НовиниОстанні новини

«Лікарняна каса» є надійним та дієвим партнером у наданні медичних послуг, зокрема – в боротьбі з COVID-19

Оприлюднено

Друга хвиля захворюваності на коронавірусну інфекцію стала ще масштабнішою, ніж попередня. Більшість населення переносить недугу в легкій або безсимптомній формі, проте є чимало й тих, хто змушений лікуватись в амбулаторних або стаціонарних умовах медзакладів. Лікування госпіталізованих пацієнтів оплачується Національною службою здоров’я України, хоча в ЗМІ та соцмережах з’являються повідомлення про те, що подекуди хворі на COVID-19 докуповують медпрепарати. А от ті, хто лікуються вдома, вимушені самостійно купувати ліки або шукати інші джерела фінансування, в тому числі – в благодійній організації «Лікарняна каса Житомирської області».   

Про те, як нині фінансується лікування хворих на коронавірусну інфекцію, котрі є членами ЛК – в інтерв’ю з директором виконавчим БО «Лікарняна каса Житомирської області» Володимиром Мишківським.

– Володимире Станіславовичу, лікування хворих на COVID-19, особливо середньої важкості та «важких» – дороговартісне. Як Лікарняна каса допомагає таким пацієнтам?

– Лікування пацієнтів із виявленим і встановленим відповідним діагнозом здійснюється згідно з протоколом, розробленим Міністерством охорони здоров’я України. Ми забезпечуємо членів Лікарняної каси ліками в разі ускладнення короновірусної інфекції бактеріальною пневмонією антибактеріальними, тромболітичними препаратами, які призначаються згідно зі згаданим протоколом лікування. Загалом із початку пандемії Лікарняна каса забезпечила лікування 483 хворих на COVID-19 на суму 1 млн. 274 тис. грн. Щодня в стаціонарних умовах за рахунок ЛК лікуються до 200 членів організації, які захворіли на коронавірусну інфекцію.

При амбулаторному лікуванні людина, котра відчуває симптоми захворювання, звертається до сімейного лікаря – він виписує рецепт на  бланку ЛК (такі бланки є у всіх медичних закладах). Пацієнт – член ЛК – отримує за цим рецептом необхідні медикаменти. Зокрема, у вересні 2020 року 5 тисяч таких хворих, перебуваючи на амбулаторному лікуванні, отримали в аптеках за кошти ЛК медикаментів за рецептами лікарів на суму понад 800 тис. грн.

Якщо ж трапляється так, що лікар не мав можливості виписати рецепт і пацієнт придбав призначені медикаменти за власні кошти, правління Лікарняної каси розглядає можливість повернення членам ЛК витрачених ними на придбання цих ліків грошей. Для цього необхідно надати чеки на куплені препарати, витяг із амбулаторної карти та заяву. Нині на чергове засідання правління вже підготовлено понад 30 таких заяв.

Варто наголосити, що Лікарняна каса забезпечує членів своєї організації виключно тими препаратами, які передбачені протоколами лікування Міністерства охорони здоров’я України. Відповідно й кошти ЛК повертає виключно за такі препарати. Тому перш, ніж іти купувати призначені ліки, ми просимо телефонувати нам на «гарячу лінію» ЛК з медичних питань (067)411-30-93, щоб уточнити: чи потрібно купувати призначені препарати і чи є вони в протоколах лікування.

– Чи змінилося щось у роботі ЛК нині, під час другої хвилі пандемії, порівняно з весною 2020-го?

– Здобутий досвід і практика  лікування  хворих на COVID-19 пацієнтів засвідчують важливість проведення швидкісної діагностики захворювання. Необхідне налагодження системи експрес-тестування вже в перші дні погіршення самопочуття пацієнта й підозри у нього захворювання на COVID-19. Ми започатковуємо процес такого тестування для членів ЛК, які отримали відповідне направлення від сімейного лікаря. Для цього ми закупили 700 таких тестів на суму 160 тис. грн. Розпочинаємо «пілотний» проект у Житомирі, Коростені, Новограді-Волинському та Олевську. Його результати оперативно вивчатимемо, що допоможе в успішному протистоянні COVID-19.   

Водночас наголошу, що, крім COVID-19, залишилось багато інших захворювань. Тож цього року ми допомогли членам ЛК та медичним закладам ліками, реактивами, виробами медичного призначення на суму понад 40 млн. грн. при майже 220 тисячах звернень. Тобто у нинішніх умовах при щомісячному добровільному пожертвуванні в розмірі 60 гривень можна мати гарантію отримати медичні послуги та допомогу на суму до 21,6 тис. грн.

– Така практика чимось нагадує систему медичного страхування, про впровадження якої в Україні йдеться вже давно. Чи зміниться щось у роботі ЛК у випадку реалізації цих планів?

– Про можливе впровадження загальнообов’язкового медичного страхування говорять уже не один рік. Та в цьому контексті необхідно, перш за все, проаналізувати досвід інших країн. Практично в усіх державах світу, де запроваджено медичне страхування, існує співоплата з кишені пацієнта. Програма медичних гарантій в Україні також визначає перелік послуг, які можна отримати безоплатно, але залишаються й такі, які не входять до Програми медичних гарантій. Тобто держава визнає, що не може покрити на 100% усі потреби в медичній допомозі. Так може бути й у разі запровадження загальнообов’язкового державного медичного страхування. Ось тоді на допомогу прийде БО «Лікарняна каса Житомирської області».

Ми проводили опитування й з’ясували: понад 80% респондентів вважають доцільним існування Лікарняної каси й рекомендуватимуть її своїм рідним та знайомим. Населення буде більше захищеним від тягаря співоплати: додаткове джерело фінансування у вигляді ЛК покриватиме вартість медичних послуг, які не може забезпечити система медичного страхування. Можливо, для цього навіть не потрібно збільшувати розмір щомісячного добровільного пожертвування, натомість краще спрямовувати кошти ЛК в інноваційні технології. Адже, наприклад, попри інфляцію та неодноразові підвищення цін на ліки й витратні матеріали впродовж останніх років, наша благодійна організація вже третій рік поспіль не збільшує розмір щомісячного добровільного пожертвування й при цьому залишається фінансово стійкою. Забезпечити стабільність ЛК допомагає система моніторингу та управління ресурсами. Нагадаємо, що наша Лікарняна каса є найпотужнішою в Україні, адже охоплює 16,6% населення області, а це понад 200 тис осіб, лише 55% з яких – працездатного віку.

Чи розглядаєте можливість фінансування вакцинації проти COVID-19 за рахунок Лікарняної каси?

– Проведення вакцинацій не передбачено нормативними документами БО «Лікарняна каса Житомирської області». Вакцинація здійснюється за державними програмами.

Натомість від Лікарняної каси пропонуємо приємний подарунок до Новорічно-Різдвяних свят – вже традиційну акцію «Новорічна пропозиція». З 19 грудня по 19 січня за умови сплати річної суми щомісячних добровільних пожертвувань (720 грн.) можливість користуватись допомогою ЛК на суму до 21 600 грн. (це сума 30 річних внесків) настає через 1 (один) місяць (в звичайних умовах – через 3 (три) місяці).

Насамкінець вітаю всіх із прийдешніми Новорічно-Різдвяними святами та бажаю, в першу чергу, здоров’я! Хай яким складним був рік, що минає, він подарував нам віру у власні сили, дозволив по-новому подивитись на виклики сьогодення, перетворивши їх на чітко окреслені перспективи. Яким же буде новий рік – залежить від кожного з нас. Тому бажаю всім нам віри в себе й свої сили, великих звершень, відкриттів і сподівань. Ми з вами їх обов’язково втілимо в життя!

Юлія Сокальська (газета «Житомирщина» – №86 від 29 грудня 2020 року).