Лікарняні каси готові включитися в процес реформування системи охорони здоров’я – Валентин Парій

Всеукраїнська громадська організація “Асоціація працівників лікарняних кас України” цього року відзначила свій перший ювілей – 5-річний. За цей час вона об’єднала майже всі лікарняні каси нашої країни. Про досягнення, недоліки, перспективи діяльності цієї громадської організації, про передовий досвід лікарняних кас у реформуванні медичної галузі та впровадженні страхової медицини в інтерв’ю кореспондентові УКРІНФОРМу розповів голова правління Асоціації, доктор медичних наук, професор кафедри менеджменту охорони здоров’я Національного медичного університету ім. Богомольця Валентин Парій.

- Валентине Дмитровичу, який підсумок Вашої роботи за перші 5 років?

- Оптимістичний. Незважаючи на те, що немає прямого законодавчого поля, ми через лікарняні каси (ЛК) підтримали та об’єднали людей, які розуміють, що медичні послуги повинні оплачуватися. За ці 5 років ми інтегрувалися в Міжнародне співтовариство. Нас знають за кордоном. Ми маємо свій україномовний та англомовний сайт. Співпрацюємо з об’єднанням ЛК Німеччини (Кранкенкаси). Через ЛК ми запроваджуємо систему доказової медицини, яка базується на найкращій медичній практиці, особливо в частині медикаментозної терапії. Крім того, ми хочемо сформувати єдиний медичний простір для членів ЛК. Це означає, що наші пацієнти-члени ЛК, які входять до Асоціації, отримують медичну допомогу в Києві та інших регіонах України, тобто ми їх не залишаємо сам-на-сам із своєю бідою. Ми зуміли налагодити співпрацю з науковцями. Зараз ми готуємо нову формацію управлінців – менеджерів, експертів, які будуть оцінювати якість лікування пацієнтів. Це нам вдалося.

- Кажуть, що ЛК – це сходинка до страхової медицини.

- Так. Ми звертаємо увагу Міністерства охорони здоров’я та його нової команди на те, що ми готові включитися в процес реформування охорони здоров’я. Найголовніше, що ЛК має досвід співпраці з сімейними лікарями. Ми маємо досвід запровадження стандартизованих медичних технологій, формулярну систему, клінічні локальні протоколи. Маючи фінанси, ми готові на всіх рівнях – від первинної до спеціалізованої допомоги – підставити плече та надати організаційний, методичний і науковий супровід.

- Як у ЛК складаються стосунки з медичними закладами, як налагоджено взаємодію?

- Асоціації ЛК ще в 2005 році спільно з Мінохоронздоров’я вдалося підготувати наказ стосовно порядку взаємодії ЛК із медичними закладами. Річ у тім, що ЛК певною мірою втручаються в професійну діяльність того чи іншого медичного закладу якраз у сегментах контролю за якістю лікувально-діагностичного процесу і за використанням тих медикаментів, які ЛК фінансує. Тобто у нас відпрацьований механізм тристоронніх угод між ЛК, лікувальними закладом і оптовими фірмами-постачальниками медикаментів. Заявку дає лікувальний заклад, ЛК оплачує цільову безповоротну допомогу на медикаменти. Ці питання потребують постійного розуміння і співпраці. Тому наша кафедра проводить курси тематичного вдосконалення по ЛК для головних лікарів. На цих заняттях ми стараємося розвіяти всі сумніви та довести, що все відбувається в законодавчому полі, і це лише допомога лікарям швидко та ефективно пролікувати хворого. Скажімо, вночі поступає пацієнт, його треба оперувати, а ліків немає. Якщо він не член ЛК, то треба посилати родичів за медикаментами. А це втрачений час. Для пацієнтів-членів ЛК проблем із медикаментами не існує, оскільки у відділеннях є необхідний запас ліків. Не випадково, саме хірурги позитивно ставляться до діяльності ЛК.

- Тобто ЛК – це перспективна організація?

- Вважаю, що перспектива для розвитку діяльності ЛК була, є і найближчим часом буде. Це той фундамент, на якому можна будувати систему медичного страхування. Такі технології, як персоніфікований облік всіх членів, система контролю якості, договірні відносини щодо перерахунку з підприємствами, з фізичними та юридичними особами. Це все елементи, які працюють в системі обов’язкового медичного страхування. На Житомирщині нині вже сформований фундамент. Якщо буде закон, то тут не буде жодних проблем ні в підготовці кадрів, ні у взаєморозумінні з лікувальними закладами.

- Це, звичайно, додає упевненості. І все ж таки, як, на Вашу думку, можна підвищити статус ЛК?

- Прийняти відповідний закон. Нами розроблений законопроект, який дає визначення, що таке лікарняні каси в Україні, яка мета їх діяльності, визначає порядок взаємодії ЛК із закладами охорони здоров’я, порядок співпраці з пацієнтами тощо. Цей закон не несе із собою для держави фінансового навантаження. На жаль, ми не змогли добитися його розгляду у Верховній Раді. Згідно з рішенням Конституційного суду відносно трактування 49 статті щодо безоплатної медичної допомоги, такі форми позабюджетних надходжень, як ЛК, благодійні фонди, добровільне страхування мають право на існування в Україні, але вони повинні бути законодавчо визначені. Але це непросто… Розумієте, відповідно до законодавства, органи місцевого самоврядування не повинні втручатися в діяльність таких ГО, але, на мій погляд, якраз ці організації потрібно підтримувати. Ми бачимо, що там, де є взаємодія з владою (приклад моєї рідної Житомирщини), є гарні результати. Тут із першого дня керівники зрозуміли, що це потрібно і допомагали формувати розуміння людей. На жаль, у світі безоплатної медицини немає, і одним із джерел є спільна оплата громадян. Навіть у благополучній Німеччині, яка до 2005 року не знала, що таке платити з кишені, з 2005 року пацієнти здійснюють спільну плату. Зараз член ЛК платить близько 20 грн. щомісяця. За цю невелику суму пацієнт отримує ефективні ліки, які мають доказову базу і не є фальсифіковані. Із задоволенням зазначу, що в ЛК упродовж багатьох років не було виявлено жодного фальсифіката.

- Валентине Дмитровичу, ЛК була Вашою гарною ініціативою, яка прижилася. Які ще цікаві задуми Ви втілюєте в життя?

- Мені приємно, що житомиряни були піонерами не тільки у створенні ЛК. За нами також ініціатива створення державного формуляру, який випускається МОЗом. Ми зараз працюємо над четвертим випуском.

- Що собою являє цей формуляр?

- Це перелік найбільш ефективних препаратів, зареєстрованих в Україні, до якого входять 12,5 тис. медичних препаратів. Всього у нас зареєстровано близько 20 тисяч. Дуже багато аналогів. Скажімо, діклофенак. В Україні понад 70 видів цього препарату, а хімічна назва одна. З кожним роком цей формуляр удосконалюється, щоб мінімізувати включення у цей перелік другорядних препаратів. Кожна країна має свій перелік. У Великобританії формуляр випускається двічі на рік, Росія має вже дванадцятий випуск, у нас – лише третій.

- Чи може ЛК, дотримуючись цього формуляру, забезпечити лікування усіх захворювань, навіть таких, як онкохвороби та психічні розлади? Адже це потребує дороговартісного лікування?

- На мою думку, ЛК наразі не може взяти на себе функцію допомоги у забезпеченні лікування цих захворювань, зокрема, лікування специфічною хіміотерапією. Ви підняли дуже серйозну державну проблему. Ці функції повинна брати на себе держава, яка щороку виділяє багато коштів, але тут є питання. Вважаю, що якраз онкологія має бути наразі одним із пріоритетів держави. Такі високоефективні препарати, які побудовані на нанотехнологіях і дійсно вбивають онкоклітини, повинні бути державою забезпечені, а держава використання цих препаратів повинна чітко контролювати, як контролює ЛК. Якщо на державному рівні будуть запроваджені ті технології контролю, про які ми говоримо, тоді, звичайно, у всіх буде менше запитань.

- Залишається тільки побажати Вам успіхів у Ваших гарних починаннях.

Наталія Міжигурська, ЖИТОМИР. 13 вересня 2011 року.

Посилання

Детальніше


Залиште коментар!

14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва та День захисника України

Щиро й сердечно вітаємо козаків і козачок нашого краю зі святом, яке увібрало в себе багаті й славні національні традиції, уособлює мужність і героїзм оборонців та визволителів рідної землі впродовж усієї багатовікової української історії. Пресвята Богородиця завжди вважалась покровителькою і заступницею славного війська козацького та всього українського народу. Й сьогодні ми звертаємось до Матері Божої […]

Детальніше
Читати блог »

Міністерство охорони здоров’я України бачить медичне страхування невід’ємною частиною нової системи охорони здоров’я

Pavlo Kovtonyuk Міністерство охорони здоров'я України бачить медичне страхування невід’ємною частиною нової системи охорони здоров’я. До речі, часто нам закидають, що це не ...

Національна служба здоров’я запускає власний контакт-центр

http://moz.gov.ua/article/reform-plan/nacionalna-sluzhba-zdorov%E2%80%99ja-zapuskae-vlasnij-kontakt-centr З 8 жовтня 2018 року офіційно починає свою роботу контакт-центр Національної служби здоров’я України. Короткий номер – 1677. Це перший ...

#medi