Звіти про діяльність організаціїНовини

Звіт про діяльність БО «Лікарняна каса Житомирської області» в 2016 році.

Оприлюднено

Це питання було головним у порядку денному нещодавнього засідання правління благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області». Провів зібрання голова правління – д.мед.н., професор Валентин Дмитрович Парій.

3З доповіддю про роботу організації виступив виконавчий директор Володимир Станіславович Мишківський. Він повідомив, що протягом минулого року в ЛК вступили 8 223 особи й наразі в ній перебуває 211 720 громадян – це становить 16,8% від загальної кількості населення області.

– Зазначу, що за цим показником міста Бердичів, Житомир та Коростень, а також Малинський та Лугинський райони перетнули рубіж 20%, – сказав він. – Але, на жаль, є райони, які посідають останні місця – Ружинський, Народицький, Олевський, Баранівський, Коростишівський. За активністю вступу мають показник більший, ніж середньообласний, міста Житомир та Коростень, Хорошівський, Романівський, Черняхівський, Новоград-Волинський райони.

За словами доповідача, суттєво змінилась структура вступу: 82% (6792 особи) – індивідуали, 18% (1441 особа) – колективи. За індивідуальною формою чільне місце наразі займає вступ через термінали «Приватбанку», які розміщені в офісах ЛК (з 4525 вступників по системі «Приватбанку» через термінали в офісах вступили 3729 осіб). Велика частка вступників (1 022 особи) – через «Ощадбанк».1

– Приємно відзначити, що поступово зростає кількість вступників через сайт ЛК, – зауважив Володимир Станіславович. – Це відрадно, адже нові члени ЛК бачать, що на сайті можна не лише вступили до організації, а й перевіряти стан сплати своїх щомісячних добровільних пожертвувань, сплачувати їх платіжною карткою будь-якого банку без комісії для платника.

Здійснювалась відповідна робота за програмами сприяння вступу громадян до БО «Лікарняна каса Житомирської області» – «Потурбуйся про батьків», «Учасники АТО».

– Також ми прагнемо більше працювати з підприємствами, – зауважив виступаючий. – Так, на початок 2017 року їх кількість становила 1184. А впродовж 2016 року за програмою пільгового колективного вступу членами ЛК стали близько 400 громадян і в організаціях, які вже перебувають в ЛК, додатково вступили 1060 осіб.IMG_8021

Користується попитом відновлення в організації – впродовж 2016 року поновили перебування в ній 1570 осіб. Загалом же за період впровадження програми відновлення в ЛК поновили перебування в ній майже 10 тисяч осіб.

Характеризуючи кількість вибулих із організації протягом минулого року – а це 11 382 особи – доповідач зауважив, що на цей показник впливає не тільки розмір щомісячних добровільних пожертвувань – є й інші чинники, як-то, зокрема, загальний економічний стан у країні. Крім того, зараз ведеться чимало розмов про впровадження медичного страхування й люди задають багато питань стосовно подальшої долі БО «Лікарняна каса Житомирської області».IMG_8052

– Тож один із напрямків нашої подальшої роботи полягає в тому, – наголосив В.С.Мишківський, – щоб детально пояснювати населенню, що медичне страхування забезпечуватиме певний гарантований мінімум медикаментів, реактивів, виробів медичного призначення для надання медичної допомоги, але повністю вирішити всі питання з забезпечення пацієнтів не зможе. Тому для БО «Лікарняна каса Житомирської області» при будь-яких реформах у медицині знайдеться ніша. Наприклад, на первинній ланці – це забезпечення понад 100 захворювань за амбулаторними рецептами (в проектах МОЗ йдеться тільки про консультацію лікаря та обстеження), на вторинному та третинному рівнях частина допомоги буде покриватися медичним страхуванням (не більше 30-40%), а решту забезпечить ЛК. Крім цього, за рахунок того, що частина забезпечення візьме на себе медичне страхування, Лікарняна каса може значно розширити свої програми.IMG_8017

Відзначив виступаючий позитивну динаміку структури видатків – 88% коштів витрачається на забезпечення основної діяльності. Сама ж структура надання допомоги зазнала змін. Так, кількість випадків надання стаціонарної допомоги знизилась із понад 62 тисячі пацієнтів – членів ЛК – в 2015 році до понад 57 тисяч у 2016 році. Натомість зріс показник амбулаторного лікування – з 62 тисяч у 2015 році до понад 67 тисяч минулоріч.

– До цього ми й прагнули, – наголосив доповідач, – дати можливість – особливо на рівні сільського жителя – активніше користуватись ресурсами ЛК.

За кількістю обстежених різниця склала 3 тисячі випадків до зменшення – в 2016 році обстежено 313 574 особи. Проте зросла середня вартість обстежень. Причиною може бути дублювання досліджень.

– Ми зараз працюємо над запровадженням автоматизованих програм, які вплинуть на ці показники, – поділився В.С.Мишківський. – Адже крім того, що реактиви наразі дороговартісні, вони значною мірою використовуються без відповідної потреби, хоча й передбачені за протоколами лікування. Це важливий напрямок, який ми будемо прагнути збалансувати та зробити більш раціональним.  IMG_8027

Загалом же протягом 2016 року 66% платників щомісячних добровільних пожертвувань звернулись по медичну допомогу. Це – велика кількість членів ЛК – 80 475 осіб, – звернув увагу присутніх виступаючий. – Тож при фактичних надходженнях щомісячних добровільних пожертвувань у сумі 60 679 тисяч гривень на лікування пацієнтів – членів ЛК – витрачено 61 228 тисяч гривень.

Наголосив доповідач на невиконанні закладами ОЗ вимог щодо дотримання стандартів, протоколів лікування, Лікарського формуляра, що переконливо доводить аудит якості лікувально-діагностичного процесу. Так, дослідження по ішемічних інсультах засвідчили, що якщо показники дотримання протоколу в частині обстеження пересічних пацієнтів та пацієнтів – членів ЛК близькі, то в частині медикаментозного забезпечення становлять відповідно 17,8 і 4,8%. При цьому показники летальності – 1,7 і 2,8%. Показники смертності протягом 6 місяців через усі причини – 5,9 і 12,1%. Опрацьовано 508 карт медичної документації.IMG_8024

– Тобто дотримання протоколів лікування – це сьогодні нагальна необхідність, – наголосив В.С.Мишківський. – Тож із метою активного пропагування дотримання вимог протокольної системи та співпраці з ЛК за цим напрямком фахівці організації брали участь у клінічних конференціях щодо раціональної антибіотикотерапії, застосування блокаторів протонної помпи для лікарів ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського, обласного онкодиспансеру, здійснено виїзди в Олевську, Коростишівську, Романівську, Чуднівську ЦРЛ, проведені зустрічі з медичною громадою Коростенської ЦРЛ, ЦДМЛ, ЦМЛ №1 та №2 Житомира, обласної дитячої клінічної лікарні. Були у нас великі сподівання співпраці з сімейними лікарями, проте, на жаль, доводиться констатувати, що лише одиниці з них можуть працювати з дотриманням протоколів лікування, інші – скажемо прямо – не бажають.

Стосовно забезпечення лікування членів ЛК за межами області доповідач повідомив, що 154 їх у 2016 році отримали медичний супровід у лікувальних закладах столиці на суму понад 231 тисячу гривень.2

– Загалом же для лікування членів ЛК медичні заклади області отримали в 2016 році ліків та виробів медичного призначення на суму понад 53 мільйони гривень, – констатував Володимир Станіславович. – І це при тому, що в 2016 році середня вартість медикаментів, які закуповує ЛК, зросла на 8% (в окремих випадках – на понад 20%). В порівнянні з аптечними цінами, які були в 2016 році, ЛК закуповує ліки, ВМП по вартості, в середньому меншій на 17% (в окремих випадках – на 25-70%).

Зауважив виступаючий на зменшенні протягом 2010-2016 років призначення другорядних препаратів – усе-таки при всіх існуючих проблемах зростає призначення життєво необхідних препаратів (із 31% в 2010 році до 38,5% у 2017 році).

– Але змушений констатувати, – додав він, – що така тенденція спостерігається лише в окремих лікувальних закладах.

Продовжується робота з покращення управління якістю лікувально-діагностичного процесу – в усіх закладах охорони здоров’я, де є філії ЛК, встановлено автоматизовані робочі комплекси (а в ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського, ЦМЛ №2 Житомира, Житомирській ЦРЛ, Новоград-Волинському міскрайТМО, обласному онкодиспансері, обласній дитячій клінічній лікарні, Бердичівській ЦМЛ, ЦМЛ №1 Житомира – на рівні відділень).

Для вивчення громадської думки впродовж 2016 року було опитано 5 829 пацієнтів – членів ЛК. Опитування засвідчили, що 72% респондентів купували медикаменти за власні кошти – тобто значна частка лікарів не дотримується уніфікованих клінічних протоколів надання медичної допомоги. Проте відрадно, що збільшилась частка осіб, котрі будуть рекомендувати іншим вступити до ЛК (з 79,6% у 2015 році до 83,6% у 2016 році), що свідчить про зростання довіри до ЛК.   IMG_8025

Традиційно продовжує організація благодійну діяльність, патронуючи 630 дітей-сиріт, лікуючи інвалідів війни та учасників АТО.

Про свою діяльність упродовж року ЛК інформувала в друкованих ЗМІ, на інтернет-сайтах, у програмах обласного телебачення, радіо, «Житомирської хвилі» тощо.

– Стосовно роботи в 2017 році хочу наголосити, – сказав Володимир Станіславович, – що в зв’язку зі створенням територіальних громад ми бачимо перед собою завдання більш тісно, плідно й професійно працювати з ними – розпочавши з інформування їх щодо потреби співпраці з ЛК, та покращити доступність медичної допомоги населенню. Також продовжимо співпрацю з ЗОЗ щодо впровадження стандартизації та автоматизованої системи управління якістю медичної допомоги. Й хочу наголосити, що кожна дія БО «Лікарняна каса Житомирської області» спрямована на захист інтересів пацієнтів – членів ЛК. Адже держава не має коштів, аби забезпечити медикаментами всіх жителів на всі випадки лікування. В нашій же області Лікарняна каса за 16 років існування довела свою надійність і стабільність, допомагаючи лікувальним закладам для фінансування співоплати за медичну послугу в межах медикаментозного забезпечення. Тож роботи попереду багато, але й потенціалу, й бажання у нас достатньо!