Чому на Житомирщині витрати на ліки у 5 разів менші, ніж на Рівненщині?

https://hromadskeradio.org/programs/hromadska-hvylya/chomu-na-zhytomyrshchyni-vytraty-na-liky-u-5-raziv-menshi-nizh-na-rivnenshchyni

На «Громадському радіо» стартує нова рубрика «Громадське здоров’я». У першій програмі із директоркою програмної ініціативи Вікторією Тимошевською обговорюємо звіт «Індекс здоров’я. Україна»

Вікторія Тимошевська: Хочу наголосити, що ми не говоримо про охорону здоров’я, а про те, що намагаємося розвинути системи, котрі забезпечать здоров’я в цілому. Тобто це і профілактика, і сучасна та вчасна діагностика, і лікування та реабілітація.

В цьому дослідженні є 5 основних блоків, які ми намагалися розкрити і встановити початковий рівень (base line), щоб виміряти те, як змінюється наше суспільство. В цьому є і медична частина (доступ до ліків), є частина медичної допомоги первинного рівня (сімейний лікар чи терапевт), а є такі речі як вакцинація та здоровий спосіб життя.

Василь Шандро: Про що говорить ваш звіт? Що таке індекс громадського здоров’я?

Вікторія Тимошевська: По-перше, хочу зауважити, що це не традиційний індекс. Адже очікується, що це якийсь усереднений показник температури, тиску, тощо. Насправді, це оцінка системи, що включає 5 блоків: задоволеність медичною допомогою, звернення до лікаря та поведінка родини у випадку хвороби, витрати на лікарські засоби і медичну допомогу, знання та здорова поведінка і останнє — самооцінка стану здоров’я. І якщо індекс складає 100%, то за нашим дослідженням в середньому вийшло 55%. Нам, звісно, є куди рости і що покращувати.

Більше того, є області (наприклад, Тернопільська), де рівень задоволеності медичною допомогою, яку отримала родина, складає 72-78%.

Задоволеність дільничним терапевтом/родинним лікарем // health-index.com.ua

Задоволеність дільничним терапевтом/родинним лікарем
Авторські права:
health-index.com.ua

Василь Шандро: Чи вираховують подібні індекси і європейських країнах?

Вікторія Тимошевська: Так. На жаль, в Україні ми не могли повністю адаптувати їх принцип. Нині ми не маємо змоги порівнювати наші цифри із показниками інших країн. Однак ми працюватимемо над методологією, яка дозволить за 3-4 роки такі порівння все ж робити.

Василь Шандро: Про що ще говорять цифри? Що, можливо, здивувало?

Вікторія Тимошевська: Мене, як моїх колег, здивувала ситуація з ліками. Всі ми купуємо ліки, знаємо, наскільки вони є дорогими. Нині Кабмін ухвалив кілька постанов, що мають на меті врегулювати ціни та знизити їх на певні препарати. Так ось, в Житомирі зафіксовано найнижчі витрати людей на ліки. Питання було просте: скільки ви витратили грошей на назначені ліки останнього разу? В Житомирі ця сума склала 238 грн. В той час у Рівненській області це 1001 грн.

Тетяна Трощинська: За рахунок чого така різниця — ви досліджували?

Вікторія Тимошевська: Так, звісно. В Житомирській області працює «Лікарняна каса» — мікроаналог страхової медицини, де за щомісячний внесок 40 грн особі гарантується повний набір базових лікарських засобів.

Василь Шандро: Це якась ініціатива обласного Управління охорони здоров’я?

Вікторія Тимошевська: Це ініціатива ГО «Лікарняна каса». Цей досвід переймався ще з часів європейських проектів технічної допомоги у сфері галузі охорони здоров’я, коли вони намагалися запровадити в Україні різні механізми співфінансування. Насправді, в жодній країні немає такого, щоб держава забезпечувала 100% лікарських засобів чи повністю покривала медичну допомогу.

Тетяна Трощинська: Чи є у звіті елемент дослідження корумпованості галузі?

Вікторія Тимошевська: У нас не було окремих питань щодо корупції. Ми у травні-червні запускамо друге таке дослідження, щоб порівняти, чи дійсно відбувається реформа, щоб об’єктивно сказати, що відчуває простий громадянин. Але в нас є непрямі питання стосовно корупції. Наприклад, які ліки безкоштовно отримали в лікарні, а за які довелося платити. Часто, якщо людина там купувала ліки — їй їх перепродавали.

Текстову версію підготувала Наталя Кучерява
Детальніше


Залиште коментар!

14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва та День захисника України

Щиро й сердечно вітаємо козаків і козачок нашого краю зі святом, яке увібрало в себе багаті й славні національні традиції, уособлює мужність і героїзм оборонців та визволителів рідної землі впродовж усієї багатовікової української історії. Пресвята Богородиця завжди вважалась покровителькою і заступницею славного війська козацького та всього українського народу. Й сьогодні ми звертаємось до Матері Божої […]

Детальніше
Читати блог »

Міністерство охорони здоров’я України бачить медичне страхування невід’ємною частиною нової системи охорони здоров’я

Pavlo Kovtonyuk Міністерство охорони здоров'я України бачить медичне страхування невід’ємною частиною нової системи охорони здоров’я. До речі, часто нам закидають, що це не ...

Національна служба здоров’я запускає власний контакт-центр

http://moz.gov.ua/article/reform-plan/nacionalna-sluzhba-zdorov%E2%80%99ja-zapuskae-vlasnij-kontakt-centr З 8 жовтня 2018 року офіційно починає свою роботу контакт-центр Національної служби здоров’я України. Короткий номер – 1677. Це перший ...

#medi