Новини

Відбулось засідання лікарів-експертів філій благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області»

Оприлюднено

Провів засідання директор виконавчий Лікарняної каси Володимир Станіславович Мишківський.

Він зауважив, що урядом визначено перелік платних послуг, які можуть надаватись у державних та комунальних закладах охорони здоров’я (назва переліку – в редакції Постанови Кабінету Міністрів №989 від 11.07.2002 року, також Постановою Кабінету Міністрів №648 від 22.09.2016 року внесено зміни до переліку). Тож згідно зі вказаними законодавчими актами певні лабораторні, діагностичні та консультативні послуги за зверненнями громадян без направлення лікаря населення має оплачувати за встановленими місцевими виконавчими органами тарифами. Для членів БО «Лікарняна каса Житомирської області» проведення лабораторних обстежень за направленням лікаря здійснюється за рахунок Лікарняної каси. Директор виконавчий наголосив лікарям-експертам, що варто нагадати про це лікарям на місцях.

Також В.С.Мишківський охарактеризував фінансовий стан за 8 місяців цього року. Так, станом на перше вересня сума надходжень склала 54 405 191 гривня. Витрачено коштів протягом 2019 року – 50 872 941 гривня.

Про стан надання медичної допомоги членам Лікарняної каси впродовж 7 місяців цього року поінформувала учасників зібрання  заввідділом аудиту та контролю якості ЛДП Раїса Володимирівна Артюх.

Протягом цього періоду за рахунок Лікарняної каси надали медичну допомогу в 274 544 випадках. Проліковано 89 068 громадян – членів ЛК. Причому стаціонарно проліковано 29 162 пацієнти, амбулаторно-поліклінічним лікуванням охоплено 59 906 пацієнтів, котрі перебувають у Лікарняній касі, в умовах денного стаціонару проліковано 11 645 пацієнтів, в умовах стаціонару вдома проліковано 545, в амбулаторних умовах проліковано 47 716 осіб. Кількість обстежених сягнула 176 129 осіб. 

Загалом на суму до 1 тисячі гривень упродовж 2019 року проліковані 54 533 особи, від 1 до 3 тисяч гривень проліковані 7 789 осіб, від 3 до 5 тисяч гривень – 978 осіб, від 5 до 14,7 тисяч гривень – 443 особи, від 14,7 до 21,6 тисячі гривень – 5 осіб, троє пацієнтів, котрі перебувають у Лікарняній касі, були проліковані на суму понад 21,6 тисяча гривень.

Виступаюча наголосила на необхідності більш активної співпраці лікарів-експертів Лікарняної каси з лікарями на місцях щодо дотримання ними протоколів лікування. Адже внаслідок недотримання протоколів певна частина коштів витрачається на другорядні препарати. Як засвідчив проведений VEN-аналіз, це відзначається в Народицькому,Хорошівському, Коростишівському,Ємільчинському, Малинському, Овруцькому,Романівському районах.

Проблемним також залишається підміна при планових оперативних втручаннях антибіотикопрофілактики антибіотиколікуванням, необґрунтоване застосування високовартісних антибіотиків, не використання ступеневої терапії, що суперечить відповідному наказу МОЗ України (№502 від 29.08.2008 року). Однією з причин нераціонального використання антибіотиків є неврахування або несвоєчасна корекція лікування за результатами посівів на флору та чутливість до антибіотиків. Антибіотики для профілактики і лікування призначаються в більшості випадків емпірично, без врахування бактеріального паспорта відділень. Тож наразі вивчається питання щодо дослідження чутливості до антибіотиків на базі обласного перинатального центру.

         Крім того, за словами Р.В.Артюх, лікуючими лікарями не завжди дотримуються оптимальні терміни антибіотикотерапії (деякі препарати призначаються в кінці лікування, на 1-2 дні, перед випискою хворого). В багатьох випадках лікарі «перестраховуються», призначаючи одночасно декілька антибіотиків тривалим курсом.

Тож за цим напрямком потрібно ще багато працювати – лікарям-експертам ЛК нагадувати лікуючим лікарям алгоритми дій за протоколами лікування.

Як відзначила доповідачка, члени Лікарняної каси активно отримують направлення для отримання медичної допомоги в лікувальних закладах м.Києва через ВГО «Асоціація працівників Лікарняних кас України». Цьогоріч видано 49 направлень, ними скористались 26осіб.

Характеризуючи звернення за телефоном «гарячої лінії», Р.В.Артюх зауважила, що вони в основному стосуються сплати щомісячних добровільних пожертвувань, заборгованості, вступу до ЛК, сплати комісійних у банки. За словами доповідачки, наразі збільшується кількість питань щодо призначення лікарями препаратів, які відсутні в уніфікованих клінічних протоколах лікування.

Усні звернення громадян стосуються втілення реформи та ролі й місця Лікарняної каси в ній, сплати щомісячних добровільних пожертвувань, призначення ліків, які відсутні в протоколах лікування, що вказує на наявність подвійних стандартів або незнання лікарями уніфікованих протоколів лікування, термінів лікування, лікування цукрового діабету тощо.

– Тож у лікарів-експертів Лікарняної каси дуже багато спільної роботи з лікарями медичних закладів усіх рівнів надання медичної допомоги, – підсумував В.С.Мишківський. – Так, зокрема, ми плануємо провести телеконференцію з сімейними лікарями з залученням у подальшому обласних спеціалістів та проведенням навчальних циклів.

Крім того, спільно з керівниками комунальних неприбуткових підприємств первинного рівня надання медичної допомоги ми проведемо повторне тестування лікарів цих закладів щодо знання наказу Міністерства охорони здоров’я України №499 від 16.07.2014 року «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при грипі та гострих респіраторних інфекціях» та вмінні втілювати його концепцію в життя. Такий захід співпраці зараз на часі й стане в пригоді лікарям, адже настала холодна пора, а з нею – можливість цих захворювань.

Тобто робота з лікарями на місцях – і, зокрема, сімейними – має активізуватись. Первинна ланка – найперша, куди звертаються люди по допомогу. Отже саме вони – сімейні лікарі – насамперед мають бути зацікавленими, щоб населення отримувало якісну медичну допомогу – що й пропагує та додатково до гарантованої державою забезпечує Лікарняна каса. І якщо цією ідеєю переймуться сімейні лікарі, вони зацікавлять населення поповнювати лави Лікарняної каси, які зараз нараховують 206 055 осіб (упродовж нинішнього року до ЛК вступили понад 4 тисячі мешканців області). Так, кожна людина самостійно вирішує, чи перебувати їй у Лікарняній касі. Але саме ми повинні показати, що в нашій роботі, у співпраці з лікарями всіх рівнів надання медичної допомоги головне – пацієнт, мешканець області, котрому ми готові забезпечити обстеження та лікування за високим європейським рівнем.