Новини

Нещодавно в Києві відбувся 2-й Міжнародний конгрес «Раціональне використання антибіотиків у сучасному світі»

Оприлюднено

участь у якому взяла експерт відділу аудиту та управління якістю ЛДП БО «Лікарняна каса Житомирської області» Лариса Марцинівна Козік.

– Фахівці різних спеціальностей медичних закладів України зібрались для того, щоб обговорити проблему антибіотикорезистентності, обмінятись досвідом та досягти розуміння на всіх рівнях, у тому числі через комунікацію, просвітницькі заходи та навчання, – розповіла вона. – Адже на захід були запрошені та взяли участь у його роботі експерти з країн Західної Європи та США.

За визначенням ВООЗ поширення резистентності до антибактеріальних лікарських засобів стало глобальною загрозою людству, що призводить до зниження ефективності лікування інфекцій, небезпечних для життя, збільшення частоти та тривалості госпіталізацій, витрат на охорону здоров’я, рівня смертності пацієнтів. Причиною зростаючої хвилі антибіотикорезистентності бактерій експерти називають нераціональне застосування антибіотиків – легку доступність їх придбання, високу частоту випадків самолікування.

Свій вклад у поглиблення проблеми, на жаль, додають і лікарі – через недостатність знань щодо раціональності антибіотикотерапії. Так, наприклад, за свідченням світової статистики, в США щороку у відділеннях невідкладної допомоги проводяться 47 мільйонів курсів антибактеріальної терапії при інфекціях, які цього не потребують.

Крім того, додає свого відсутність профілактичної роботи з пацієнтами щодо побічної дії та наслідків надмірного та нераціонального використання антибіотиків.

Також негативну роль відіграють такі фактори, як недостатній контроль за використанням протимікробних засобів у сільському господарстві та тваринництві, використання бактерицидних речовин у миючих засобах, косметиці, викиди антибіотиків у навколишнє середовище фармацевтичними заводами.

– Сьогодні багато держав розуміють, що це глобальна проблема, – коментує Л.М.Козік, – адже зі 115 розроблених основних антибіотиків 68 уже практично не діють.

Так, зокрема, в США – як повідомляли учасників конгресу – щороку стійкі до антибіотиків бактерії та грибки спричиняють 2,8 мільйони інфекцій і 35 000 смертей. Стійкими штамами мікробів пацієнти інфікуються кожні 11 секунд, а кожні 15 хвилин хтось із них помирає.

Загалом у світі резистентні штами вірусів, бактерій, грибів і паразитів щороку викликають 700 тисяч смертей у рік. А до 2050 року – за прогнозами – цей показник сягатиме близько 10 мільйонів смертей та обійдеться глобальній економіці в 100 трильйонів доларів.

Тож для попередження й зниження цих загрозливих показників лікарі повинні призначати антибіотики суворо за показами. Також необхідно здійснювати правильний підбір дозування препаратів та тривалості лікування, при цому – враховуючи оцінку ефективності антибактеріальної терапії та специфіку регіональної чутливості до антибактеріальної терапії.

– Конгрес дав можливість працівникам охорони здоров’я зустрітись із провідними експертами з України та країн ближнього зарубіжжя, Західної Європи та США, – підсумувала Л.М.Козік, – щоб оцінити ризики та обговорити багато важливих тем у сфері застосування антибіотиків та управління антибіотикорезистентністю, які принесуть користь населенню України. Проведення таких заходів дозволяє привернути увагу суспільства до антибіотикорезистентності, підвищити рівень обізнаності. Лише спільними зусиллями можна подолати виклики сьогодення, забезпечивши здоров’я і захист майбутніх поколінь.