Помічна каса | Лікарняна каса Житомирської області

Помічна каса

Опубліковано: 16.12.2016 Автор: Галицький Кореспондент

Мабуть, із теперішніми цінами на медикаменти та хронічним недофінансуванням охорони здоров’я усі вже зрозуміли, що краще не хворіти. Однак хворобі цього не поясниш… Чотири роки тому в Івано-Франківську створили свого роду аналог страхової медицини – лікарняну касу, яка багатьом її членам вже стала у пригоді.

Поштовх до створення – бідність

Головний лікар Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні (ЦМКЛ) Тарас Масляк розповідає, що лікарняна каса – це добровільна незалежна громадська організація, яка була створена чотири роки тому як прототип страхової медицини. Її суть полягає у наданні допомоги членам організації, які потребують лікування.

За словами Масляка, основним поштовхом до створення лікарняної каси була бідність людей. Спершу її створювали для допомоги тільки медичним працівникам. «Пересічний громадянин, та й медики, які мають мізерну мінімальну платню, звісно ж хворіють. А охорона здоров’я за чисельністю працівників є однією з найбільших бюджетних установ. І більшість моїх підлеглих зверталися до мене з проханням допомогти з лікуванням. Треба було думати, як вийти з цієї ситуації», – продовжує він.

На сьогодні держава виділяє на медикаменти для одного хворого тільки 12 гривень, а на харчування – 16. Звісно, що, враховуючи ціни на ліки, ця сума є мізерною. Тому хворі йдуть в аптеку і купують ліки. Поїхавши в Луцьк на конференцію, франківські медики побачили, що там створена лікарняна каса, яка надає допомогу людям при лікуванні і в яку входять 12 тисяч осіб. А одна з перших лікарняних кас була створена в Житомирі. Зараз там – понад 7 тисяч осіб. «Ці лікарняні каси побудовані за польською системою. У Польщі спершу також були лікарняні каси, а потім вона перейшла на страхову медицину», – додає головний лікар ЦМКЛ.

Тож чотири роки тому і в Івано-Франківську створили ГО «Лікарняна каса МЕДІФ», куди увійшли спершу тільки медики. На початках перший внесок становив 50 грн., а щомісячна плата – 35 грн. Зараз перший внесок складає 55 грн., а щомісячний платіж – 50 грн. Діти членів організації приймаються за заявами батьків, без вступного внеску та зі щомісячним внесенням 35 грн. І коли людина потрапляє в лікарню, то вона вже не йде купувати ліки та не платить за обстеження. Усе це оплачує лікарняна каса. Для того, щоб вступити в лікарняну касу, треба прийти у ЦМКЛ, написати заяву і додати копії паспорта та ідентифікаційного коду.

«50 грн. на місяць – це небагато і не відчутно, але коли людина лягає в лікарню, то може пролікуватися на 2500-3000 грн. Ми стараємося майже стовідсотково забезпечити лікування. Навіть людям, які мали інфаркт, теж старалися повністю забезпечити лікування. Було, що й 20 тисяч ми фінансували. Якщо є можливість, то члени лікарняної каси мають покращені умови перебування в лікарні. Адже є палати п’ятимісні, а є чотири- і двомісні», – розповідає Тарас Масляк.

Скористатися допомогою лікарняної каси людина може тільки після трьох місяців членства у ній. За словами головного лікаря, такий поріг встановили тому, що деякі люди хитрували. «Наприклад, людина прийшла, дала 35 грн., захворіла, прооперувала жовчний міхур, а потім вийшла, – додає він. – Люди хитрують. Ми безкоштовно пролікували, а людина нас здурила».

Каса відкрита для всіх

Якщо спершу членами лікарняної каси були тільки медики, то за останні два роки до неї приєдналися працівники будівельної галузі, міськвиконкому, пенсіонери. Останніх є приблизно 10% від загальної кількості. Зараз членами організації є вже близько 3 тис. осіб. За чотири роки свого існування лікарняна каса пролікувала більше тисячі членів на понад 1,5 млн. гривень.

Як зауважує Тарас Масляк, лікування надається і фінансується не тільки в медзакладах міста. Договори укладаються і з установами інших міст та областей. Зокрема, укладені договори з лікарнями у Надвірній, Галичі, Богородчанах, Рожнятові, Коломиї. Окрім того, є договори і з усіма медичними установами міста та деякими обласними центрами, наприклад, Чернівцями й Ужгородом. Тому людина, наприклад, з Галицького району може звернутися в Галицьку ЦРЛ, сказати, що вона є членом лікарняної каси, і лікуватися там, а лікарняна каса потім перераховує цій лікарні кошти. Втім, якщо хворий з району бажає лікуватися в обласному центрі, то ніяких перешкод немає.

Наразі лікарняна каса фінансує тільки стаціонарне лікування та денний стаціонар у лікарні. Проте, як зазначає Масляк, якщо набереться трохи більше членів, то фінансуватиметься ще й денний стаціонар у поліклініках. У майбутньому планують фінансувати й амбулаторне лікування. Втім, не фінансуються з лікарняної каси за жодних умов косметологічні процедури, послуги стоматолога, лікування наркоманії та венеричних захворювань.

За словами Тараса Масляка, ліміту щодо кількості лікування немає. Скільки разів людина лягає в лікарню, стільки разів лікарняна каса й фінансує її  лікування. Щоправда, перевіряє, чи людина не хитрує. «Багато людей хитрують. Так, лікарняна каса піймала на цьому п’ятьох своїх членів. Люди спеціально йшли в стаціонар, щоб себе оздоровити. Тобто вони не хворі», – розповідає він.

З наступного року в лікарняній касі обіцяють запровадити низку інновацій. Наприклад, для людей, які перебувають в організації понад шість місяців, виготовлять пластикові карточки, що посвідчують особу. Також започаткують профілактичні огляди. «Наприклад, є структура, де членами лікарняної є сто осіб. Ми будемо раз на рік направляти туди нашу бригаду лікарів, яку замовить лікарняна каса. Медики проводитимуть обстеження людей, робитимуть аналізи, рентген, флюорографію, щоб виявити захворювання або запобігти їм», – ділиться планами Масляк.

Втім, буває, що люди виходять з лікарняної каси. Головний лікар ЦМКЛ розповідає, що за чотири роки вийшло сім осіб. Четверо – виїхали, а троє були незадоволені роботою лікарняної каси. «У попередні роки траплялося, що людина потрапляла в лікарню, а там не могли визначити, чи є вона членом лікарняної каси. Особливо у вихідні. Зараз ми вже вжили заходів, і якщо таке трапляється, то людям компенсовують гроші, які вони витратили», – запевняє він.

За словами виконавчого директора лікарняної каси Володимира Вовчука, хоч людина і може пролікуватися тільки на 2500 грн., однак у кожному четвертому випадку фінансується лікування на більшу суму. Для тих, які вступили ще 3-4 роки тому, але не користувалися послугами лікарняної каси, зробили бонус – членський внесок становить 35 грн., як і колись. Якщо ж людина не сплачує внески три місяці, її виключають з організації.

Вовчук запевнив, що лікарняна каса не закуповує ліки, а тільки перераховує за них кошти лікарні. Каже, це зроблено для того, щоб гроші не потрапляли безпосередньо комусь у руки та задля недопущення зловживань.

За його словами, лікарняна каса суттєво відрізняється від страхових компаній, які пропонують послуги в медицині. «Страхові компанії мають великий адмінперсонал, і 20% від сплати коштів людьми йде на адміністрування, а в лікарняній касі – тільки 4%. У нас на зарплаті лише бухгалтер. Всі решта працюють на громадських засадах. Ми як громадська організація є неприбутковою і не платимо податки. До того ж, страхові компанії не страхують хронічні хвороби», – наголосив він.

Втім, існують у лікарняній касі й деякі протиріччя. Так, Володимир Вовчук розповідає, що організацією роботи та наданням послуг членам займається правління, яке складається з семи осіб. Його очолює Тарас Масляк. Правління і приймає рішення, кому надати, наприклад, більшу допомогу. В той же час Масляк відхрещується від керівництва лікарняною касою. «Як я можу керувати нею? До мене вона не належить. Я розповідав про неї на оперативній нараді, бо мене попросив міський голова. Я до лікарняної каси не маю ніякого відношення», – запевняє він. Втім, згідно з державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником ГО «Лікарняна каса МЕДІФ» є таки Тарас Масляк, а співзасновниками – Михайло Верес, Володимир Вовчук та Оксана Сікач.

До того ж, Тарас Масляк запевнив, що лікарняна каса наповнюється тільки за рахунок членських внесків. Однак у статуті цієї громадської організації, що розміщений на сайті ЦМКЛ, зазначено, що джерелами формування її майна та коштів є ще й безповоротна фінансова допомога.

Наталя ДЕРКЕВИЧ

Детальніше


Залиште коментар!





X ЮВІЛЕЙНИЙ МІЖНАРОДНИЙ МЕДИЧНИЙ ФОРУМ «ІННОВАЦІЇ В МЕДИЦИНІ — ЗДОРОВ’Я НАЦІЇ»

17-19 квітня 2019 року відбудеться довгоочікувана подія у сфері охорони здоров’я України  – X Ювілейний Міжнародний медичний форум «Інновації в медицині – здоров’я нації». Відтепер зустрічаємося у Міжнародному виставковому центрі на Броварському проспекті, 15! Щороку Форум стає місцем зустрічі фахівців, діяльність яких пов’язана з медициною. Це вчені і лікарі різних спеціальностей, керівники закладів охорони здоров`я різних форм власності, […]

Детальніше
Читати блог »

Дипломи про перепідготовку за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я»

вручив завідувач кафедри менеджменту охорони здоров’я Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор, академік ...

ПРАВЛІННЯ ТА ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ БО «ЛІКАРНЯНА КАСА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ» ЩИРО ВІТАЮТЬ БЕРЕГИНЬ НАШОГО КРАЮ З МІЖНАРОДНИМ ЖІНОЧИМ ДНЕМ!

Жінки – це охоронниці домашнього вогнища, які втілюють у собі всі найкращі риси: вони добрі й ласкаві, мужні й ранимі, ...

#medi