркти, інсульти, серцеву недостатність, ішемічну хворобу серця. Це одні з найвищих у світі показників. Згідно зі статистикою Асоціації кардіологів України, близько 20 мільйонів дорослих мешканців України страждають на ті чи інші серцево-судинні захворювання.

Важливо! Якщо з пацієнта вимагають кошти за послуги, які входять до гарантованого пакету на первинній допомозі, він може звернутися контакт-центр НСЗУ за коротким номером 1677. Пацієнт не повинен платити ще раз за те, що з його податків уже оплатила Національна служба здоров’я України.

https://nszu.gov.ua/novini/yaki-poslugi-obstezhennya-ta-analizi-dlya-profilaktiki-ta-li-77

Детальніше

Дорогі наші друзі!

Прийміть найщиріші та сердечні вітання з Днем Державного Прапора України та Днем Незалежності України!

Нелегкий шлях незалежності – нині наша держава переживає один із найскладніших періодів у своїй історії. Водночас ті зміни, які стались в Україні, свідчать про те, що українці – сильна нація, сповнена патріотизму, національного духу свободи та нескорення. Й це ще раз доводить, що українці – нездоланні.

З нагоди державних свят зичимо миру, спокою, міцного здоров’я, благополуччя, родинної злагоди, добра та віри в щасливе й квітуче майбутнє. Слава Україні та з Днем Незалежності!

З повагою – правління та виконавча дирекція БО «Лікарняна каса Житомирської області».

Детальніше

За ці послуги в лікарні ви платити тепер не повинні: повний перелік

За ці послуги в лікарні ви платити тепер не повинні: повний перелік

З 1 СЕРПНЯ 2019 року українці можуть скористатися 54 безкоштовними діагностичними та лікувальними послугами за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Для пацієнтів це означає, що не потрібно буде приносити шприци, рукавички, вату — все враховано, кажуть у МО3.

Які аналізи та обстеження входять до цього списку? Обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджені онкологічні захворювання у чоловіків та жінок; 12 лабораторних досліджень (креатинін у сироватці крові, С-реактивний білок, глікозильований гемоглобін крові, коагулограма).

Ці аналізи додаються до списку вже існуючих восьми базових, які мають надаватися вашим сімейним лікарем (наприклад, загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, швидкий тест на тропонін тощо). До списку також увійшли:

 • мамографія і п’ять видів рентгену (грудної клітки, хребта, суглобів, трубчатих кісток і приносових пазух);
 • ехокардіографія, холтеровський моніторинг ЕКГ і два види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи;
 • УЗД (шлунково-кишкового тракту, нирок, сечового міхура, артерій ніг, щитоподібної та молочної залоз);
 • біопсія під контролем УЗД (щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз);
 • видалення новоутворень (м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах, наприклад, видалення новоутворень шкіри з гістологічним дослідженням — атерома, ліпома, невус).

Планується, що до безкоштовної діагностики увійдуть також ендоскопічні дослідження та операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів (гістероскопія, колоноскопія, езофагогастродуоденоскопія тощо).

У потенційних пацієнтів виникає резонне запитання: чи є ліміт на кількість тих чи інших безкоштовних медичних процедур? У МОЗ обіцяють, що їх число не буде обмежено.

Куди бігти?

По безкоштовну діагностику ви можете звернутися як до комунальних, так і до приватних діагностичних центрів, які підпишуть договір з Національною службою здоров’я (НСЗУ). Наразі приватних клінік, що приєдналися до медреформи, небагато. Більшість вичікує, але багато хто вже прораховує для себе можливість приєднатися до майбутньої програми.

МОЗ підрахувало вартість медичних послуг зі списку за проектом «Безкоштовна діагностика» (платитиме Національна служба здоров’я). Ціни на деякі види аналізів у кілька разів нижчі за ринкові. У комерційних клініках згодні, що вартість далека від ринкової, але водночас вона є економічно обґрунтованою і може бути цікавою приватникам завдяки потоку пацієнтів, що знижує собівартість послуги.

Отже, якщо все вийде, як задумано, то з 1 липня 2019 року шукайте наклейку «Безкоштовна діагностика» на дверях вашої поліклініки. Вона означатиме, що медзаклад приєднався до програми, підписавши договір з НСЗУ. Чи увійде ваше місто або райцентр у програму? Запитайте у свого мера, глави району чи об’єднаної територіальної громади — радять у профільному міністерстві.

«Безкоштовна діагностика» — проект поки що пілотний (розрахований на півроку — з 1 липня по 31 грудня 2019 року). У держбюджеті-2019 на нього передбачено 2 млрд грн. Багато це чи мало? Час покаже. Буде чудово, якщо програма запуститься вчасно і почне працювати. Пілоти для того і проводяться (із застереженням — якщо держава піклується про своїх громадян), щоб тестувати програму, відпрацювати алгоритми, зібрати інформацію для більш точних і ефективних розрахунків. Наприклад, для розробки програми медичних гарантій на 2020 рік.

«Безкоштовна діагностика» ще проходить громадські слухання, тому список доступних безкоштовних медпроцедур може змінюватися. У будь-якому разі раджу уважно стежити за цією темою. В інтересах кожного з нас бути в курсі, на який обсяг безкоштовної медичної допомоги від держави можна розраховувати. Це не тільки заощадить гроші, допоможе поліпшити здоров’я, але іноді може і врятувати життя.

Даєш електронні лікарняні!

В Україні планують створити електронний реєстр листків непрацездатності (лікарняних). Так вирішив уряд у листопаді цього року. Планується, що у 2019 році електронні лікарняні повністю замінять паперові. Що зміниться для пацієнта? Майже нічого. Як і раніше, для отримання лікарняного доведеться йти до лікаря. Передбачається, що лікар витрачатиме менше часу на паперову роботу і зможе зосередитися на здоров’ї пацієнта.

У МОЗ кажуть, що таким чином боротимуться з корупцією. Щорічно в Україні видається до 5,5 млн листків непрацездатності, і, як вважають у міністерстві, частина з них за гроші. Багато лікарів знизують плечима, вважаючи цю проблему сьогодні не головною в українській медицині. До того ж економічна ситуація в країні така, що українці намагаються обійтися без лікарняного і, захворівши, продовжують ходити на роботу.

В Україні видається до 5,5 млн лікарняних щорічно.

Отже, шукайте наклейку «Безкоштовна діагностика» на дверях вашої поліклініки. Вона означатиме, що медзаклад приєднався до програми, підписавши договір з НСЗУ. Чи увійде ваше місто або райцентр у програму? Запитайте у свого мера, глави району чи об’єднаної територіальної громади — радять у профільному міністерстві.

На думку Юрія Зінчука, сімейного лікаря, члена правління Асоціації сімейних лікарів Києва, якщо корупція в цій сфері й існує, то в поодиноких випадках. «Щодо заповнення електронних форм, думаю, що це тільки ускладнить роботу лікаря. Пацієнтів досить багато, іноді за один прийом доводиться приймати до 40 осіб, тож часу на те, щоб заглядати ще й в електронні реєстри, просто немає», — зазначає лікар і нагадує, що спроби введення електронного реєстру листків непрацездатності вже були.

«І де він, цей реєстр? Електронний реєстр взагалі не можна вважати ідеальним, оскільки завжди існує ймовірність вірусної атаки на базу даних. Потрібно враховувати також і той факт, що в первинній ланці надання медичної допомоги в основному залишилися лікарі глибоко пенсійного віку, більшість яких не вміють працювати на комп’ютері. Потрібно також серйозно замислитися над тим, як захистити персональні дані пацієнта, щоб не вийшло так, що всі претензії з цього приводу будуть пред’являтися, знову-таки, лікареві», — висловлює занепокоєння Зінчук.

Детальніше

Українці можуть безкоштовно отримати 78 лікарських засобів. Покрокова інструкція

Українці можуть безкоштовно отримати 78 лікарських засобів. Покрокова інструкція

Українці можуть безоплатно отримати 78 лікарських засобів. 

Про це повідомляє Національна служба здоров’я України (НСЗУ).  Пише Правда Життя

Це забезпечує державна програма “Доступні ліки”.

Всього нова редакція Реєстру лікарських засобів від 15 серпня 2019 року містить 254 препарати, що підлягають реімбурсації, тобто відшкодуванню (повному, або частковому) для населення:

 • 195 препаратів для лікування серцево-судинних захворювань;
 • 45 препаратів для лікування діабету другого типу;
 • 14 препаратів для лікування бронхіальної астми.

Вперше всі процеси при формуванні Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації відбулися в електронному форматі.

Це забезпечило чіткі й прозорі правила для всіх учасників, зробило процеси швидшими та зручнішими“, – каже голова НСЗУ Олег Петренко.

До Реєстру лікарських засобів входять не тільки ліки вітчизняних фармацевтичних виробників, а й препарати з країн ЄС та Ізраїлю.

Нагадаємо, НСЗУ реалізує урядову програму реімбурсації з 1 квітня 2019 року.

ЩОБ ОТРИМАТИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ” ПОТРІБНО:

Крок 1

Записуєтеся на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у вас підписана декларація.

Важливо: не маючи підписаної декларації з лікарем, ви не зможете отримати ліки за програмою!

Крок 2

Лікар проводить прийом і виписує рецепт.

Через електронний рецепт фармацевт може бути впевненим в правильності та точності інформації в рецепті.

Можливість допущення помилок мінімальна на відміну від застарілого – паперового.

Крок 3

Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом перевіряють, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації, актуальний і належить пацієнту.

Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.

Крок 4

Після перевірки номера лікар виписує рецепт в електронній системі.

Крок 5

На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.

Зміст СМС: “Ваш рецепт :  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ”.

Крок 6

Якщо є потреба або пацієнт просить, лікар може роздрукувати консультаційний висновок, де є інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

Крок 7

Пацієнт йде у будь-яку аптеку, що бере участь у програмі, називає працівнику аптеки номер рецепта.

Крок 8

Працівник пропонує пацієнту ліки, які є в аптеці і входять в програму “Доступні ліки”.

Крок 9

Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки.

Якщо необхідних ліків немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Детальніше

“Тариф на пологи буде в межах 9000 гривень”: інтерв’ю про медреформу з Олегом Петренком

https://ukr.segodnya.ua/ukraine/my-ne-bogataya-strana-chudes-ne-byvaet-intervyu-o-medreforme-s-olegom-petrenko-ch-2-1314144.html

У 2020 році медреформа запрацює на повну. Для цього Верховній Раді потрібно прийняти програму медичних гарантій – перелік послуг, які Національна служба здоров’я буде замовляти у медзакладів і оплачувати для українців. З’явиться і “негативний” перелік – послуги, які не будуть входити в програму медичних гарантій.

У першій частині інтерв’ю голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко розповів, що не буде покриватися програмою медичних гарантій в 2020 році, чому “Безкоштовна діагностика” не запустилася і які правила з’являться для українців в лікарнях.

Що  увійде в “негативний” перелік медичних послуг, скільки коштуватимуть пологи та скільки зароблятимуть лікарі з 2020 року читайте незабаром у другій частині інтерв’ю з Олегом Петренком.

У вас уже є “негативний” перелік послуг, який може бути запроваджено в 2020 році?

– Так. І ці послуги достатньо відомі – це і так звані послуги оздоровлення. Дуже багато медзакладів надають оздоровчий масаж, фізіотерапевтичні послуги, які мало мають відношення до лікування. Вони будуть поза пакетом медичних гарантій. Також це послуги сервісу, послуги з естетичної, косметологічної медицини, які не пов’язані з медичними проблемами. Не будуть входити стоматологія, ортодонтія. Проте екстрена стоматологічна допомога і стоматологічна допомога дітям будуть покриватися. Послуги, які не є критичними, будуть виключені з програми медичних гарантій. Цей негативний перелік буде уточнюватися з року в рік. Але все інше буде предметом регулювання програми медичних гарантій.

– Тобто всі інші послуги і операції будь-якого рівня складності, які стосуються життя, будуть у гарантованому пакеті послуг?

– Так. Особливо, що стосуються екстреної допомоги. Будь-яка планова спеціалізована допомога буде покриватися за рахунок програми медичних гарантій за направленням і екстрена без направлення. Проте враз з першого січня все не буде покрито. Чудес не буває. Це буде довгий процес. Якщо говорити про операцію, то в неї закладається і робота медпрацівників і ліки, передбачені національним переліком основних лікарських засобів.  Однак є дороговартісні ліки, які закуповуються централізовано, наприклад, для онкологічних захворювань.  Тоді вартість ліків може перевищувати розмір тарифу на покриття випадку лікування в стаціонарі. Це різноканальне забезпечення програми. Щось буде централізовано, хоча згодом рок за роком всі види послуг і їх складові поступово будуть ставати програмою медичних гарантій.

– Наприклад, людині потрібна корекція зору. Зір можна корегувати окулярами, лінзами, а можна зробити операцію. Але якщо пацієнт вирішить скористатися лазерною корекцією, каже про це лікарю і той дасть направлення – НСЗУ покриє операцію?

– Так, якщо ми зможемо законтрактувати заклади, які надають ці послуги за національним тарифом в межах державних і комунальних підприємств, приватних закладів, якщо ця послуга буде надаватися, то буде покрита за рахунок Національної служби здоров’я.

– Але ж таких операцій, які зможе оплатити НСЗУ, не може бути необмежена кількість?

– Припустимо, ми знаємо, що в Польщі одна лазерна корекція зору припадає на 1000 населення. В Україні точно не може бути більше. В межах нашого замовлення медичних послуг ми кажемо, що цього року можна зробити наприклад 500 лазерних корекцій в області за таким тарифом. Відповідно на цю кількість обсяг послуг і буде контрактуватися кожен заклад, який бажає і відповідає вимогам. Якщо ми законтрактуємо, то пацієнти в такому закладі отримають цю послугу безоплатно за направленням. Ми не втручаємося в медичний процес, але відповідаємо за те, щоб маршрут пацієнта реалізовувався відповідно до усталеної практики. Заклади, які звітуватимуть про більшу кількість, ми будемо перевіряти і вживати відповідні заходи. Людям, які потребують такої корекції (якщо ми її закупимо, і якщо така операція була в програмі медичних гарантій) зможуть отримати її безоплатно.

– Скільки Національна служба здоров’я платитиме лікарням за пологи?

– З пологами найлегша ситуація. Є, наприклад,  374 тисячі пологів за минулий рік в Україні. Це легко вирахувати бо це відбувалося в пологових будинках, або відділеннях. Якщо додати до розрахунків витрат медикаменти,як необхідну частину, то отримаємо тариф на пологи. Я не можу назвати його до моменту поки його не затверджено. Але він в межах 8000-9000 гривень. Ця цифра може корегуватися і буде законною, коли буде затверджена законом про державний бюджет у додатку “Програма медичних гарантій”, де будуть тарифи.

 Зараз фактично пологи не є безкоштовними. Чи не доведеться українцям, українкам доплачувати?

– Ні не доведеться. Якщо пологовий будинок, який укладе з нами договір буде брати доплату – це буде пряме порушення договору.  В тариф входить все. З вас не можуть брати ніяких додаткових оплат. Якщо буде по іншому люди зможуть з 2020 року про це заявити, скориставшись нашою гарячою лінією за номером 1677 чи подати заяву про вимагання коштів. Якщо такі випадки будуть задокументовані, то це стане підставою для перевірки, а за результатом – призупинення  чи навіть розірвання договору. Я не думаю, що хтось буде ризикувати втратити фінансування. В інших країнах, де почалася ця реформа, мало хто ризикував.

Такі речі як профогляди, медогляди і довідка для отримання водійських прав – вони будуть платними?

– Це є в постанові Кабінету міністрів, яка каже про платні послуги. Якщо людина сама вирішила купити зброю, а для цього потрібна медична довідка, її вона може отримати за офіційним тарифом. Якщо це огляд для водіїв, то це автотранспортне підприємство з лікарнею – некомерційним комунальним підприємством укладає договір і отримує ці послуги. Тобто всі види довідок, які здійснюються з ініціативи людини або роботодавця – за рахунок того, хто замовляє. Ми в межах програми медичних гарантій, цих послуг не замовляємо.

– А якщо людина приходить до свого сімейного лікаря і каже, що хоче пройти таких-то лікарів, щоб перевірити стан свого здоров’я, лікар дасть йому направлення?

– Ні. Моніторинг здоров’я належить до превентивної медицини, профілактичних оглядів на первинному рівні. Вони чітко регламентовані наказом МОЗ  №5о4 для різних вікових груп, для чоловіків і жінок: що є обов’язковим для скринінгу і в яких ситуаціях. Наприклад, якщо жінці після сорока треба зробити мамографію для оцінку ризику злоякісних утворень молочної залози – лікар це направлення  зробить і це буде частиною програми медичних гарантій. Якщо людина за власним бажанням хоче зробити МРТ всього тіла, то звісно це буде за її кошти.

– І ще щодо направлень. Якщо людина після інсульту відчуває погіршення вона має спочатку звернутися до сімейного лікаря, чи може звернутися до неврогола, який її лікував?

– В будь-якій цивілізованій країні це так і працює. Після виписки зі стаціонару людина, яка перенесла інсульт, отримує спостереження і  вторинну профілактику, реабілітацію і вона повертається до лікаря первинки під нагляд. Якщо погіршення стану загрожує життю, ви викликаєте швидку і допомога надається без будь-якого направлення. Якщо це погіршення стану в межах вашого спостереження лікарем первинки, після перенесеного інсульту, то це питання до лікаря первинки. Якщо лікар буде вважати за необхідне консультацію невролога, то він дасть направлення. Тоді ця консультація буде оплачена в межах медичних гарантій.

Як буде формуватися тариф на роботу спеціалізованих лікарів? Це буде тариф за прийом, за вилікуваний випадок?

– Це буде дуже по-різному. В перший рік реалізації програми медичних гарантій амбулаторні спеціалізовані послуги будуть оплачуватися за договором з НСЗУ за глобальною ставкою – тобто за визначений обсяг послуг сумарно на рік. В межах закладу, це буде обумовлена з керівником форма оплати праці конкретного лікаря.  Лікар, як і будь який фахівець, не повинен отримувати менше ніж мінімальна зарплата, але верхня межа – нічим не обмежена. Якщо у вас, як керівника, лікарі роблять свою роботу добре, у вас є пріоритетні послуги – ви можете лікувати інфаркт, інсульт, робити ендоскопічні дослідження, у вас є томограф – до вас ідуть люди. Якщо лікарю платять як і раніше 5000 грн, то він піде до конкурента який запропонує 50 тис., бо за ним будуть “йти” до лікарні пріоритетні послуги, які оплачуються за високим тарифом. Буде конкуренція за кращих фахівців. Ті лікарі, які професійно виконують свою роботу, які можуть виконувати роботу ефективніше – будуть предметом конкуренції між медзакладами. В новій системі лікар-професіонал зможе заробляти легально не заглядаючи в кишеню пацієнта. Звісно такими є не всі.

– А як щодо стаціонарного лікування, де в лікуванні одного пацієнта задіяно багато медпрацівників?

– В стаціонарі НСЗУ оплачує випадок лікування конкретного пацієнта. Це момент від госпіталізації до виписки. За цей випадок в заклад прийдуть кошти за тарифом. І в ньому будуть “закладені” хірург, анестезіолог, медсестра, лаборант, ліки та вироби медичного призначення. Чи можна вирахувати якийсь процент кожному? Тяжко. Відповідно будуть формуватися нові форми оплати праці, які будуть передбачені колективним договором. Але ми їх не встановлюємо.

– Вам лікарня дає дані про проведені операції, і ви надаєте їм кошти, які вони визначать?

– Ні, за кожен випадок лікування встановлений тариф. В залежності від кількості пролікованих випадків формується загальна сума оплати за місяць. Зараз у Полтавській області (пілотний регіон, – прим. ред) є частина, яка оплачується із загального (глобального) бюджету, який розраховується на історичних даних. Бо лікарня не може бути без грошей для забезпечення свого функціонування – тобто це частина “попередньої” оплати. Тобто частина історичного бюджету – 60% платиться як загальна сума. 40% з нього оплачується за випадок лікування:  у когось їх більше, у когось менше. Задача лікувати більше, швидше і якісніше. Заклади, які це робитимуть будуть успішними в новій системі. Ті, кого не обиратимуть пацієнти, де невисока якість – програють. Ми в НСЗУ завжди стоятимемо на стороні пацієнта, щоби він отримав безпечні послуги належної якості.

Наприклад, є дві районні лікарні, два відділення ЛОР, однакове населення, припустимо 40 тис. людей. І в тому відділенні п’ять лікарів, і в іншому.  Зараз вони отримують однакову субвенцію. Тільки в першому зробили 100 операцій в місяць, в іншому – 20.  Де має збільшитися оплата? Якщо пацієнт е до лікаря з направленням і знає, що в першій лікарні це роблять якісніше, то він туди і піде. Раніше обидві лікарні отримували однакові кошти, тепер перша буде отримувати більше, ніж друга. І керівник закладу буде змінювати систему оплати праці, в тому числі може прив’язати заробітну плату хірургів, які надають більше якісних послуг, до якихось показників, в тому числі виконаних операцій.

– Але не завжди кількість операцій це про якість.  Що є пролікованим випадком і як пацієнт може давати відгук про своє лікування НСЗУ?

– Часто якість в медицині пов’язана з кількістю. Чим більше виконує послуг той чи інший фахівець, тим більш кваліфікованим він стає. Наприклад, для пологів Всесвітня організація охорони здоров’я встановила 500+ в рік в конкретному закладі як межу коли можна забезпечити якість і безпеку для жінки і немовляти. Якщо заклад і команда, яка працює над пологами, робить менше, то вони ставлять питання про безпеку, тому що не підтримується кваліфікація фахівця надавати допомогу в цьому випадку.

Будуть спеціальні індикатори. Наприклад, для госпіталізації є  такий показник як повторна госпіталізація протягом 30 днів. Якщо пацієнт пролікувався і його виписали – він повинен одужати. Якщо пацієнта після виписки госпіталізували повторно через це саме захворювання протягом 30 днів, значить щось було не так. Ці критерії будуть представляти матрицю показників, які ми будемо прописувати в договорах. Коли повторних госпіталізацій більше, ускладнень більше ніж в середньому і так далі – ми почнемо з’ясовувати, чому медзаклад не відповідає стандартам. Тому зв’язок буде, якщо ми будемо отримувати інформацію, в тому числі від пацієнтів. Зараз пацієнти первинки зв’язуються з нами кожен день. Дзвонять, пишуть листи. Скаржаться, що там не прийняв лікар, не підписав декларацію, там відмовили в чомусь, десь не надали ЕКГ, там направили на платний аналіз. З нами кожного дня зв’язуються. І ми кожен день на це реагуємо.

 Припустимо, існує такий медзаклад, який надає менше послуг і відповідно отримує менше фінансування. Що на такий медзаклад очікує, його можуть закрити?

– Я не знаю, що вирішить власник (відповідний орган місцевого самоврядування), бо нам заклади не належать. Заклад у власності місцевої громади, його власником є органи місцевого самоврядування – місто, область, район. Якщо туди не ходять пацієнти, якщо заклад не виконує необхідний об’єм послуг, то може варто подумати про те, чи ті він послуги надає? Його можна перепрофілювати, оптимізувати. Закрити – це складне  рішення, але це рішення власника. Якщо власник місцева громада – люди обрали депутатів. Депутати дбають про вас – вони будуть думати, яким чином забезпечити вашу потребу в медичних послугах. А ми ці послуги, які люди отримуватимуть у конкретному закладі, оплатимо. Якщо цей заклад величезний, а послуг надають мало, тоді власнику треба приймати рішення. Зазвичай починають зі зміни керівника. Можливо, він не може забезпечити стратегічної оптимізації закладі, господарює неефективно, не забезпечений обладнанням та фахівцями. Ми не відкриваємо і не закриваємо лікарні – ми оплачуємо в інтересах пацієнтів надані їм послуги безпечні і належної якості.

– Яке місце приватних медзакладів у медреформі?

– Таке ж як і у реформі на первинці. Будь-який надавач послуг, будь-якої форми власності, якщо його влаштовують тарифи і він згоден працювати на тих умовах, які пропонує НСЗУ, він може увійти у і працювати. Ми купуємо дуже багато послуг, як “гуртовий” закупівельник, тож і тариф буде відповідний.

– Оскільки найближчим часом склад уряду може змінитися і позиція нового президента не досить зрозуміла щодо медреформи, які у вас очікування? Можливо, ви вже спілкувалися з кимось із команди президента?

– Ми постійно спілкуємося. Національна служба здоров’я є аполітичною, технократичною структурою, яка реалізує політику. Ми виконуємо закон, готуємо команду, працюємо над тим, щоб система стала пацієнтоорієнтованою. Я не бачу підстав вважати, що може бути якась проблема. Ми працюємо за законом, над його реалізацією. Якщо будуть виникати якісь нові обставини, то ми будемо реагувати відповідно. Зараз ніяких підстав вважати, що може бути якась зворотна дія немає. Не думаю, що хто небудь за результатами нашої роботи на первинці та з Доступними ліками наважиться на крок назад. Це буде неправильно. Тепер шанс доєднатися до цивілізованої системи фінансування є у лікарень. Його точно не можна втратити.

Детальніше

“Якщо ви прийдете без направлення до лікаря, медзаклад має право попросити оплатити прийом: інтерв’ю з Олегом Петренком

https://ukr.segodnya.ua/ukraine/esli-vy-pridete-bez-napravleniya-meduchrezhdenie-imeet-pravo-vzyskat-sredstva-soglasno-tarifu-intervyu-s-olegom-petrenko-1314104.html

З 2020 року маршрут пацієнта в системі охорони здоров’я буде пов’язаний з наявністю декларації, каже керівник Національної служби здоров’я

У 2020 році медреформа запрацює на повну. Для цього Верховній Раді потрібно прийняти програму медичних гарантій – перелік послуг, які Національна служба здоров’я буде замовляти у медзакладів і оплачувати для українців. З’явиться і “негативний” перелік – послуги, які не будуть входити в програму медичних гарантій.

Що не буде покриватися програмою медичних гарантій в 2020 році, чому програма “Безкоштовна діагностика” не запустилася як планувалося, і які правила з’являться для українців в лікарнях – читайте  в першій частині інтерв’ю з головою НСЗУ Олегом Петренком.

Рік тому, коли  медичні амбулаторії первинки (там, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри) тільки починали підписувати угоди із НСЗУ, були побоювання, що медзаклади не отримають вчасно комп’ютери, що лікарів не вистачить на всіх українців, які мають підписати декларації. Якщо підсумовувати перший рік, які острахи виправдалися, а які – ні?

– За цей рік ми були свідками надзвичайних змін. Навіть в оптимістичних сценаріях не могли допустити, наскільки люди можуть мобілізуватися. Це стосується не тільки медзакладів, лікарів, а і пацієнтів, які дуже швидко скористалися своїм правом на вільний вибір сімейного лікаря. На сьогодні ми маємо 28 млн підписаних декларацій. Дійсно, у нас були побоювання на вході. Нам часто говорили: як ви уявляєте собі у селі широкосмуговий інтернет? які комп’ютери? як лікарі навчяться? Зараз 97% лікарень первинки обладнані комп’ютерами з доступом до інтернету. Більше 90% комп’ютеризації  за один рік – це те, чого ми не очікували.

– Ви сказали, що на сьогодні декларації уклали майже 28 млн осіб. Тобто ще 12 млн ніде не обслуговуються, або їх немає в Україні?

– Ми орієнтувалися на досвід сусідніх країн. Уже 67-68% населення обрали свого лікаря. Ми почали обирати свого лікаря півтора роки тому.  У Польщі, наприклад, це зайняло три роки. Навіть через  п’ять років Польща має 92-94%. Завжди є люди, які з різних причин не обирають свого лікаря. Кінцевого терміну подання декларації про обрання лікаря немає. Але я би рекомендував не дуже зволікати з обранням лікаря. З однієї сторони, хороші лікарі мають уже оптимальний обсяг практики, і залишаються лікарі, які з різних причин не обираються людьми. По-друге, ваша декларація  з лікарем – це вхід в нову систему. З 2020 року маршрут пацієнта в системі охорони здоров’я  буде пов’язаний з наявністю декларації, за виключенням екстреної допомоги – її вам нададуть за будь-яких умов є у вас декларація чи немає. В інших випадках, лікар первинки  буде точкою входу в систему. Тобто без його направлення ви не потрапите на інший рівень: до лікаря-спеціаліста, на діагностику чи в лікарню, не отримаєте рецепт на безоплатні ліки. Декларація про вибір лікаря дуже важлива.

– У липні мала запуститися програма “Безкоштовна діагностика”, за якою деякі види аналізів і досліджень українці могли би проходити безоплатно. Чому не вдалося запустити програму і чи слід її очікувати цього року?

– Цього року були передбачені кілька пілотних проектів. Але виявилося, деякі речі вимагають трохи більше часу на підготовку. Умовою готовності для запуску на національному рівні “Безкоштовної діагностики” була необхідність закладам змінитися як на первинці – вони комп’ютеризувалися, автономізувалися (перетворилися в некомерційні підприємства замість бюджетних установ), підключилися до електронної системи охорони здоров’я. На жаль, не все було зроблено. Є області, які виконували вимоги, а є регіони, де ступінь автономізації не дотягують до 20%.

Ми досі докладаємо зусиль запустити програму, але це не є самоціль. Самоціллю є реалізація закону про державні фінансові гарантії медичного обслуговування. Закон передбачає, що з 2020 року всі види медичної допомоги будуть надаватися в межах програми медичних гарантій. Наразі пілот лишається можливим, може не в повному обсязі і не як планували, але загалом ми орієнтуємося на 2020 рік, коли всі види допомоги мають працювати за новими правилами.

– Я чув версію, що є проблеми із статистичними даними з медзакладів щодо кількості аналізів, діагностичних процедур, які там надаються.

– Дійсно, статистика, якою володіє зараз система, далека від досконалості. Особливо це стосується амбулаторно-поліклінічної допомоги. Для нас основною задачею пілоту було саме зібрати реальну інформацію: які послуги надаються на амбулаторному етапі, скільки їх,  які фахівці, які спеціалісти проводять дослідження. Ми цю інформацію маємо, але її недостатньо, щоби робити хороші детальні розрахунки. Ми її збираємо по крихтам, намагаємося моделювати на тих даних, які реально доступні зараз.

В Національній службі здоров’я створено потужну команду, яка займається аналітикою, моделюванням і підготовкою для розрахунку тарифів на різні види медичних послуг. Коли ми з 2020 року будемо взаємодіяти з медзакладами електронним способом, у нас за перший рік збереться достатньо даних. І кожен рік уточнюючі дані будуть допомагати більш ефективно і якісно розраховувати всі тарифні ставки. Це процес, і більшість країн із самого початку зміни системи фінансування не розраховували на ідеальну картинку. Нагадаю, що ці зміни полягають у тому що ми не просто утримуємо лікарні, ліжка, лікарів, а починаємо платити за результат роботи. За конкретно пролікованого кожного пацієнта.

Через Національну службу здоров’я будуть фінансуватися лікарні системи Академії медичних наук України і Державного управління справами, зокрема “Феофанія. Вони вважаються більш привілейованим сегментом української медицини, розкажіть, як вони будуть фінансуватися: як звичайні лікарні чи матимуть спеціальні коефіцієнти?

– Закон передбачає створення єдиного медичного простору і єдиного платника, який оперуватиме коштами державного бюджету в інтересах пацієнтів. Єдиним платником є Національна служба здоров’я, яка спрямовує кошти платників податків на те, щоби закупити їм необхідні медичні послуги належної якості. Система єдиного медичного простору передбачає, що немає ніяких відомчих паралельних систем, за виключенням військової медицини і силових структур. Медзаклади, які ви перерахували повинні на рівних умовах брати участь в програмі медичних гарантій. Вони мають автономізуватися,  підключитися до електронної системи охорони здоров’я, укласти договір із НСЗУ. Пацієнт матиме змогу за направленням обрати будь-який заклад в Україні, який підпише договір з НСЗУ.

Так, були певні рухи, які говорили про те, що хтось може себе вважати привілейованими, але ці намагання ні до чого не приведуть. Привілеї в системі є лише з точки зору готовності до роботи за програмою медичних гарантій. Можливо, ці лікарні в більшій мірі готові щоб отримувати договір на пріоритетні послуги. В межах програми медичних гарантій визначені пріоритети, які найбільше впливають на здоров’я населення. Ми знаємо, що серцево-судинні захворювання є причиною смерті №1 – більше 60% людей помирають через них. І найбільшими вбивцями в цій категорії є гострий мозковий інсульт і інфаркт міокарда. Якраз ці дві патології є предметом особливої уваги та пріоритетних послуг. Клініки, які будуть відповідати вимогам НСЗУ для надання таких послуг, зможуть отримувати пріоритетний тариф. Кожна пріоритетна послуга має спеціальний тариф, він вищий і дозволяє ефективно організувати допомогу пацієнтам у цих станах. Таким чином держава стимулює розвиток тих медичних послуг і інвестицій, які найбільше впливають на здоров’я, запобігають передчасній смертності та інвалідності.

Наступного року крім інфаркту та інсульту в пріоритеті будуть пологи і перинатальна допомога: все що пов’язано з материнством і дитинством  – для держави пріоритет. Жінки точно не сплачуватимуть нічого додатково пологових, які укладуть договір з НСЗУ  Так само для амбулаторної спеціалізованої допомоги ми визначаємо наявність пріоритетних послуг, які дозволяли би ранню діагностику онкологічних захворювань – це всі види ендоскопічної діагностики, ранньої морфологічної (гістологічної) діагностики новоутворень, в т.ч. злоякісних, які дозволяють на ранній стадії виявити захворювання і раніше почати лікувати. Це дає більший шанс на одужання і є економічно ефективним.

Тому в пріоритетних послугах можуть бути переваги для тих лікарень, які відповідають вимогам.

– Припустимо, ці заклади вже увійшли в реформу, будь-який пацієнт може спокійно звернутися в “Феофанію”?

– Принцип вільного вибору лікаря повинен перенестися і на вторинку, тобто спеціалізовану допомогу – як амбулаторну, так і стаціонарну. Але ви повинні розуміти, якщо вам лікар дав направлення до кардіолога, і ви обрали кардіолога десь в інституті, або відомій клініці, то ви повинні здійснити попередній запис. Якщо цього кардіолога обрали ще 10 тис. людей – доведеться чекати довше. Так ведеться у більшості цивілізованих країн світу. Якщо ви обрали лікаря, до якого велика черга, то ви маєте чекати, або ви можете піти до іншого.   Так буде працювати система. Щоб скористатися програмою медичних гарантій людина повинна дотримуватися певних правил. Тобто ви повинні мати направлення. Якщо ви прийдете без направлення до лікаря за власним бажанням, медзаклад має право офіційно стягнути згідно з тарифом кошти. Єдине виключення – це екстрена медична допомога, коли ситуація загрожує життю – її вам нададуть безоплатно без будь-яких попередніх умов.. Тобто з 2020 року Всі послуги  стають частиною програми медичних гарантій.

Верховна Рада має ухвалити гарантований пакет медичних послуг. Як я розумію, у вас до того часу мають бути розрахунки по тарифам і об’єму послуг. У вас на сьогодні є ці цифри і чи готові ви їх подавати в уряд?

– Ще на початку року перші обрахунки були подані в межах середньострокової бюджетної декларації. Ми подали всі основні розрахунки щодо всіх видів медичної допомоги, які увійдуть в програму медичних гарантій. Розрахункові показники по тарифам пов’язані з історичними даними. Наприклад, в Україні було 8,5 млн госпіталізацій минулого року. Якщо поділити всі кошти спрямовані на стаціонарне лікування на 8,5 млн, то вийде невелика сума на одну госпіталізацію. А потім включається складні математичні моделювання, які розділяють всі ці госпіталізації на види, які дозволяють визначити тип та ресурсну затратність тієї чи іншої госпіталізації (випадку лікування). Є методика, затверджена постановою Кабміну №1075, яка визначає порядок розрахунку вартості послуги з медичного обслуговування населення. Нею можуть користуватися і медзаклади, щоб вести облік витрат. Облік витрат – це перша частина процесу розрахунку. Ми ці розрахунки маємо і зараз уточнюємо. Ми отримуємо додаткову інформацію від органів місцевого самоврядування, від лікарень. Плюс ми базуємось на даних кількох регіонів, де це відбувалось за допомогою міжнародної технічної допомоги протягом кількох останніх років. Це Полтавська область, де зараз відбувається пілот з фінансування лікарень з оплатою за випадок госпіталізації, та Львівська і Одеська, де протягом трьох років збиралися докладні дані. Цих даних достатньо, щоб робити розрахунки тарифів.

– Багатьох хвилюють платні медпослуги, які можуть з’явитися у 2020 році. Як я розумію, вони теж мають бути частиною цих розрахунків?

– Бюджетна установа, яка перетворюється на комунальне  некомерційне підприємство, може сама встановлювати тарифи за погодженням з власником (місцеві органи влади – прим. ред.). Це відбувалося і раніше. Власник затверджує фінансовий план. І одним із джерел доходу закладу можуть стати медичні і немедичні сервісні послуги, які не входять до пакету медичних гарантій. Якщо пацієнт сам за власним бажанням  звернеться до медзакладу і захоче без направлення зробити якесь дослідження, або відвідати якогось лікаря, то заклад має право встановити тарифи, щоб стягнути за це кошти офіційно.

Або наприклад додаткові сервісні послуги, якщо пацієнт хоче перебувати в окремій палаті, де є телевізор, покращені умови. В законі буде вказано, за що ми не платимо, що є так званим негативним переліком. Але конкретні платні послуги – це відповідальність комунального закладу, яке є підприємством. Там є головний лікар, директор, бухгалтер, власник, який затверджує стратегічний і фінансовий план – він і погоджує тарифи як одне із джерел доходів цього підприємства.

Що  увійде в “негативний” перелік медичних послуг, скільки коштуватимуть пологи та скільки зароблятимуть лікарі з 2020 року читайте у другій частині інтерв’ю з Олегом Петренком на сайті “Сьогодні”.

Детальніше

Руйнівники міфів: від чого залежить ціна на ліки

Руйнівники міфів: від чого залежить ціна на ліки і те, чи компенсуватиме лікарняна каса їх покупку в Естонії?

Детальніше

Без прийнятих протоколів і стандартів меддопомоги неможливо коректно розрахувати вартість і встановити тарифи

https://interfax.com.ua/news/interview/

Без принятых протоколов и стандартов медпомощи невозможно корректно рассчитать стоимость и установить тарифы – Радуцкий

Без принятых протоколов и стандартов медпомощи невозможно корректно рассчитать стоимость и установить тарифы – Радуцкий

Эксклюзивное интервью новоизбранного депутата Верховной Рады Михаила Радуцкого агентству “Интерфакс-Украина” о перспективах медицинской реформ

Основатель одной из старейших частных клиник Киева “Борис” Михаил Радуцкий избран народным депутатом на внеочередных выборах в Верховную Раду по спискам партии “Слуга народа”. По мнению экспертов, он будет курировать сферу здравоохранения.

В 2014-2015 гг. Радуцкий был замглавы КГГА, курировал медицинскую сферу столицы.

В начале 2019 года АМКУ начал рассмотрение дела о приобретении кипрской компанией Satumco Limited, владельцем крупной столичной частной медицинской сети “Добробут”, клиники “Борис”. В мае АМКУ предоставил разрешение на концентрацию медсети “Добробут” и ООО “Борис” на рынке медпомощи в пределах Киева.

 – Первый вопрос. Что будет с медреформой? Что сохраните? Что отмените? Какими будут первые шаги?

– Я уже неоднократно говорил: никто ничего не намерен ломать, чтобы потом строить с нуля. Будет проведен аудит, все положительное останется. Все, что не получилось, попытаемся восстановить или изменить. Шашкой рубить никто не собирается.

– Есть опасения, что аудит может занять много времени. За этот период процессы, которые уже идут, могут остановиться…

– То, что уже работает, не остановится. Бюджет 2019 года принят, законы действуют. Мы не собираемся отменять закон, опасения – это аматорский уровень. Страну остановить невозможно. Все, что сегодня происходит в здравоохранении, основано на нормативных актах, постановлениях правительства либо на законах, в частности, “О государственных финансовых гарантиях медицинского обслуживания населения” (принят в 2017 году – ИФ). Никто не собирается их останавливать, никто этого делать не будет.

Все, что идет по закону, будет продолжено, для дальнейших действий мы проанализируем результаты аудита. Первичку никто трогать не будет, но мы уже видим, что в ней есть некоторые нюансы: из-за того, что не были проведены базовые расчеты, в 2019 году получилось, что первичке не хватило денег, поэтому пришлось в середине года добавлять 1 млрд грн со вторички. Когда все правильно подсчитано, такие перераспределения в середине года не нужны.

– Планируете ли увеличить бюджет на здравоохранение?

– Люди, которые умеют считать и думать, обычно перед тем, как что-то сделать, проводят аудит и получают базовую информацию. Никого не хочу обидеть, просто скажу: мы будем действовать согласно президентской программе, пошагово. В ней нет никаких уничтожений, обнулений, нет остановки реформы.

– Будет ли эта программа принята как нормативный акт? Будет ли соответствующее постановление Кабмина, например?

– Сейчас эта программа не может быть утверждена постановлением Кабмина Гройсмана потому, что это правительство уходит. Но программа есть у президента, программа есть у партии, и мы будем ее выполнять. В конце августа состоится первое заседание Верховной Рады, депутаты примут присягу, будут избраны комитеты, будет сформировано правительство. Потом будут выполняться предвыборные обещания, будет выполняться программа партии и программа президента.

– Вы планируете провести аудит. Он, в лучшем случае, начнется в сентябре и продлится не менее трех месяцев, а это уже декабрь…

– Еще раз: кто останавливает то, что есть? То, что сегодня работает, никто не трогает. Аудит даст основания для дальнейших действий. Наша цель – наконец, принятие в государстве стратегии на 3, 5, 25, 30 лет, как это происходит в цивилизованном мире. А не так, что пришла новая власть и все сделала по-своему. Нет национальной стратегии, нет программы, нет базиса экономического. Сегодняшний бюджет не позволяет что-либо изменять. Мы понимаем: нам, кроме медицины, нужно заняться еще очень многими вещами, чтобы было из чего эту медицину профинансировать. Это комплексные меры, они не делаются за один день. Пока не будет готово новое, старое никто сейчас не тронет.

– Сейчас врачи вторички, стационаров очень ждут реформу и надеются, что у них вырастут зарплаты, как это произошло с врачами первички.

– Без принятых протоколов и стандартов невозможно корректно посчитать стоимость и тарифы. Поэтому расходы на финансирование вторички и третички, которое сегодня предложено, это популизм. Мы не можем получить ответ, как были рассчитаны предложенные тарифы. Сначала нужно подсчитать затраты, себестоимость, добавить развитие, затем определится цена. Но сегодня это подсчитать невозможно, так как нет протокола, нет стандарта оказания медицинской помощи. Как можно что-то считать? Я думал, эти вещи понятны.

– Они понятны, но нужно, чтобы кто-то их озвучил.

– Давайте я озвучу некоторые шаги, которые мы будем осуществлять, и тогда все вопросы отпадут.

Номер один – перепись населения. Президент обещает ее еще в этом году. Как можно делать расчеты на медицину, не зная количество населения? Думаю, в стране 30 млн, кто-то считает, что 28 млн, кто-то – 42 млн человек. Субсидия списывается на 42 млн. Но, с другой стороны, эти же люди рассказывают, что 6 млн человек выехали, но списывают субсидии на 42 млн человек из бюджета. Но мы-то понимаем: 42 млн – это 2001 год. С тех пор переписи не было. Как можно рассчитывать экономику по данным 2001 года?

Вторым шагом будет аудит состояния системы здравоохранения. Аудит будет осуществляться одновременно по всей стране с привлечением кого-то из первой “пятерки”. Это небольшие деньги. Более того, мы понимаем, что это будут за деньги. Мы не будем привлекать кредиты, не будем брать из бюджета лишних денег.

После проведения аудита мы оценим материально-техническое состояние медицины.

Третьим шагом будет принятие протоколов. В Украине они не могут быть международными, на английском языке. Минздрав предлагает врачам заходить на сайты и смотреть там протоколы на английском языке. Я согласен: врачи должны знать английский, но у нас есть закон о языке, который говорит: у нас один официальный язык – украинский. Поэтому протоколы должны быть на украинском языке. Это могут быть протоколы, взятые у какой-то передовой страны, но адаптированные под нашу материально-техническую базу. Если сравнивать состояние больниц, условно, в Житомире и Киеве, и действовать по киевскому протоколу, то житомирские врачи сядут в тюрьму, поскольку они не смогут выполнить протокол. Нужно либо поднять все больницы на один уровень, например, до Института Стражеско или Института Амосова, либо все же взять нижнюю планку, поднимая ее каждый раз, но протоколы должны быть под то, что есть в среднем по стране, что сможет применить каждая клиника. По протоколам будут приниматься стандарты качества, а после этого будут рассчитываться тарифы.

– Сколько времени займет разработка и принятие протоколов?

– У президента и партии “Слуга народа” есть “окно возможностей” – от 6 до 8 месяцев. Потом все, о чем я говорю, мы должны успеть за это время. Больше времени у нас нет. Конечно, хотелось бы потратить на это лет 10, но у нас есть всего лишь 6-8 месяцев.

 – Что еще вы планируете внедрить?

– Дальше важным моментом является врачебное самоуправление и персональные лицензии врачей. Каждый врач персонально должен иметь лицензию. Поскольку отсутствие такой лицензии влечет за собой незащищенность пациента и незащищенность врача.

Сегодня лицензирование клиник идет через Минздрав. Мы не будем порождать новые коррупционные схемы на индивидуальных лицензиях. Во всем мире лицензия выдается врачу один раз на всю жизнь, ее выдают профессиональные ассоциации, а не чиновники Минздрава. Наша мечта, что бы фамилия министра здравоохранения через три года вообще никому не была интересна и никого не волновала.

– Вы предполагаете, что это будут какие-то специализированные ассоциации, типа ассоциации анестезиологов или кардиологов, или единая, условно говоря, ассоциация врачей всех специальностей?

– Нет, такого нигде в мире нет. Есть ассоциации по профилям. Они имеют право лицензировать. Они должны быть узаконены. Необходимо принять закон о врачебном самоуправлении, где должно быть четко прописано, что такое ассоциация, чтобы завтра не появились карманные ассоциации, созданные тремя анестезиологами. Таких псевдоассоциаций может быть миллион, поэтому в законе должны быть прописаны четкие критерии.

Мы не будем изобретать велосипед, в Европе все давно уже изобретено. Мы возьмем передовой опыт, адаптируем его к Украине, переведем на украинский язык. Но так, чтобы не было дублирующих ассоциаций, как это произошло с нотариусами.

Кроме того, в Минздраве обязательно будет апелляционный комитет. То есть, если человек не смог получить лицензию от ассоциации и он считает, что его по каким-то надуманным причинам не лицензировали, то должна быть апелляция. У человека должно быть право защитить себя.

– Лицензии у медучреждений останутся?

– Да. Лицензия в медучреждениях и лицензия врача – это две разные вещи. Кроме индивидуальных лицензий, должно быть введено обязательное страхование ответственности врача и ответственности клиник.

Следующий шаг – навести порядок в медуниверситетах. Не могут медуниверситеты учить врачей, если у них нет лечебных баз.

– Вы говорите об университетских клиниках?

– Должна быть создана сеть университетских клиник. А выдача научных степеней должна быть отобрана у министерств, в данном случае, Министерства образования, научные степени должны выдавать только медуниверситеты, как это происходит во всем мире. И нам предстоит очень большая работа с Минобразования.

– Имеется в виду, что какие-то больницы начнут работать с местными медуниверситетами или университеты построят свои больницы?

– Нет. Зачем новопостроенное? Нам бы старое прокормить.

– Будут ли изменения в сфере фармацевтики?

– Обязательно наведем порядок в фарме. Там множество проблем. Как в рекламе, так и в самой фарме. Фарма сейчас одна из мощных отраслей народного хозяйства, но мы закупаем индийские препараты. Почему? Поэтому будет введено европейское сертифицирование для производства.

– Но полностью отказаться от импорта невозможно, украинская фарма онкопрепараты не производит, а индийская производит.

– Я ведь не говорю, что мы перестанем покупать зарубежные онкопрепараты. Но если будет качественная украинская фарма, тогда не будет разницы, кто производит. Если есть анальгин украинского завода, то зачем покупать индийский…

– Не нужно, да.

– А для этого на индийском предприятии должен быть конкретный человек, который будет ставить свою подпись под определенной серией, как это существует во всем мире. И когда Индия покажет такого человека, они тоже смогут бороться за украинский рынок.

Понятно, что в Украине не производят много важных препаратов, нет препаратов для орфанных пациентов. Мы хотим принять европейские и мировые стандарты. Двойной сертификации не будет. Но украинские производители вынуждены будут подтягиваться к европейским стандартам. Это им даст возможность выйти на европейские рынки, хотя многие уже успешно торгуют на международных рынках. Украинская фарма продает на некоторых рынках больше, чем в самой стране. Это неправильно, поскольку если они производят в Украине, платят здесь налоги, то должны быть частью системы здравоохранения.

Кроме того, в Украине запрещена больничная упаковка лекарств. В результате больницы закупают лекарства на 20% дороже только из-за того, что платят за упаковку, они не могут закупать больничные упаковки, 1000 ампул или таблеток в одной упаковке. Мы планируем ввести это.

Еще займемся упорядочением рекламы лекарств, чтобы население не тратило бешеные деньги на фуфломицины. Примем аптечный закон. Пропишем в законе такое понятие, как фармуслуга. Это даст возможность убрать наценки.

– Это в рознице, а что будет с госпитальными закупками?

Закупки больницами больничными упаковками существенно удешевляет стоимость лекарств.

 – В настоящее время уже создано госпредприятие “Медицинские закупки Украины”, которое будет заниматься закупками для клиник. Что будет с ним?

– После трансформаций, которые мы планируем, необходимость в этом предприятии отпадет. Поскольку вся ответственность за закупки будет лежать на медучреждениях, которые будут конкурировать с такими же медучреждениями, и им невыгодно будет покупать дороже. Клиникам нужно будет доказывать, что их услуга качественная и по нормальной цене, чтобы получить для себя бюджетные деньги от государства.

Популизма больше не будет. Мы намерены внести изменения в закон о фингарантиях. Там нужно добавить понятие “сооплата”, которое было исключено, когда принимался закон.

– Когда этот закон будет пересмотрен?

-Когда соберется Верховная Рада. Повторюсь: у нас “окно возможностей” – 6-8 месяцев. Все, о чем мы говорим, позже уже сделать не сможем.

– Что будет в 2020 году? Бюджетный процесс вот-вот начнется, а в Бюджетной резолюции предусмотрены деньги на реформу вторичной и третичной помощи.

– Я назвал те шаги, которые мы сделаем. Что будет в парламенте, нам неизвестно. Там 450 голосов. Будут баталии, войны, от популизма страна никуда не денется. Но наша цель, чтобы люди не почувствовали, что стало хуже.

– Минздрав подал свои расчеты на бюджет 2020 года с учетом реформы специализированной и стационарной медпомощи. Но вы говорите, что к этому этапу нужно приступать только после проведения аудита.

– Не хочу комментировать сегодняшний состав Миндзрава. Это умные люди, у них было свое видение – где-то хорошее, где-то неправильное. Это Кабмин, который уходит, это Миндзрав, который уходит… Бюджет будет принимать новая Верховная Рада, а не уходящий Кабмин.

– Кого будете подавать на министра здравоохранения?

– Мое мнение: министр не должен быть известным и публичным лицом. Он должен заниматься работой. Это должен быть человек без политических амбиций, высококлассный менеджер. Мое мнение может отличаться от мнения премьер-министра и президента…

– Если это будет заслуженный хирург Украины?

– Даже если он будет заслуженный космонавт Украины, но он будет понимать, что необходимо делать, то он лично меня устроит. Я не понимаю слов “заслуженный врач”. У нас были заслуженные врачи Украины. Вас Богатырева устраивала как заслуженный врач Украины?

– Не очень.

– Вот вам и ответ.

– Возглавите ли вы комитет Верховной Рады по здравоохранению?

– В парламент прошли 254 человека от партии, а депутатов в Верховной Раде в целом 450. Это не одна партия “Слуга народа”. Возможно, что я даже в профильный комитет не войду. Эти вопросы предполагают ответ “не хочу отвечать”.

– У комитета ВР по здравоохранению прошлой каденции были очень сложные отношения с Минздравом. Иногда комитет просто отказывался работать вместе с министерством. Как вы полагаете, новая Рада будет более конструктивной?

– И комитет, и Минздрав во многом были одинаковыми. Проблемы были что у комитета, что у Миндрава. И все это было вызвано только одним: никто никого не хотел слушать, никто не собирался искать компромисс. Мы надеемся, что в связи с тем, что народ Украины доверил нам большинство, у нас будет возможность найти компромисс между Верховной Радой, Кабинетом министров и президентом. Иначе мы вернемся в те непродуктивные 28 лет, которые были до сегодняшнего дня.

– Что будет с клинкой “Борис”?

– Она продана. В ближайшее время мы с новым собственником озвучим дальнейшие планы ее развития.

Детальніше

Дивина у Тернополі: плазмою крові лікують суглоби, остеохондроз і трофічні виразки

Інноваційний метод лікування суглобів та інших болячок за допомогою плазми крові впровадили медики з Тернопільської поліклініки міської лікарні номер два.

А таки воно мене не обійшло… Це сталося напередодні того першого великого снігопаду у Тернополі, який наробив стільки переполоху в обласному центрі. А напередодні тротуар тільки  ледь-ледь вкривався сніжком. Але й цього, виявляється, було достатньо, щоб моє, скажу відверто, нехуденьке тіло гепнуло об землю буквально за кількасот метрів до домівки. Фотосумка в один бік – я в інший. Покректав, поволі  почав підніматись й одразу відчув біль у лівій нозі. Та якось дійшов додому. А далі – розпухла нога, візит у травмпункт, рентген, УЗД й лікарський вердикт: пошкодження сухожилля голіностопу. Потім – лікарняний, еластичні бинти, мазі, щотижневі візити до лікаря у поліклініку міськлікарні номер два. До речі, у ті листопадово-грудневі дні, коли щораз займав чергу до лікуючого ортопеда-травматолога, зауважував, що саме біля цього кабінету кожного разу – чи зранку, чи після обіду було найбільше пацієнтів. І кожен, як кажуть, з різними «ознаками» – з милицями і без них, із перев’язаними і загіпсованими руками, з дивно відставленими вбік обмотаними, наче лялька, пальцями, із рентген-знімками, які вислизали із рук, а підняти їх не просто, адже рука перебинтована… А ще –  «одноногі» – коли одна нога – у взутті, а інша – перев’язана і в пластиковому пакеті, аби не запацькати травмовану, як кажуть лікарі, «нижню кінцівку». І ось посеред цього всього ортопедично-травмованого люду, в коридорі біля кабінету лікаря сиджу і я – із своїм 46-м розміром черевика, в якому, ну дуже дискомфортно почувається отой, мій пошкоджений лівий голіностоп. Очікування – справа нудна. Але не в поліклініці. Тут кожен вголос розповідає про свою болячку і обставини, які привели його до лікарні. Панує загальне взаємне співчування, підтакування, нарікання на те, що дуже багато травмованих останнім часом, а ще – традиційні висловлювання про те, що «не посипають», «не згрібають», «не вивозять». Тут же – можна почути різні рекомендації, поради, рецепти, як дати раду із тією чи іншою травмою. І серед оцих всезнаючих «порадників» та «порадниць», привернула мою увагу розповідь теж травмованої жінки, яка розповіла історію про одного чоловіка із сусіднього, що в Підволочиському районі, села, де мешкає оповідачка. Так ось, той чоловік, людина вже далеко за 60, не один рік мав такі страшні болі в колінних суглобах, що вже не міг пересуватися без милиць. Нічого йому не допомагало, ніякі мазі-ліки. То привезли його сюди, де ми зараз – у Тернопіль, в поліклініку другої міськлікарні. І ось там йому, із його ж крові з вени ніби зробили якусь витяжку і разів зо п’ять, через три тижні кололи цим всім коліна. І нині отой чоловік, – як молодий, без милиць ходить…

t02

Сумніваючись у правдивості почутого, про такий диво-метод я пізніше запитав свого лікаря – ортопеда-травматолога Вадима Кравчука. На що він тільки усміхнувся і сказав, що коли я хочу  більше дізнатися про те, що мене цікавить, то нехай ще зачекаю півгодини до закінчення прийому хворих.

А потім Вадим Кравчук запропонував мені разом зайти у кабінет завідуючого хірургічним відділенням, кандидата медичних наук Олега П’ятнички.

– Історія, яку ви почули, правдива. Дійсно, такий пацієнт у нас був, – каже пан Олег. – Це – 72-річний Михайло Дацик із села Магдалівка Підволочиського району. У нього була запущена третя-четверта стадія виражених дегенеративних змін колінного суглобу. Чоловіка до нас доставили із двома милицями. Пам’ятаю, він ще казав, що страждає не стільки від того, що його болить, як від того, що нічого не може робити на господарці. Зрозуміло, грошей на придбання препаратів на основі гіалуронової кислоти, він не зміг  купити – це по 60 євро одна ампула, а таких ін’єкцій потрібно було зробити не одну і не дві.

t01

– А що це за кислота така, пане Олеже?  

– Гіалуронова кислота – головна складова синовіальної, або ж як кажуть, суглобової рідини і відіграє роль своєрідного мастила під час руху суглобів. Та рідина ще має здатність дуже добре «приліплюватися» до хряща суглобу завдяки хімічній взаємодії з ним. Так що ця кислота, повторюю, як природнє масло для наших суглобів. І ось ми вирішили якось допомогти цій людині, що дуже страждала, використовуючи, так званий, PRP-методику лікування хворих суглобів.

– У чому ж суть такого лікування?

– Ми беремо у людини її кров, спеціально її готуємо і з двадцятьох «кубиків» її ж крові отримуємо приблизно 4 кубики плазми. Тобто, фактично із власної крові людини ми отримуємо стовбурові клітини – фактори росту. І все це вводимо під контролем УЗД, що дає нам 100-відсоткову гарантію, що ми попадаємо голкою у суглоб.

t08

У розмову вступає лікар Вадим Кравчук.

– Я сам займаюся проблемами так званої малої ортопедії. І кожен пацієнт, який звертається до нас, завжди проходить консультацію. У залежності від пацієнта, його захворювання, обираємо ту чи іншу методику. Коли вирішено застосувати PRP-метод лікування, перед цим спілкуємось з пацієнтом, все це розповідаємо, щоб він психологічно був готовий до процедури. Пацієнта клінічно обстежуємо, потім – ультразвукова діагностика і аж тоді вже в комплексі вирішуємо чи вдаватися до PRP-методу чи ні.

t11

– І як же проходить ця операція, під наркозом?

– Ніякого наркозу, лише знеболюємо шкіру у місці уколу і все, далі, куди йде голка, ми ж це бачимо на моніторі УЗД, у нерв не попадаємо і людина нічого не відчуває. Це укол від тонюсенької голки, як від інсулінового шприца, люди ж самі собі колять інсулін, це ж всі знають. Сама ж операція триває хвилин з десять. Так ось, коли вводимо плазму, під час УЗД згодом бачимо, які є, хоча б мінімальні зміни у пацієнта, все це можемо прослідкувати в динаміці. PRP-терапія знімає біль, запалення, набряк, покращує кровообіг та живлення суглобу, відновлює зруйнований хрящ. Узагалі, на тиждень робимо 5-6 таких операцій. Уколи даємо з перервою в 21 день, щоб зруйновані клітини відновлювались. Переконалися, що в пацієнтів через кілька сеансів значно збільшується рухливість суглобів, зменшується больовий синдром, активізуються процеси відновлення хрящевої тканини. Так що, це досить ефективний медичний спосіб лікування захворювань не тільки крупних суглобів при остеоатрозі та артрозі, але й і захворювань дрібних суглобів хребта. Йдеться і про лікування міжхребцевої грижі і  остеохондрозу хребта. У таких випадках вводимо плазму крові не безпосередньо в хребет, а в болючі точки, – каже медик.

t09

А ще, лікарі Олег П’ятничка та Вадим Кравчук розповіли мені, що такий методі лікування запровадили після кількох поїздок до Києва. Там, на одній із конференцій вони спілкувалися із відомими ортопедами України, ревматологами. Тоді й відвідали клініку Інституту травматології та ортопедії Академіїх медичних наук України,  де досвідом використання згаданого методу лікування поділився з ними Сергій Страфун. Він – доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, віце-президент асоціації ортопедів-травматологів України, головний позаштатний ортопед-травматолог МОЗ України, національний представник Міжнародної асоціації ортопедів-травматологів SICOT, член Міжнародної асоціації малоінвазивної та артроскопічної хірургії ISACOS.

– А тоді вже почали впроваджувати таку методику у себе, – продовжує Олег П’ятничка. – PRP –метод активно застосовують у США, в Росії і тепер, в Україні. Але ми пішли далі. Таким методом ми почали лікувати і трофічні виразки венозного, подагричного ґенезу. Використовуємо спеціальні гелі, в основі яких теж такий самий метод – PRP.

t04

– У чому ж переваги такого методу?

– Враховуючи, що лікуємо власною кров’ю людини, цей процес абсолютно безпечний, ніякого відторгнення немає, ніяких алергій. Ця витяжка, оця плазма, насичена тромбоцитами, спонукає до активних відновлювальних процесів. Найголовніше те, що за рік часу ми побачили клінічний ефект як лікування суглобів, так і виразок. Так що, упевнено це рекомендуємо людям, щоб вони не боялися і за необхідності проходили б таке лікування. Правда, є певні протипоказання, переважно це – ракові захворювання, запущений цукровий діабет, інфекційні хвороби..

t05

– А як же пан Михайло з Магдалівки, як відбувалося його лікування?

– І ось, вже знаючи добре цю методику, яку освоювали у Києві, ми ввели у хворі суглоби нашого пацієнта плазму з власної крові цього чоловіка. Після четвертого уколу він до нас подзвонив і чую, голос трясеться, людина схвильована, думаю, що ж сталося? Ми завжди даємо своїм пацієнтам номери телефонів, раптом якась консультація, порада, чи ще щось виникне, щоб одразу зателефонувати. І от, дзвонить той пан Михайло з Магдалівки і каже, доктор, я не можу стриматися, щоб не заплакати. Питаю, що ж сталося таке? А він тиждень тому телефонував мені, тоді, після четвертого уколу, що все нормально. А зараз, що таке? А він мені –  доктор, я стою і плачу. Я з хати вийшов до автобуса, бо там нам дещо мали передати, а жінка вибігла з костилями і гукає, Міську, ти костилі забув! А я став і розплакався як дитина… Я той тиждень вже фактично забув про костилі, я вже ходив без них і пішов до автобуса, свідомо їх залишив вдома, – сказав розчулений чоловік. А восени знову дзвонив, чую такий захеканий, питаю, що таке. А він каже, та во, на ровері трохи їздив в поле. – Ви собі уявляєте, на велосипеді чоловік їздить, а не міг без милиць пересуватися. Каже, що бараболі повикопував, буряки з поля повивозив, до снігів, все, що треба, зробив на господарстві. А ми йому казали, щоб не давав сильних навантажень, щоб навіть іноді на ціпок собі спирався. А він – який ціпок, на городі купа роботи, мені то вже не треба, ходжу як молодий…

t02

– І на завершення, ще таке делікатне питання – яка вартість подібної процедури?

– Щодо вартості, то вона, я б сказав, символічна – пацієнт купує необхідні медикаменти та оплачує ультразвукову діагностику і все.

– Важливо, – додає Вадим Кравчук, – що ми бачимо ефективність такого лікування, бачимо, як люди страждають, у якому вони стані, коли приходять до нас і якими вони стають після лікування, як вони тоді усміхаються, радіють, а це для нас головне – завершує спілкування ортопед-травматолог Вадим Кравчук.

Що ж, здорова усмішка після успішного лікування, це дуже суттєво. Щодо мене, то поки що мій голіностоп, не дає підстав для усмішки. Може PRP-метод спробувати? Напевно, таки поїду до пана Михайла, того, з Магдалівки, нехай порадить як бути. Хоча, звичайно, це жарт, сподіваюсь на фахове лікування, внутрішні резерви організму, але, насамперед, на Божу ласку…

Олег Снітовський

Фото автора

Детальніше

#medi