«Найголовніше в нашій роботі – працювати на пацієнта» | Лікарняна каса Житомирської області

«Найголовніше в нашій роботі – працювати на пацієнта»

На цьому наголосив, відкриваючи засідання правління благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», її голова Валентин Дмитрович Парій. До того він зауважив, що результати цієї роботи значною мірою залежать від взаєморозуміння з партнерами лікувального процесу – лікарями та безпосередньо самими пацієнтами, членами «Лікарняної каси».

Це засвідчив і її виконавчий директор Володимир Станіславович Мишківський, виступивши перед учасниками зібрання зі звітомпро діяльність організації за 9 місяців 2015 року – головним питанням порядку денного засідання правління.

– Сьогодні в благодійній організації «Лікарняна каса Житомирської області» перебуває 211196 громадян (16,8% із усієї кількості населення), – повідомив він. – Протягом звітного періоду до організації вступили 6275 осіб. Активність вступу досить різна – так, за кількістю осіб, котрі вступили до «Лікарняної каси», передує місто Житомир (0,99% від усієї кількості населення), розділяючи перше місце з Володарсько-Волинським районом (0,97%). Гарні позиції займають за цим показником Черняхівський район (0,82%), місто Коростень (0,74%), Малинський район (0,72%), місто Бердичів (0,71%). Це засвідчує достатню активність роботи філій ЛК. Проте є ряд районів, які займають низькі позиції в рейтинговій таблиці: Житомирський (0,27% від усієї кількості населення), Брусилівський (0,36%), Лугинський (0,42%), Бердичівський (0,46%), Попільнянський (0,49%), Червоноармійський (0,49%) райони.

За виконанням планових показників за 9 місяців – а ми доводимо план по вступу до кожного регіону – його виконали три райони: Володарсько-Волинський (126%), Черняхівський (112%), Коростишівський (111%). Близький до виконання плану Новоград-Волинський район – 95%. Загалом же за 9 місяців цього року виконано план вступу до організації на 70% – при плані в кількості 9 тисяч осіб вступили 6275 (в першому кварталі кількість вступників становила 2470 осіб, у другому – 2040, у третьому – 1765 осіб).

За формою вступу чільне місце сьогодні займає – й ця тенденція наразі поглибилась – індивідуальна форма платників (81% – що становить 5081 особу). Колективний вступ становить 19% (1194 особи) – минулоріч цей показник становив 23%. Тобто, на жаль, цей показник зменшився, хоча ми здійснювали певні преференції для того, щоб його покращити.

За місцем вступу цього року збільшилась кількість осіб, які вступили до організації через її сайт – 3% (136 осіб). Бажаючі вступити таким шляхом побачили його переваги: на сайті можна перевірити стан сплати своїх внесків, до того ж сплачувати їх – платіжною карткою будь-якого банку без комісії для платника. Отож щомісяця 600-700 громадян сплачують внески через сайт на суму близько 30 тисяч гривень.

За програмою «Потурбуйся про батьків» дорослі діти, які перебувають у «Лікарняній касі», можуть сплатити внески за своїх батьків – у такому разі батьки мають можливість уже через місяць користуватись допомогою організації – тож у 2015 році вступили 62 особи. При цьому пролікувались 52 громадян (83,8%). Надійшло коштів від учасників цієї програми в сумі 43763 гривні – витрати ж становлять 106096 гривень (середня вартість лікування склала 2040 гривень). Отже ми можемо говорити не просто про програму вступу до «Лікарняної каси» – я назвав би її більше соціальною програмою, яка дає можливість у разі потреби допомогти цій категорії людей.

За програмою «Вступ та сплата внесків через термінали Приватбанку в офісах ЛК» (встановлено 26 терміналів) цього року вступили 2449 осіб, через термінали надійшло 3,5 мільйонів громадян.

В.С.Мишківський повідомив також, що здійснюється робота за напрямком колективного вступу до ЛК – протягом 2015 року проведено 83 зустрічі з керівниками та колективами організацій у Житомирі та області. В результаті цього до ЛК вступили 40 нових організацій (загальною кількістю 180 осіб).

- Колективному вступнику надається право відразу – після прийняття правлінням відповідного рішення – отримати допомогу організації, – розповів він про запроваджену пільгу. – Цим і скористались 14 організацій із загальною кількістю вступників 147 громадян. Але, на жаль, більш активного руху немає – однією з перешкод є небажання бухгалтерів багатьох організацій робити відрахування, перерахування коштів. Загалом же порівняння показників вступу до організації за 9 місяців 2014 й 2015 років засвідчує, на жаль, динаміку до зменшення кількості вступників. Тож ми активно працюємо за напрямком відновлення в організації – цього року поновлено 651 особу (з них 565 осіб сплатили внесків на суму 224806 гривень), з числа яких пролікувались 219 осіб на суму 140505 гривень. Протягом аналогічного періоду минулого року кількість поновлених осіб становила 808 громадян. Тож ми запропонували на розгляд правління відповідні зміни до Положення про порядок поновлення – цим маємо намір створити кращі умови для активізації процесу.

Здійснюємо й роботу з боржниками – змушений відзначити збільшення кількості боржників (із заборгованістю більше трьох місяців) – на перше вересня їх кількість становила 47217 осіб (проти 40841 особи на перше січня цього року). За цей час загалом сплачено заборгованості в сумі 7,6 мільйона гривень – це було результатом 41846 відправлених СМС повідомлень  20138 боржникам. Виключено ж із організації – за несплату внесків – 4576 осіб.

Загалом же, на жаль, доводиться констатувати, що протягом 2010-2015 років зменшилась кількість платників – із 128070 до 126153. Причини різні. Найперша – знизилась фінансова спроможність людей, оскільки радикально змінилась їх фінансова ситуація. Друге – на це вплинули зміна в Положенні, за якою ЛК припинила надавати медикаментозну допомогу профілактичного напрямку при цукровому діабеті (за нашою інформацією, у відділеннях ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського та Коростенської ЦМЛ сьогодні практично немає цієї категорії громадян, в якій були б наші пацієнти – до речі, раніше там були черги на кілька місяців, щоб пролікуватись).

Проте наразі відзначаються й деякі позитивні зміни. Так, загалом планувалось за 9 місяців цього року надходжень у сумі 42400 тисяч гривень – фактично ж надходжень відзначено 42246 тисяч гривень. Тобто визначене на цей період завдання практично виконане. Проте – сумарні витрати за цей період склали 43321 тисячу гривень. Якщо порівняти з першим півріччям, протягом якого різниця між надходженнями та витратами становила 2 мільйони 943 тисячі гривень, цей показник за 9 місяців склав 1 мільйон 074 тисячі гривень. Пасивні доходи склали 252 тисячі гривень.

Характеризуючи надходження та витрати «Лікарняної каси» за 9 місяців цього року, зауважу на зростанні надходжень (з 4,1 до 5,07 мільйонів гривень) і зменшенні видатків (із 4,63 до 4,2 мільйона гривень). У структурі витрат за цей період 87% були спрямовані на забезпечення основної діяльності, 13% – на адміністративно-господарські (виплата заробітної плати, оплата комунальних послуг тощо).

В структурі витрат на лікування – проліковано стаціонарно 45637 пацієнтів (41%), на що витрачено 20,9 мільйонів гривень (55,9% коштів). Зауважу, що продовжується тенденція до зменшення стаціонарно пролікованих. Так, порівняно з аналогічним періодом минулого року кількість пролікованих зменшилась на 1% – ця тенденція зумовлена стабілізацією стану пролікованих. Проте витрати збільшились на 33,5% – причиною вбачаю те, що збільшилась (на 22% проти аналогічного періоду минулого року) кількість пролікованих в амбулаторно-поліклінічних умовах – показник становить 65623 (59%) пацієнтів, на що витрачено 44,1% коштів (відповідно збільшились витрати проти минулорічних цього ж періоду на 57%).

Стосовно кількості обстежених відзначається зменшення на 1% (проти аналогічного періоду 2014 року) – обстежено 229947 пацієнтів на суму 5,6 мільйонів гривень (у тому числі МРТ та КТ – 8975 обстежень на суму 1,4 мільйона гривень). Але – збільшились на 58% витрати через збільшення вартості ретнген-плівки (на 75%), реактивів (на 50-200%). Крім того, ще однією причиною зростання витрат є те, що лікувальні заклади використовують сьогодні сучасні автоматизовані системи визначення аналізів, які працюють на дороговартісних реактивах світових виробників. Для того, щоб зменшити видаткову частину, ми запровадили автоматизовані програми обліку, які дають нам можливість в ряді лікувальних закладів контролювати використання цих обстежень лише для членів «Лікарняної каси» та пройти в нормативи, які представлені в аннотаціях виробника.

Крім того, ми ввели в Положення пункт про обмеження кількості внутрішньовенних крапельних втручань при лікуванні в умовах денного стаціонару та відділеннях терапевтичного профілю. В результаті цього вдалось зменшити на 25% використання фізрозчинів та систем у денному стаціонарі. Проте прикро, що сьогодні частина пацієнтів – членів «Лікарняної каси» – все ж змушені їх купувати за нагальною рекомендацією лікарів. Хоча в Положенні написано, що ми даємо можливість лікарю самостійно вирішувати питання кількості використання фізрозчинів та систем залежно від перебігу захворювання. На жаль, значна частина лікарів цією нормою не користується. Я особисто мав не одну розмову з лікарями денного стаціонару, які говорять, що, мовляв, щось пояснювати пацієнтові вони не будуть – якщо передбачено п’ять чи десять внутрішньовенних ін’єкцій, вони не зменшуватимуть їх кількість і не збільшуватимуть – незалежно від стану пацієнта. Тому ми сподіваємось, що внесенням до Положення пункту про обмеження кількості внутрішньовенних втручань при лікуванні в умовах денного стаціонару, можливо, ми самого пацієнта спонукаємо до того, щоб не купувати фізрозчини та системи – вимагаючи натомість від лікаря призначення таблетованих медикаментів. Що ж, можливо, не зовсім демократичним шляхом ми йдемо, але намагаємось змусити його подумати, чи потрібні йому насправді саме внутрішньовенні ін’єкції, від яких відмовився весь цивілізований світ.

Характеризуючи кількість та витрати на лікування членів ЛК за 9 місяців 2015 року, зауважу, що до тисячі гривень затрачено для лікування 64670 осіб, від 1 до 3 тисяч гривень – 7431 особи, від 3 до 5 тисяч – 851 особи, від 5 до 10 тисяч – 375, від 10 до 30 – 61 особи. Всього проліковано 73389 громадян (56,4% платників).

Хочу повідомити, що ми продовжуємо проводити аудит якості лікувально-діагностичного процесу, який засвідчує, що основною проблемою при наданні медичної допомоги членам ЛК є невиконання вимог відповідного законодавства про дотримання стандартів, протоколів лікування. Отож частка невідповідності лікарських призначень протоколам лікування за 9 місяців цього року становить 6,3%. Найбільша частка недотримання протоколів лікування – в ЦДМЛ міста Житомира (18%), Червоноармійській ЦРЛ (11%), ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського (11%), Олевській ЦРЛ (11%). Внаслідок недотримання протоколів цього року необґрунтовано витрачено 1 мільйон 235 тисяч гривень.

Тож для покращенні якості лікувально-діагностичного процесу ми брали участь у розробленні дев’ятого видання регіонального лікарського формуляра, в засіданні 4 клініко-експертних комісій департаменту (управління) охорони здоров’я ОДА. Здійснено виїзди в Малинське міськрайТМО, Коростишівську ЦРЛ, денний стаціонар ЦМЛ №2 Житомира інші лікувальні заклади. Наразі результати проведеної нами в ряді лікувальних закладів організаційно-методичної роботи готуються на засідання контрольно-експертної комісії, яка відбудеться в листопаді.

Відтак, якщо оцінювати проведену нами роботу, зазначу, що є її результати. Так, зокрема, якщо подивитись по відсотках препаратів, які використовувались протягом 2010-2015 років – використання другорядних препаратів знизилось із 23,8% у 2010 році до 17,4% у 2015 році. Натомість же використання препаратів першої необхідності збільшилась із 45,2% у 2010 році до 47,6% у 2015 році, життєво необхідних – із 31% у 2010 році до 35% у 2015. Отже – зрушення є. Але, безумовно, вони ще не такі, до яких ми прагнемо.

Тому ми активно вивчаємо громадську думку стосовно діяльності «Лікарняної каси» – працюють дві цілодобові «Гарячі лінії» щодо питань вступу, сплати внесків та лікування. Цього року кількість звернень порівняно з 2014 роком зросла вдвічі – структура звернень стосується сплати благодійних внесків, призначення ліків, які не входять до протоколів лікування (що вказує на наявність подвійних стандартів), термінів лікування, інфузійної терапії, лікування цукрового діабету. Найбільша кількість звернень стосується подвійних стандартів – сьогодні лише «Лікарняна каса» закликає до дотримання стандартів лікування. На жаль, ми не відчуваємо від лікувальних закладів повного розуміння й партнерського ставлення до цього питання, що породжує проблеми під час проведення нами аудиту в лікувальних закладах – доводиться констатувати, що багатьох наших колег ми не можемо переконати. Це головна проблема, яка створює також і проблему зі вступом населення до «Лікарняної каси» – тому що очікування пацієнта, який приходить у лікувальний заклад, розходяться з тим, які призначення йому там роблять.

Також ми продовжуємо забезпечення лікування членів «Лікарняної каси» за межами області – протягом 9 місяців цього року 68 осіб отримали медичний супровід у медичних закладах Києва. Здійснюємо благодійну діяльність – продовжуємо патронат майже 700 дітей-сиріт, котрі були проліковані протягом звітного періоду на суму 21869 гривень. За рахунок «Лікарняної каси» продовжується лікування інвалідів війни – проліковано 36 осіб на суму 13124 гривні. Крім того, в 2015 році 53 учасникам АТО надано медичну допомогу на суму понад 76 тисяч гривень. Працюючи ж за окремою програмою по роботі літотриптора, встановленого в ОКЛ імені О.Ф.Гербачевського, в 2015 році проведено 327 сеансів літотрипсії, з них 206 – членам ЛК. Економічна ефективність становить близько 126 тисяч гривень.

А для популяризації діяльності благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», як повідомив В.С.Мишківський, здійснюється активна інформаційна робота. Так, протягом 9 місяців цього року на каналі обласного телебачення було проведено 5 прямих ефірів, показано в телепередачах та розміщено на сайті ЛК 36 інформаційних сюжетів та роликів про діяльність ЛК. Надруковано понад 20 публікацій в обласних та районних друкованих виданнях. Інформація про діяльність ЛК надавалась обласному радіо та радіостанції «Житомирська хвиля».

Також учасниками зібрання були розглянуті інші питання стосовно діяльності благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», за якими прийняті відповідні рішення.

Вікторія Паламарчук.

“БУТИ В ЛІКАРНЯНІЙ КАСІ – ДУЖЕ ВИГІДНО Й ЗРУЧНО! – СТВЕРДЖУЮТЬ ПАЦІЄНТИ ОВРУЦЬКОЇ ЦРЛ. – ПРИЙШОВ ДО ЛІКАРЯ – ТОБІ ПРИЗНАЧИЛИ ЛІКИ Й ТИ ВІДРАЗУ ОТРИМАВ ЇХ. НЕ ТРЕБА БІГАТИ ПО АПТЕКАХ!”

https://www.youtube.com/watch?v=tflQfUOPkGI

ОДНЕ З ГОЛОВНИХ ЗАВДАНЬ ЛІКАРІВ-ЕКСПЕРТІВ ЛК – ПОКРАЩИТИ ДОСТУПНІСТЬ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ДО КОЖНОЇ ЛЮДИНИ.

https://youtu.be/gCtaceMZmDk

Детальніше


Залиште коментар!

Доказова медицина – підхід до медичної практики, який базується на використанні доказів, отриманих у результаті проведення якісних клінічних досліджень

Міністерство охорони здоров’я України Такий підхід оптимізовує процес прийняття рішень, підвищує якість надання медичної допомоги, знижує фінансові та часові витрати в діагностиці та лікуванні пацієнтів. Завантажити інфографіку за посиланням: https://goo.gl/oqDa5n

Детальніше
Читати блог »

ДОРОГІ ДРУЗІ! Прийміть сердечні вітання з Новим роком та Різдвом Христовим!

Щиро бажаємо зустріти ці свята з радісними помислами та добрими намірами зробити все, про що так давно мріялось. Нехай наші ...

#medi