Новини

Людмила Петрівна Асташкіна, заступник головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи обласного перинатального центру: «Перебування в Лікарняній касі вигідне тим, хто планує вагітність і пологи»

Оприлюднено

– Коли до обласного перинатального центру потрапляють жінки, котрі перебувають в благодійній організації «Лікарняна каса Житомирської області» – а таких у нас близько 30% – вони повністю забезпечуються за рахунок ЛК медикаментами, витратними матеріалами. Їх новонароджені діти – якщо мають потребу в лікуванні – протягом 10 днів також отримують лікування від Лікарняної каси. Лікар-експерт ЛК в обласному перинатальному центрі Надія Йосифатіївна Козар здійснює аналіз призначень для вагітних та породіль, котрі перебувають в ЛК, аби їх лікування відповідало клінічним протоколам надання акушерської та неонатологічної служби. Якщо жінка має потребу в більш тривалому лікуванні, консиліумом воно продовжується й Лікарняна каса надає для цього медикаменти. Навіть коли виникає потреба в медикаментах, яких на той момент немає – бувають такі випадки при екстрагенітальних важких патологіях – Лікарняна каса забезпечує оперативно протягом доби всім необхідним. Скажу як фахівець із багаторічним досвідом: враховуючи, що на сьогоднішній день фінансування потреб галузі охорони здоров’я таке, що практично всі медикаменти хворі купують за власні кошти, перебування в Лікарняній касі, звісно, необхідне!

– Зараз багато точиться й дискусій, і суперечок стосовно медичного страхування. Й багато надходить запитань від членів ЛК – у тому числі від жінок, котрі планують вагітніти, народжувати: «А чи потрібна буде Лікарняна каса при медичному страхуванні?» Як Ви це бачите?

– Звісно, зміни в системі охорони здоров’я відбудуться. Я так розумію, що лікарі більше дотримуватимуться клінічних протоколів лікування – повинні будуть! Зокрема, не призначатимуть, наприклад, зайвих обстежень, як це спостерігається зараз – тільки за показами, передбаченими протоколами лікування.

Думаю, що, напевно, прийде до перепрофілювання нерентабельних відділень чи й лікарень, інакше вони не зможуть себе утримувати. От у нас на Житомирщині є райони, де протягом року відбувається лише 110-130 пологів, чергового лікаря немає. І якщо виникає питання, наприклад, термінового характеру (кесарський розтин, кровотеча), поки збереться бригада, доїде до районної лікарні – час буває втрачений. Чи ж рентабельно утримувати таке відділення – навіть на 10 ліжок (це й пост акушерки, й молодшої медсестри, медикаменти, опалення тощо). Жінки сьогодні самі їдуть у ті медичні заклади, де є цілодобово можливість отримати кваліфіковану допомогу – де є цілодобово акушер-гінеколог, неонатолог, анестезіолог. Адже в пологах усе може статись у будь-який момент – вважається, що 50% вагітностей, перебіг яких абсолютно нормальний, може закінчитись непередбачувано. А допомога при пологах дороговартісна – на це жінкам, котрі планують вагітніти й народжувати, необхідно звернути особливу увагу, тому що й при цілеспрямованому скеруванні коштів «за пацієнтом» держава не зможе забезпечити в повному обсязі весь обсяг надання медичної допомоги. Тож поки від перебування в Лікарняній касі відмовлятись не варто. Я в цьому переконана, як фахівець.