Архів розділу ‘Новини’

Благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області» підтримує ухвалений Верховною Радою урядовий законопроект щодо медичної реформи, яка стартує вже з наступного року

Адже наразі в Україні кошти, які збираються через загальні податки та акумулюються в державному бюджеті, витрачаються не на фінансування медичних послуг та лікарських засобів конкретним особам у разі їх хвороби, а на підтримку існування наявної мережі закладів охорони здоров’я незалежно від кількості та якості фактично наданих ними пацієнтам послуг. Таке використання коштів є вкрай неефективним і багато громадян не можуть розраховувати на вчасне та якісне безоплатне лікування в державних та комунальних закладах охорони здоров’я. Як наслідок – населення платить за охорону здоров’я тричі: спочатку у вигляді регулярних податків, а потім – із кишені для купівлі лікарських засобів, оплати процедур та неофіційного гонорару лікарю.

Реформа ж передбачає запровадження нової системи фінансування сфери охорони здоров’я – перехід від фінансування медзакладів згідно з кошторисом до оплати державою фактично наданої медичної допомоги конкретній людині. «Гроші йтимуть за пацієнтом»: людина звертається в медичний заклад, до конкретного лікаря за допомогою – держава згідно з програмою медичних гарантій Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» перераховує кошти в медзаклад, у якому працює лікар, або безпосередньо лікарю, якщо він має власну практику.

Лікування за рахунок держави буде здійснюватись за програмою медичних гарантій, яка має затверджуватись Верховною Радою щорічно. Програмою медичних гарантій визначається перелік та обсяг медичних послуг та лікарських засобів, оплата яких гарантується за рахунок коштів державного бюджету України. Тобто БУДУТЬ ЗАБЕЗПЕЧУВАТИСЬ ТІЛЬКИ ТІ ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКІ ВХОДЯТЬ ДО ПЕРЕДБАЧЕНОГО ПРОГРАМОЮ ПЕРЕЛІКУ. Ті ж медичні послуги та лікарські засоби, які не включені до Програми та не підлягають оплаті з державного бюджету України, можуть покриватись – згідно з Законом – за рахунок коштів держбюджету України, передбачених на реалізацію відповідних державних програм та заходів, місцевих бюджетів, медичного страхування, юридичних і фізичних осіб ТА З ІНШИХ ДЖЕРЕЛ, не заборонених законодавством.

Тобто держава не зможе повністю, на 100%, вирішити усі питання з забезпеченням пацієнтів якісною медичною допомогою. Тому з метою зменшення особистих фінансових витрат громадян БО «Лікарняна каса Житомирської області» продовжуватиме активно працювати паралельно з упроваджуваною реформою. На первинній ланці ми й надалі забезпечуватимемо лікування понад 100 захворювань за амбулаторними рецептами, на вторинному та третинному рівнях частина допомоги (її розмір іще не визначено) буде покриватися за рахунок коштів держбюджету України, а решту забезпечить ЛК.

Крім цього, за рахунок того, що частину забезпечення візьме на себе за Програмою медичних гарантій держбюджет України, Лікарняна каса зможе значно розширити свої програми.

На даний час діяльність ЛК в області сприяє підготовці закладів охорони здоров’я області до впровадження медичної реформи. Так, у нас відпрацьована система договірних взаємовідносин із лікувальними закладами, підприємствами, банківськими установами. Також ми активно пропагуємо необхідність стандартизації медичних послуг – дотримання лікарями лікарського формуляру та протоколів лікування, затверджених МОЗ України, які базуються на доказовій медицині. Тобто всі ті елементи (розрахунок медичної послуги, чітко визначений пакет гарантованих медичних послуг, єдиний медичний простір тощо), про які сьогодні говорять, як про майбутнє реформи, вже давно використовуються в діяльності ЛК.

У Верховній Раді наразі перебуває на розгляді законопроект про лікарняні каси і це свідчить про те, що держава зацікавлена у доцільності таких організацій.

Детальніше

Уляна Супрун: «Дивно, що досі брешуть про безкоштовну медицину. Її вже давно немає»

На початку вересня парламент із суперечками і застереженнями, але все ж дав старт медичній реформі в Україні. В рамках цієї ініціативи безкоштовною залишиться невідкладна і паліативна допомога, а також нова система сімейних та дитячих лікарів. Platfor.ma поговорила про майбутнє української медицини з виконувачкою обов’язків міністра охорони здоров’я Уляною Супрун, а також про те, навіщо це все їй потрібно.

– Кілька років тому я вже брав у вас інтерв’ю. Тоді ви працювали в «Захисті патріотів» і казали, що в державній медицині все не дуже добре – а потім потрапили туди самі. Наскільки співпали ваші очікування і реальність?

– Тоді я казала, що в державній медицині дійсно багато проблем – це просто залишки «совєтської» системи, яка не змінилась з тих часів. Найважливіше те, що система існує заради системи і не ставить пацієнта в центр уваги. Ми фінансуємо інфраструктуру і працівників, а не, власне, лікування людей. В більшості цивілізованих країн вже багато років все відбувається інакше. Нам теж треба фінансувати не будинки, а послуги. Філософія в тому, щоб гроші йшли за пацієнтом, і все оплачувалось там, де він хоче звернутися. Він має сам вибирати лікарню, де йому нададуть дійсно якісні послуги – і тоді там будуть заробляти більше, й в результаті розвиватися.

В Україні все це існує, але неофіційно. Пацієнти йдуть туди, де їм порадили – і все платять зі своєї кишені. При цьому безліч людей потрапляють у справжню фінансову катастрофу, бо мають таємно і дуже багато платити за своє лікування.

У держави є кошти – ми багато виділяємо на здоров’я. Недостатньо, але досить багато. Однак все це неефективно використовується.

– В бюджеті фігурує сума в 80 млрд грн.
– Так, але не всі з них йдуть в наше міністерство.  Для відомств, які підпорядковані МОЗ — 68,9 млрд грн.  Решта коштів іде в Національну академію медичних наук, в інші установи, які теж мають власні системи охорони здоров’я.

На пацієнтів міністерство отримує дещо менше 3% ВВП. У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) вважають, що насправді український об’єм ринку охорони здоров’я – десь 7%, але більшість цих коштів йдуть неофіційно напряму від пацієнтів і порахувати цей чорний ринок дуже важко.

Отже, головна проблема – що вся система орієнтована не на здоров’я пацієнтів, а на підтримку самої себе. Друга – що ми виділяємо кошти на лікування тоді, коли люди вже захворіли. У нас немає програми превентивної медицини, дуже мало зусиль у виявленні хвороби на ранній стадії.

Все це і дає різницю між нами і західною медициною, де люди живуть на десять років довше.

Ще одна проблема – це наші протоколи лікування. В Україні вони якісь свої окремі унікальні. Хоча ми ж розуміємо, що як human being, як homo sapiens маємо ту саму біологію, що і люди в Європі. У всьому світі існують практично єдині протоколи лікування щодо лікування, наприклад, цукрового діабету. Однак в Україні ми творимо якісь свої унікальні. Тож зараз ми заохочуємо лікарів використовувати найкращі і найбільш сучасні протоколи, про які вже доведено, що вони працюють. Багато людей думають, що міжнародні протоколи – це щось про дуже дорогі ліки та технології, але ж це не так. Це просто алгоритм дій, за яким лікар має діяти, коли до нього приходить пацієнт.

Всі ці ідеї ми поступово впроваджуємо – через накази і постанови міністерства, через законопроекти щодо зміни фінансування. Крок за кроком ми наближаємось до європейської системи охорони здоров’я – не якоїсь певної країни, а взагалі стандартів, на яких вона базована. Вітчизняні й іноземні експерти з ВООЗ, ООН та інших організацій півроку працювали, щоб вибрати для України модель страхування здоров’я. Це суто українська розробка – немає того, щоб ми просто все скопіювали. Частину взяли від Британії, частину від Польщі, Литви, Естонії – і з’явилась виключно оригінальна система страхування на основі бюджетних коштів. Ми беремо кошти, які вже виділені державою на охорону здоров’я і просто починаємо ефективно їх використовувати.

Сімейний лікар чи педіатр буде отримувати кошти за кожного пацієнта і вести його цілий рік. А екстрена медична допомога має бути безоплатною – як зараз є в теорії, але насправді ні. Швидка має приїхати, завезти до лікарні, надати допомогу. Якщо після цього можна відпускати пацієнта додому – добре, якщо потрібне ще лікування, то пацієнт переходить на вторинну ланку, де вже послуги частково оплачуються.

Коли гроші йдуть за пацієнтом – це супер децентралізація. Тоді кошти не будуть даватись на район чи місто, де вони нібито мають оплачувати послуги для своїх мешканців, які при цьому можуть жити, наприклад, в Києві. В цьому випадку оплачується будинок, комуналка, зарплати – але ніякі послуги безкоштовно насправді не надають, бо пацієнти за все таємно платять.

Тобто зараз люди платять двічі: спочатку податки на медичну галузь, а потім знову в лікарнях.

Ми будемо призначати єдині тарифи по всій країні за всі послуги. Ті лікарні, де буде більше задоволених пацієнтів, стануть отримувати більше грошей. А для всіх інших буде стимул розвиватися і ставати краще, аби теж отримувати фінансування.

Фотографія: Сергiй Моргунов

– Уявляю, як вам набридло це розповідати. А як щодо більш побутових речей, які вас дивують у вітчизняній медицині?

– Це відбувається кожного дня. Кожного дня я отримую інформацію, яка мене дивує – як так може бути? Наприклад, коли я дізналась, що немає мінімального балу, щоб подаватись в медуніверситет. Це дуже відрізняється від того, до чого я звикла, бо в США була потужна конкуренція між усіма нами. Коли я прийшла в університет, то зрозуміла – я серед найкращих. І завдяки конкуренції ми ще більше розвивалися. Pass або fail. Лікарі – це спецпризначенці медицини.

– Коли ви розповідаєте всі ці ідеї, то все виглядає логічно. Безкоштовна медицина не зникає, але стає більш цивілізованою. Однак при цьому вас дуже сильно критикують. Якийсь час тому я написав невеличку новину про інноваційну ідею: створювати одноразові дрони, які будуть доставляти ліки. Ви запостили це на свою сторінку в Фейсбук – і в коментарях було просто пекло.

– Хоча це така cute story.

– Так, але навіть це викликало шквал критики і врешті пост видалили.

– Мене часто питають про це – чому інші проти того, що я роблю. Але я не можу сказати, чому вони проти. Я можу лише сказати, що вони пишуть і як виступають. Якби були конструктивні причини, то ми би сіли з ними все обговорювати.

Ми проїхали всю Україну і мали бесіди з лікарями, пацієнтами, адміністраторами, активістами – загалом ми зустрілись з більш ніж з 10 тис. людьми. І це не враховуючи якихось неформальних зустрічей. Коли ми чули якісь конструктивні ідеї, то, звичайно ж, їх враховували. Наприклад, спочатку ми планували первинну ланку тільки з сімейними лікарями. Однак потім ми почули від батьків та медиків, що бракує педіатрів – і повернули їх на первинну ланку.

Але ж коли приходять і кажуть: ви творите геноцид української нації, то тут просто немає з чим працювати. До конструктивної критики ми відкриті.

Були, скажімо, пропозиції створювати приватну медичну страховку. Але ми поговорили з західними експертами, які працювали з країнами, що теж були в СРСР, з фінансистами, з іншими спеціалістами – всі кажуть, що не можемо це зробити, бо немає таких страхових і немає кому платити за страховки. 20 млн людей працюють, але стільки ж – ні, хто буде давати кошти за них?

Загалом дуже важливо переорієнтувати нашу медицину на раннє виявлення, на превентивні ланки. В кожній країні світу, де таким почали займатись, це не тільки знизило смертність, а й покращило якість життя. Завдяки цьому люди довше і краще працюють, вони більш щасливі – це краще і для людей, і для держави.

Фотографія: Сергiй Моргунов

– Реформа досі не затверджена Верховною Радою. При цьому парламентський комітет викреслив частину важливих норм, про які ви щойно говорили – наприклад, про співоплату медичних послуг державою та пацієнтом. Ви будете боротися за їх повернення?

– Вони не змінили саму філософію системи. Гроші підуть за пацієнтом. До того ж там залишилось створення Національної служби здоров’я. Погані зміни – це те, що значно розширили пакет гарантованих державою послуг і відкинули співоплату. Ми хотіли, щоб сімейні лікарі та педіатри, паліативна медицина, а також невідкладна допомога були безкоштовними, а за решту можливо була би співоплата, оскільки держава не в змозі покрити всі витрати. За результатами досліджень близько 70% респондентів сказали, що вони би погодились платити 30% вартості послуги, якщо все це прозоро і зрозуміло. Бо зараз вони сплачують 100% за якимось незрозумілими тарифами, які виставляють самі лікарні.

Дивно, що досі продовжується ця брехня про безкоштовну медицину в Україні. Її вже давно немає. Звісно, ми на кожній робочій групі наполягали, щоб в законопроекті все лишилось, однак депутати вирішили інакше.

– Ви можете боротись за повернення цих норм за допомогою депутатів, які підтримують вас. Плануєте це робити?

– Побачимо, як взагалі буде проходити голосування за медреформу.

– За новою системою гроші будуть йти напряму до медиків на місцях. Однак це ті самі люди, які звикли жити в корупційних схемах…

– Ми створюємо електронну систему, де всі мають зареєструватися. І коли вони підписують договір з пацієнтом, то ті теж потрапляють в систему. Алгоритм буде важко обдурити. Крім того, усюди буде дуже чітко виписано, що брати додаткові кошти за послуги заборонено. Якщо пацієнт надає в Національну службу здоров’я інформацію про те, що лікарі беруть або вимагають щось зверху, то медиків будуть штрафувати і розривати контракт. Все буде одразу видно: якщо лікарня робить якусь аномальну кількість, наприклад, операцій з апендициту, то ми йдемо туди з перевіркою і з усім розбираємось.

Зараз ніякої такої системи немає – держава просто віддає гроші регіонам, а вони роблять з ними що хочуть. Міністерство не може перевіряти, штрафувати, вимагати – нічого. Думаю, багато людей цього не розуміють і думають, що ми напряму впливаємо на лікування кожного пацієнта. Припустимо, людина захворіла, пішла до лікарні, але грошей немає і їй відмовлять. Тоді вона пише лист на народного депутата, який робить до нас звернення. Після цього ми можемо хіба що відповісти їм, що відправимо листа в ту обласну чи міську раду, до якої належить ця лікарня – і просимо їх зробити те, що вони взагалі-то мусять: надати безкоштовне лікування.

Ми прослідкували близько 200 таких випадків і потім зателефонували пацієнтам, щоб спитати, чи отримали вони після цього лікування. Так от – менш ніж в 5%. У нас немає повноважень, тож немає і ефекту. Наші лікарні – це Охматдит, Інститут раку, Інститут серця, на них ми можемо впливати і завжди це робимо.

Фотографія: Сергiй Моргунов

– А психіатричні – це ваші? Я нещодавно говорив з головою Amnesty International Оксаною Покальчук, вона казала, що про ці заклади правозахисники не знають взагалі нічого.

– Це такі самі лікарні, як і всі інші. Міністерство має єдиний такий заклад – пенітенціарний. Коли ми туди поїхали, то побачили, в яких умовах живуть пацієнти – навіть не лікуються, бо їм ніяк не допомагають, – закривають їх, іноді випускаючи гуляти по маленькому подвір’ю; немає ніякої реабілітації. Якщо ви бачили фільм «One Flew Over the Cuckoo’s Nest», то все там точно так. Ми написали концепцію, як будемо міняти систему психічного здоров’я, зібрали велику робочу групу спеціалістів з досвідом, які разом попрацювали, взяли поради українських та міжнародних організацій, презентували це у професійному колі, знову зібралися – і створили концепцію до 2030 року. Наступний крок – розписати план дій, як її втілювати.

– От скоро реформа, сімейні лікарі, первинні ланки. Що мені, простій людині, взагалі з цим робити?

– Треба знайти сімейного лікаря собі і дітям – до нього ви будете звертатися, якщо захворієте. Це вам нічого буде коштувати. Вам зроблять перше обстеження, а далі раз на рік ви можете ходити для перевірки. Ви обираєте будь-якого медика, що має контракт з Національною службою здоров’я – він може бути і приватним, і комунальним, окремим лікарем чи у складі амбулаторії, лікарні. Вони вже існують, наразі їх десь 4000. Надалі якщо ви захворієте, то будете знати, до кого звертатись.

– І в нього буде вся моя історія?

– Так, з часом це все буде електронне, але спочатку робимо все простіше. В майбутньому у вас буде доступ онлайн до історії хвороби, рецептів і тому подібного. Коли ви потрапляєте в лікарню, то надаєте іншим лікарям все це. У держави цих даних не буде, тільки якісь суто статистичні речі, щоб ми могли планувати бюджетування, закупівлі і підготовку нових лікарів.

– Одна з ключових особливостей нової системи – це конкуренція, бо пацієнти підуть до найкращих. Але що буде в селах, де іноді один лікар на сто кілометрів? Там немає конкуренції.

– Коли ми починали цю програму, то запитали у молодих лікарів в інтернатурі – що потрібно, щоб ви поїхали працювати в села? Вони відповіли, що хочуть житло, нормальні умови роботи, зарплатню хоча би 10 тис. грн і бажано якусь санітарну машину для пересування. Коли ми все це оголосили, то кілька сіл вже почали шукати собі лікарів на ці умови, запрошуючи нових медиків. Саме місцева влада має гарантувати своїм мешканцям те, що умови надання допомоги будуть правильними.

– Ви розповідаєте про великі об’єми своєї роботи, які потім парламент частково просто відкидає. При цьому ви мільйонер – і не гривневий, а доларовий. Спершу ви приїхали в Україну, аби просувати книжки, тобто займатись культурою. І ось ви тут, в міністерстві, а на вас всі кричать. Чому ви досі цим займаєтесь?

– Бо це ж правильно – змінити систему охорони здоров’я. Та сама причина, чому ми стояли на Майдані – у нас є свої цінності і ми вважаємо, що життя і здоров’я людини – це важливо. А влада не існує задля влади, лише щоб допомагати людям. Медицина стосується кожного із нас. І якщо ми зможемо змінити цю «совєтську» систему з її міфічною допомогою, то це буде важити дуже багато.

Детальніше

Зламати хребет медичної мафії – врятувати життя та здоров’я мільйонам громадян: 49% українців відмовляються від лікування через брак коштів – дослідження

Українці роками чекають на медреформу. Ілюстрація:Радіо СвободаПри всіх недоліках медичної реформі, за визначенням експертів, це великий скачок у розвитку вітчизняної охорони здоров’я і реальній допомозі хворим. Українці роками чекають на медреформу.

“В той час як народні обранці влаштовують у Верховній Раді штовханину, бійки, кидають димові шашки та закривають засідання парламенту, українці змушені витрачати останні заощадження, щоби отримати “безкоштовну” допомогу.

Про це пише на своїй сторінці у Facebook в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, дописом якої поділилися в групі Патріоти України-єднаймося, передають Патріоти України, продовжуючи:

49% українців відмовляються від лікування через брак коштів за результатами дослідження “(Без)коштовна медицина”, проведеного БФ Пацієнти України (https://goo.gl/PG1qhR). А медична реформа, яка може виправити цю ситуацію, зависла у повітрі.

Законопроекти 6327 і 6604, що змінюють систему фінансування охорони здоров’я, допоможуть створити справедливу систему оплати медичних послуг, де кожен отримає допомогу.

Первинна, екстрена та паліативна допомога, пологи повністю покриватимуться державою. Спеціалізована та високоспеціалізована допомога покриватимуться в рамках програми медичних гарантій.

Ці та інші питання, на які спрямована медреформа, обговорюються стільки місяців. І це лише з приводу конкретних законопроектів, які повністю готові до голосування, мають підтримку фахової спільноти та громадян. Сама потреба медичної реформи в Україні озвучується роками.

І ось, коли ми за крок до того, щоб зрушити з місця застиглу в минулому медичну систему, пацієнтські законопроекти ніяк не дочекаються на розгляд народними обранцями.

Як казав доктор Мартін Лютер Кінг “почекайте” майже завжди означає “ніколи”. Дуже прошу народних депутатів не перетворювати безмірне очікування всіх українців на гідну медичну систему на “ніколи”. Давайте змінювати українську медицину і робити це зараз.”

Ілюстрація:Радіо Свобода

http://patrioty.org.ua

Детальніше

Медична реформа: як її бачать звичайні українці

Міністра немає. Грошей немає. Зрозуміло, що реформ немає теж, хоча й розмови точаться, і законопроекти подаються, і презентації проводяться, і навіть безкоштовні ліки декому видають. Здається, нескладно здогадатися, що йдеться про Міністерство охорони здоров’я, де за нетривалий час змінилося два міністри, а один виконуючий обов’язки швиденько поступився місцем іншому (точніше, іншій). Але кого на кого не міняли б, невдоволення станом медичної галузі тільки зростає. Причому, що дивовижно, невдоволені геть усі.

Ситуація вкрай неприємна не тільки для співробітників галузі, але й для будь-якого українця — сфера охорони здоров’я стосується кожного, причому безпосередньо й прямо.

Безумовно, ситуацію намагаються прокоментувати багато фахівців, але звичайну людину, яку часто називають дещо зневажливо «пересічний громадянин», не дуже цікавлять велемовні розмірковування, та зате дуже цікавить, що буде з українською медициною. Саме тому хочеться зробити кілька штрихів саме з погляду середньостатистичного пересічного громадянина.

Штрих перший. Медичне страхування, або ціна питання. Стаття 49 Конституції України гарантує право на охорону здоров’я, а також гарантує, що «у державних і комунальних установах охорони здоров’я медична допомога надається безкоштовно; існуюча мережа таких установ не може бути скорочена». Однак на практиці вже давно все має зовсім інший вигляд, і, схоже, про безкоштовну медицину слід забути. Передбачається, що медицина стане страховою, і ось тут починаються чудеса. Хто буде оплачувати страховку? Як це відбуватиметься? Які послуги зможе одержати застрахована особа? Із відповідями поки складно, а значить, і дуже тривожно. Однак уже на початку цього року в одному з інтернет-опитувань із приводу медичної страховки організатори намагалися з’ясувати, як люди поставляться до страхових внесків у розмірі приблизно 6,5 тисяч гривень. І навіть не запитуйте, на рік чи на місяць, бо ж при мінімальній пенсії чи при мінімальній зарплаті це не має жодного значення — як писав Іван Франко, «голого не обідреш». Так, у порядку розмірковування: якщо кожен мешканець  України внесе страховий платіж десять гривень на місяць, то отримана сума досягне майже півмільярда. Зауважте, майже 6 млрд на рік. Невже мало?

Штрих другий. Чи варта шкурка вичинки? Цілком зрозуміло, що людям дуже хочеться знати, куди можуть піти гроші. Ну, а як же! Адже реформа системи охорони здоров’я вже почалася! Поки, щоправда, нескладно відчути тільки скорочення кількості поліклінік, які масово перетворилися на так звані консультативно-діагностичні центри. Як тепер кажуть, пригорнути й заплакати. ЛОР-лікар приймає пару годин, ендокринолога днемі з вогнем не розшукаєш, уролог буде тільки в середу, а терапевтів швиденько перекваліфікували на сімейних лікарів і розмістили не в цьому самому центрі, а нібито ближче до народу. До речі, дуже зручно: спочатку треба проїхатися в реєстратуру, потім кудись на прийом, потім треба б у лабораторію або на кардіограму, але вони вже будуть працювати тільки завтра, потім треба почекати результатів, потім знову на прийом за призначеннями або за ще якимись направленнями… Здоров’ю дуже сприяє! І за таку форму медичного обслуговування треба платити?

Штрих третій. Дорогу здолає тільки той, хто не стоїть на місці. До речі, не слід забувати, що в будь-яку медичну установу треба якось потрапити в буквальному значенні цього слова. Але ж дуже багато медичних закладів розташовані так, що під’їхати до них впритул просто нереально, бо вони відділені від дороги чудовими алейками, газончиками, сходинками й іншою красою… І хто зможе пояснити, як через усю цю розкіш має пробиратися хворий на милицях або в інвалідному візку? А якщо раптом ніяких клумб поблизу немає, то вже сходи висотою з гарний поверх будуть майже неодмінно. Ну, і чудова звичка розташовувати кабінет, наприклад, травматолога, не нижче третього поверху, щоб громадяни на милицях або все в тих же візочках серйозніше замислювалися про своє ставлення до здоров’я. Чи ще до чогось? Так що дорогу до медичної установи дуже часто здолати не так уже й просто. Винятки, звичайно, бувають, але щастить далеко не всім і не завжди.

Штрих четвертий. А чи не хочете лягти у стаціонар? Питання про стаціонарне лікування не тішить взагалі нікого. Ну, немає в сучасних стаціонарах анічогісінько: ані достатньої кількості місць, які чомусь хочуть іще скоротити, ані ліків, ані обладнання (навіть штативи для крапельниць нерідко купують медсестри за власні злиденні зарплати). А як же безкоштовна медицина? А ось так: відділення одержує на місяць трохи фізрозчину, трохи шприців, деякі препарати вітчизняного виробництва для допомоги при невідкладних станах… Але ж для лікування часто потрібні препарати, вартість яких далеко виходить за межі не те що ста, але й пятиста гривень. І лікарських засобів цих у відділеннях просто немає. Але ж лікарі виявляють чудеса винахідливості, щоб хоч якось підтримати хворих, які часто просто не спроможні купити, наприклад, нейромідін, десять ампул якого може коштувати й понад півтисячі гривень. Непогано? Зате лікарі-травматологи й лікарі-невропатологи, а також офтальмологи й хірурги, як і всі інші, дружно складають «заліки по СНІДу» — крутість, одначе. До речі, нерідко при оформленні в стаціонар на документах написано «б/м, коридор», і це при тому, що в стаціонар лягають тепер тільки за повного відчаю. Напевно, кількість ліжок дійсно необхідно зменшити…

Штрих п’ятий. Законні беззаконня. Але як би то не було, найбільше стан медичної сфери турбує інвалідів, яких чомусь менше не стає — хвороби, травми, поранення на фронті… І відає всіма питаннями інвалідів усемогутня МСЕК — медико-соціальна експертна комісія, яка працює нібито в правовому полі. Що ж означає «нібито»? Річ у тому, що багато інвалідів мають необоротні анатомічні ушкодження або невиліковні захворювання, тобто видужати вони не зможуть ніколи й за жодних умов. Але МСЕК (чи то з любові до справи, чи то для зміцнення власної значимості, чи то ще з якоїсь причини) призначає й призначає все нові й нові повторні огляди, які вимагають від інваліда величезної кількості часу, нервів і грошей. Так, звичайно, медицина безкоштовна, і МСЕК, як і гусари, грошей не бере. Але вся штука в тому, що перед комісією необхідно зробити купу аналізів, пройти море обстежень, відвідати різних лікарів, які ведуть прийом часто в різних кінцях міста… І дуже часто інвалід, щоб дістатися потрібного місця, має їхати не в міському транспорті, а тільки на таксі (бо таки ж інвалід). Порахуйте-но: МРТ, інші аналізи й обстеження, госпіталізація з усіма матеріальними наслідками, поїздки в таксі… А пенсія по інвалідності чомусь усього цього ніяк не передбачає.

Невже не можна встановити групу без необхідності повторного огляду? Ну, що ви, звичайно ж, можна, і навіть законодавча база є — Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проведення медико-соціальної експертизи», прийнятий Верховної Радою й підписаний Президентом 4 липня 2014 року. Більше того, є й підзаконний акт — Постанова Кабміну від 21 січня 2015 р. № 10 «Про затвердження переліку анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, станів та захворювань, за яких відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення рядок повторного огляду». Думаєте, питання вирішене? Не так усе просто! У Законі передбачено, що «…вичерпний перелік анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, станів та захворювань, за яких відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення рядок повторного огляду, затверджуються Кабінетом Міністрів України». Слово «вичерпний» усім зрозуміле? Тобто Кабмін мав би розробити повний список, у тому числі й захворювань, які мають цілком конкретні назви. Але тут починаються чудеса, причому все «чудесатіші й чудесатіші» — у підзаконному акті немає не те що вичерпного списку захворювань, але й взагалі ніякого списку. Стани є, необоротні порушення функцій є (інша справа, наскільки цей список може вважатися повним), а от списку захворювань немає — причому ніякого. І як це розуміти? У Кабміну й Мінздраву почалися колективна деменція й колективне ж порушення когнітивних функцій? Там ніхто читати не вміє? А у Верховній Раді й у Адміністрації Президента жодну людину не цікавить доля прийнятих і підписаних законів? Як співав колись Володимир Висоцький, «там у них уклад особый, нам так сразу не понять»… Хоча зрозуміти хотілося б… І виходить, що Кабмін на Президента чхати хотів зі своєї кабмінівської гірки? А заодно й на всю Верховну Раду? Класно влаштувалися хлопці! Однак не враховують, що постійне чхання неминуче приведе в те саме міністерство, причому результат, найвірогідніше, буде досить невтішним.

Однак куди ж подітися бідному інвалідові? МСЕК оминути ніяк не вийде, тому відвідати цю чудову місцинку все ж доведеться. А тут… Навіть було б смішно, але чомусь сумненько, причому приводів для смутку вистачає. Ось, наприклад, кожного інваліда дуже серйозна й дуже відповідальна комісія в добровільно-примусовому порядку одсилає робити копії якихось документів. Причому копіювального апарата немає не те що в приміщенні самого МСЕКу, але й у будинку поліклініки, де МСЕК це приміщення орендує. Тому інвалід, а частіше хтось із супроводу, змушений бігати прилеглими офісами й установами в пошуках можливості зробити таку «важливу» копію. Ну, зрозуміло, поставити хоч найдешевший і найпростіший копіювальний пристрій грошей у МСЕКу немає — фінансування дуже маленьке, та й воно витрачене на виготовлення «золотих ключиків». На жаль, ключики ці іноді можуть цінуватися інвалідами набагато дорожче за золото, бо це ключики від санвузла (від туалету тобто), куди можуть потрапити тільки співробітники. А ось інваліди з парезами і з протезами можуть пробігтися поверхами. І кому яке діло, що в історіях хвороби багатьох таких хворих, окрім іншого, зафіксоване «порушення роботи тазових органів», яке має цілком певні наслідки… Бачив би хтось очі тих людей, особливо літніх, які й так ледве пересуваються!

І при закритому від хворих туалеті керівництво МСЕК з найчеснішими очима клятвено запевняє, що ніяких знущань і принижень працівники довірених підрозділів не допускають… Тоді хотілося б зрозуміти, що вкладають керівники медико-соціальної експертної комісії в поняття знущання. Може, те, що голки під нігті все ж не заганяють? Там хтось якісь клятви давав… Щось із Гіппократом пов’язане…

Звичайно, таке високе поняття, як реформа системи охорони здоров’я, ніхто з керівників галузі, Кабміну або країни не пов’яжуть із такою дурницею, про яку навіть і говорити незручно в пристойному товаристві, — не туалетна розмова, одним словом. Але ж для хворих людей реформа полягатиме саме в таких дрібницях, як зручний графік роботи поліклініки, доступні за ціною ліки, наявність туалетів, повага, співчуття й навіть виконання законів, які саме ж Міністерство охорони здоров’я і розробляло, якщо не було при цьому в стані коми…

…То з чого реформувати почнемо? А то як беруться у Верховній Раді розглядати це питання, так одразу і в шухлядку, яка довгим ящиком зветься, відкладають. А одклад, як відомо не йде в лад…

Наталія Коваль (Глоба)

http://zrada.today/

Детальніше

Дорогі друзі! Традиційно в світлий день Покрови Пресвятої Богородиці ми відзначаємо День Українського козацтва

День козацтва-2

АДЖЕ БОЖА МАТІР ВВАЖАЄТЬСЯ ЗАСТУПНИЦЕЮ ТА ПОКРОВИТЕЛЬКОЮ КОЗАЦЬКОГО ВІЙСЬКА, ЯКА ОБЕРІГАЄ ТА НАДАЄ ВОЇНАМ СИЛ У БОРОТЬБІ З ВОРОГОМ.

У цей величний день ми просимо Пресвяту Богородицю взяти під своє покровительство усіх захисників України, подарувати їм гарну долю, міцне здоров’я, довголіття, а найважливіше – можливість виконувати свій обов’язок у мирній та процвітаючій Україні. Саме тому День захисника України ми відзначаємо, як символ нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України, як пам’ять про тих, хто в різний час захищав нашу землю від ворога й охороняє її зараз, коли на східних територіях України йде боротьба за її незалежність і суверенітет.

Тож, щиро здоровлячи зі святом мужності, честі й доблесті, стійкості і шляхетності, бажаємо всім мирного неба, міцного здоров’я, незгасимої енергії, завзяття й сили!

Зі щирою повагою – правління та виконавча дирекція

БО «Лікарняна каса Житомирської області».

Боже, храни Україну

 

 

Детальніше

10 стран с лучшей системой здравоохранения в мире

https://hyser.com.ua/community/10-stran-s-luchshej-sistemoj-zdravoohraneniya-v-mire-245639

10 стран с лучшей системой здравоохранения в мире

10 стран с лучшей системой здравоохранения в мире

Украина в последние годы пытается реформировать свою систему здравоохранения, однако пока что особых улучшений не видно. Нашей стране есть с кого брать пример: некоторые государства предлагают настолько высокий уровень медицины, что там болеть совсем не страшно.

1. Франция

В этой европейской стране базовый уровень всеобщего обязательного медицинского страхования обеспечивает надежная система страховых фондов. Как правило, они привязаны к месту работы, так что французские работники точно знают, что в случае необходимости получат качественную медицинскую помощь.

По факту эти фонды работают как частные компании, но в действительности их деятельность регулируется и контролируется государством. Правительство определяет уровни страховых взносов, которые поступают в первую очередь за счет налога на заработную плату, а также отвечает за выплаты поставщикам медицинских услуг.

2. Италия

Одна из главных особенностей итальянской медицины заключается в отсутствии жесткой централизации. Правительство страны только определяет цели, на которые будут тратиться бюджетные средства, следит за общими показателями здоровья граждан, а также ведет переговоры с медиками по поводу заключения трудовых контрактов.

Система здравоохранения финансируется не только за счет налога на зарплату, но из других доходов бюджета. Итальянцы могут бесплатно по месту предоставления получить первичную медико-санитарную помощь и лечение в стационаре.

Правда, оплата услуг врачей и диагностический процедур, а также покупка лекарств по рецепту проходит по принципу долевого участия пациента.

3. Андорра

Карликовая страна с населением 77 тыс. человек тоже может похвастаться одной из лучших систем здравоохранения в мире. Эта сфера находится под контролем государства, которое пытается удовлетворить все потребности граждан.

В Андорре только у 8% жителей нет медицинской страховки. Но большинство из них даже не нуждается в ней. Эти люди могут спокойно заплатить за медицинские услуги из собственного кармана.

4. Мальта

Еще одна маленькая страна заняла место в верхней части списка. Мальта с населением 437 тыс. человек славится не только своей привлекательностью для туристов, но и качественной медициной.

Базовая медицина на Мальте бесплатна для всех. Медицинские учреждения содержатся за счет налогоплательщиков, поэтому дополнительно платить за услуги не нужно. Услугами частных клиник пользуются только богатые пациенты, которые хотят получить первоклассное лечение.

5. Сингапур

По данным ВОЗ, система здравоохранения Сингапура признана лучшей в Азии. Справедливо, что она вошла в глобальный список топ-10. В стране работают как государственные, так и частные медицинские учреждения.

В течение последних лет Министерство здравоохранения Сингапура следит за тем, чтобы все жители страны получали доступ к качественным медицинским услугам. Система здравоохранения Сингапура все время улучшается, а многие страны воспринимают ее в качестве образцовой.

Основой сингапурской системы здравоохранения является обеспечение здоровья граждан за счет пропаганды здорового образа жизни и реализации профилактических программ.

6. Великобритания

После завершения Второй мировой войны в стране была создана Национальная служба здравоохранения, которая и сегодня обеспечивает британцам медицинское обслуживание. Государство платит за оказываемые медицинские услуги и финансирует систему здравоохранения за счет налоговых поступлений.

Граждане не платят за медицинскую помощь, кроме незначительного долевого участия в оплате лекарств, которые отпускаются по рецепту, услуг стоматолога и окулиста.

Также стоит отметить, что в Великобритании большинство медработников являются государственными служащими, хотя в других странах, где действует принцип единого плательщика, им не предоставляют такого статуса.

7. Сан-Марино

Как и Мальта, это карликовое государство с населением 33,2 тыс. человек за счет маленькой территории упрощает государству контроль над сферой здравоохранения. Властям достаточно легко обеспечить граждан социальным и медицинским обслуживанием.

Разумеется, в крошечной стране легко организовать массовую проверку на заболевания или вакцинацию. Каждый житель Сан-Марино может бесплатно воспользоваться базовыми медицинскими услугами. Но при желании любой человек может купить частную медицинскую страховку, которая гарантирует еще более качественное лечение.

8. Австрия

Эту страну ставят в пример, когда речь идет о качестве всеобщего здравоохранения независимо от социального статуса человека. Все жители Австрии имеют право на бесплатное оказание базовых медицинских услуг на высоком уровне. Более того, здесь безвозмездной медицинской помощью могут воспользоваться даже жители других стран и туристы.

Система здравоохранения в Австрии состоит из двух уровней. На первом (базовом) всем оказывают бесплатную медицинскую помощь. Чтобы получить более сложное профильное лечение, нужно заплатить или предъявить страховой план. Такая система выгодна абсолютно для всех сторон.

9. Япония

В стране работает система всеобщего обязательного медицинского страхования, которая, как правило, связана с местом работы. В ее рамках функционируют примерно 2 тыс. частных и около 3 тыс. государственных страховых учреждений.

В Японии действует программа медицинского страхования работников, которая предусматривает, что компании с штатом более 700 человек обеспечивают своих сотрудников медицинской страховкой по одной из 1,8 тыс. схем, управляемых обществом.

Финансирование этих схем происходит за счет обязательных взносов компаний и их сотрудников. Фактически, речь идет о налоге на зарплату. Общая сумма этих взносов составляет 8,5% от заработной платы. Работодатель и сотрудник оплачивают этот взнос в равных частях, но иногда компания соглашается взять на себя больше 50% расходов.

Если в компании работает менее 700 человек, то сотрудники обязаны присоединиться к государственной программе медицинского страхования малого бизнеса. Она охватывает около 30% жителей и финансируется за счет обязательных взносов (около 8,2% от заработной платы) и ассигнований из госбюджета.

10. Швейцария

Швейцарская система здравоохранения отличается тем, что сочетает всеобщее обязательное медицинское страхование и рыночный подход к предоставлению медицинских услуг. Об эффективности этой системы свидетельствует хотя бы тот факт, что Швейцария считается одной из главных стран-долгожителей в мире. Женщины здесь в среднем живут 84,9 года, а мужчины – 80,3 года.

Здравоохранение в стране базируется на обязательном медицинском страховании. С 1996 года все жители Швейцарии должны иметь полис медицинского страхования.

Услуги медицинского страхования в стране предоставляют примерно 130 страховых компаний. Услуги добровольного страхования оказывают больничные кассы. В этом случае пациенты могут рассчитывать на дополнительные опции и повышенный комфорт.

Детальніше

До уваги членів благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області»!

Для користувачів із телефонами на Android у Play Маркет з’явився офіційний додаток «Лікарняна каса Житомирської області» для перевірки та оплати щомісячних добровільних пожертвувань, який надає можливість перевірити, а також оплатити їх у Лікарняну касу.

Функціонал додатку включає в себе:

  • підтримку роботи з кількома користувачами;
  • перевірку балансу;
  • оплату щомісячних добровільних пожертвувань;
  • встановлення нагадування про їх оплату;
  • перелік усіх філій благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області» та довідкову інформацію про їх діяльність.

Зробіть своє життя кращим – із Лікарняною касою!

Додаток можна завантажити за посиланням https://play.google.com/store/apps/details?id=likkasa.com.ua

Детальніше

Відбулось засідання правління благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області»

IMG_8181Основним питанням, яке розглянули під керівництвом голови правління БО «Лікарняна каса Житомирської області» Валентина Дмитровича Парія учасники зібрання, був звіт про діяльність ЛК та виконання плану кошторису в першому півріччі 2017 року, з яким виступив виконавчий директор організації Володимир Станіславович Мишківський.

Він, зокрема, повідомив, що станом на 1 вересня в організації перебували 210 829 осіб, що становить 17% від загальної кількості населення. IMG_8176З початку року до Лікарняної каси вступили 4 700 осіб – планове завдання зі вступу до організації за 8 місяців поточного року виконане на 78%. У виконанні планових завдань передують Коростишівська, Новоград-Волинська, Черняхівська, Овруцька, Андрушівська, Хорошівська філії. Аутсайдерами же за цим напрямком роботи, на жаль, залишились Ружинська, Брусилівська, Ємільчинська, Олевська, Чуднівська філії – змін по активності вступу населення цих районів до ЛК не відзначається. IMG_8157

– Цьогоріч ми провели велику інформаційно-роз’яснювальну роботу про переваги перебування в БО «Лікарняна каса Житомирської області» в близько 140 підприємствах, тож маємо сподівання на покращення ситуації з колективним вступом. Наразі ж повідомлю, що протягом цього року до ЛК вступили 29 колективів (проти 31 аналогічного періоду минулого року), – сказав Володимир Станіславович. – Як не прикро, але змушений зауважити що під час спілкування з колективами ми отримали багато запитань стосовно діяльності ЛК – попри понад 17-річне існування організації чимало співрозмовників не володіли інформацією про те, що робити, коли під час обстежень, лікування виникають ті чи інші критичні випадки, до кого телефонувати, з ким спілкуватись. Тож ми вибудовуємо зараз нову можливість комунікацій із членами ЛК – потенційними пацієнтами ЛПЗ. Так, зокрема, персональними СМС-повідомленнями надаватимемо інформацію щодо забезпечення обстежень, лікування за рахунок ЛК (наприклад – матерям про амбулаторне лікування дітей) тощо. Це сприятиме – на наше переконання – отриманню членами Лікарняної каси якісної медичної допомоги, що в результаті збільшить показник вступу населення області до організації. Фахівці філій підтримують такий метод надання членам ЛК локальної інформації. IMG_8159

Крім того, В.С.Мишківський повідомив, що наразі користуються популярністю програми пільгового вступу до ЛК – поновлення в організації (протягом 8 місяців цього року відновили своє перебування в Лікарняній касі 662 особи), програма вступу учасників АТО – попри те, що існують відповідні державна та місцеві бюджетні програми, допомогою, яку на пільгових умовах надає цій категорії населення ЛК, цьогоріч скористались 141 особа. Загалом же – і це, за словами виконавчого директора БО «Лікарняна каса Житомирської області», є знаковим – з моменту впровадження програми членами ЛК стали 268 учасників АТО.IMG_8154

Стосовно здійснення основної діяльності організації виконавчий директор повідомив, що стабілізувалась кількість пацієнтів – членів ЛК – які отримують медичну допомогу в цілодобових стаціонарах, що в результаті дало змогу зменшити на 1,6% середню вартість лікування. Це вдалось завдяки запровадженню інших видів лікування – на 20,4% зріс показник амбулаторного лікування.

Також на 27,8% збільшилась кількість обстежених членів ЛК (за 8 місяців цього року – 204 611 випадків) – у тому числі на 25,5% відбулось зростання показника обстежених КТ та МРТ, що пояснюється більшою доступністю цих видів обстежень завдяки введенню в дію відповідного обладнання в ЛПЗ, де їх раніше не було.IMG_8173

– Проте змушений констатувати, що близько 35% громадян – йдеться, зокрема, звісно, про членів ЛК – показів до здійснення цих обстежень не мають, – наголосив Володимир Станіславович. – А це – необґрунтовані витрати, до яких змушена вдаватись Лікарняна каса. Крім того, зауважу, що сьогодні широко впроваджуються – як в обласних, так і міських та районних ЛПЗ – закриті тест-системи, що призводить до здорожчання дослідження. IMG_8179Тож загалом, здійснюючи свою діяльність згідно з затвердженим кошторисом на І півріччя 2017 року, видатки на основну діяльність – лікування, обстеження тощо – при плані 28 718 404 грн. виконано на 29 434 656 грн. (102,5%). Затверджена ж дохідна частина в розмірі 33 944 164 грн. фактично виконана в сумі 33 964 509 грн. (100,1).IMG_8177

Заввідділом аудиту та контролю якості ЛДП Раїса Володимирівна Артюх деталізувала стан надання медичної допомоги членам ЛК за 8 місяців 2017 року, яку, за її словами, впродовж цього періоду надали за рахунок ЛК у 323 215 випадках на суму 37 368 580 грн. При цьому було проліковано 108 673 члени ЛК (37 787 пацієнтів стаціонарно та 70 886 амбулаторно-поліклінічно) на суму 30 571 881 грн.

– Лікування хворих проводиться згідно з Законом України «Про внесення змін до основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги» №3611-17 від 07.07.2011 року, за яким лікувально-діагностичний процес у ЛПЗ має відповідати локальним клінічним протоколам, затвердженим наказами УОЗ Житомирської ОДА та лікарському формуляру, що дає можливість пацієнтам отримати гарантовану, якісну медичну допомогу на всіх етапах її надання, – наголосила виступаюча.

Також вона відзначила, що за 8 місяців 2017 року членам ЛК видано 89 направлень для отримання медичної допомоги в лікувальних закладах м.Києва через Асоціацію працівників лікарняних кас. Крім того, 81 особа з числа членів ЛК скористалась можливістю лікуватись із урахуванням невідкладних станів, які виникали за межами області.IMG_8169

Характеризуючи звернення членів ЛК на цілодобову «гарячу лінію» з медичних питань, Р.В.Артюх зауважила, що питання в основному стосуються сплати благодійних внесків, призначення ліків, які відсутні в уніфікованих протоколах лікування та локальних клінічних протоколах (що вказує на наявність подвійних стандартів), термінів лікування, лікування ЦД тощо. Незалежне ж телефонне опитування пацієнтів, котрі перебувають у Лікарняній касі, та анкетування на сайті ЛК засвідчили, що з 67% із 473 опитаних осіб за власні кошти купували ліки, які відсутні в уніфікованих протоколах лікування та лікарському формулярі (що свідчить про подвійні стандарти лікування). Проте 86,4% є симпатиками ЛК.IMG_8171

Про прийняття та поновлення, а також виключення громадян із БО «Лікарняна каса Житомирської області» повідомив заступник виконавчого директора Сергій Миколайович Грищук.

Крім того, учасники зібрання детально розглянули заяви членів Лікарняної каси про повернення коштів, витрачених на лікування за межами області. Після детального обговорення було прийнято позитивне рішення за 68 заявами.

Також розглянуті інші питання діяльності благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», за якими прийняті відповідні рішення.

Детальніше

Національний перелік основних лікарських засобів, який набув чинності за рекомендаціями ВООЗ

https://medprosvita.com.ua/62707-2/

Документ набув чинності після публікації у зв’язку з опублікуванням в «Урядовому кур’єрі», № 57. Перелік було сформовано на базі рекомендацій ВООЗ.

«ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 березня 2009 р. № 333
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 16 березня 2017 р. № 180)

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕРЕЛІК
основних лікарських засобів

Клас, група, підгрупа, міжнародна непатентована назва (МНН) українською та англійською мовами Форма випуску, доза лікарського засобу
I. Анестетики
1. Засоби для загальної анестезії та кисень
Інгаляційні лікарські засоби
Галотан (Нalothane) рідина для інгаляцій
Ізофлуран (Іsoflurane) рідина для інгаляцій
Азоту закис (Nitrous oxide) газ
Кисень (Oxygen) газ
Ін’єкційні лікарські засоби
Кетамін (Ketamine) ін’єкції: 50 мг/мл по 2 мл, по 10 мл
Пропофол (Рropofol) ін’єкції: 10 мг/мл; 20 мг/мл
Тіопентал (Thiopental)(може бути використаний як альтернатива пропофолу) ін’єкції: 0,5 г; 1 г
2. Місцеві анестетики
 Бупівакаїн (Bupivacaine) ін’єкції: 5 мг/мл по 4 мл, 5 мл, 10 мл, 20 млін’єкції: 2,5 мг/мл по 20 мл, 200 мл розчин для спінальної анестезії: 0,5% (гідрохлорид) по 4 мл в ампулах
 Лідокаїн (Lidocaine) ін’єкції: 1%; 2% (гідрохлорид) розчин для спінальної анестезії: 5% (гідрохлорид) по 2 мл в ампулах
Лідокаїн + Епінефрин (Адреналін) (Lidocaine + Epinephrine (Adrenaline)) стоматологічний картридж (ампула): 2% (гідрохлорид) + епінефрин 1:80000ін’єкції: 1%; 2% (гідрохлорид або сульфат) + епінефрин (адреналін) 1:200000 у флаконі
Додатковий перелік
Ефедрин (Ephedrine)* ін’єкції: 30 мг (гідрохлорид) / мл по 1 мл в ампулах
3. Передопераційні та седативні засоби для короткочасних процедур
Атропін (Atropine) ін’єкції: 1 мг (сульфат) у ампулах по 1 мл
Мідазолам (Midazolam) ін’єкції: 1 мг/мл розчин для перорального застосування: 2 мг/мл ї [д]таблетки: 7,5 мг; 15 мг
Діазепам (Diazepam)(може бути використаний як альтернатива мідазоламу) ін’єкції: 5 мг/мл таблетки: 5 мг; 10 мг
Морфін (Morphine) ін’єкції: 10 мг (сульфат або гідрохлорид) по 1 мл в ампулах
II. Лікарські засоби для лікування болю та надання паліативної допомоги
1. Ненаркотичні анальгетики та нестероїдні протизапальні лікарські засоби (НСПЗ)
Кислота ацетилсаліцилова (Acetylsalicylic acid) супозиторії: 50 мг — 150 мг таблетки: 100 мг — 500 мг
Ібупрофен (Ibuprofen)  розчин або суспензія для перорального застосування: 200 мг/5 млтверді лікарські форми: 200 мг; 400 мг; 600 мг
Парацетамол (Paracetamol)* розчин для перорального застосування: 120 мг/5 мл; 125 мг/5 мл супозиторії: 100 мг таблетки: 100 мг — 500 мг розчин для інфузій: 10 мг/мл
2. Опіоїдні анальгетики
Кодеїн (Codeine) таблетки: 30 мг (фосфат)
 Морфін (Morphine) гранули (з повільним вивільненням): 20 мг — 200 мг (морфіну сульфат) ін’єкції: 10 мг (морфіну гідрохлорид або морфіну сульфат) по 1 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 10 мг (морфіну гідрохлорид або морфіну сульфат) / 5 млтаблетки (пролонгованого вивільнення): 10 мг — 200 мг (морфіну сульфат або гідрохлорид)таблетки: 5 мг; 10 мг (морфіну сульфат)
Гідроморфон (Hydromorphone)(може бути використаний як альтернатива морфіну)
Оксикодон (Oxycodone) (може бути використаний як альтернатива морфіну) таблетки: 10 мг; 20 мг; 40 мг; 80 мг
3. Лікарські засоби для симптоматичної фармакотерапії у паліативній допомозі / Лікарські засоби для усунення інших поширених симптомів у паліативній допомозі
Амітриптилін (Amitriptiline) тaблетки: 10 мг; 25 мг; 75 мг
Циклізин (Cyclizine) [д] ін’єкції: 50 мг/мл таблетки: 50 мг
Дексаметазон (Dexamethasone) ін’єкції: 4 мг/мл по 1 мл в ампулах (у вигляді динатрієвої фосфатної солі) розчин для перорального застосування: 2 мг/5 млтаблетки: 0,5 мг — 2 мг [д]; 4 мг
Діазепам (Diazepam) ін’єкції: 5 мг/мл розчин для перорального застосування: 2 мг/5 млрозчин ректальний: 2,5 мг; 5 мг; 10 мгтаблетки: 5 мг; 10 мг
Докузат натрію (Docusate sodium) капсули: 100 мг розчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл
Флуоксетин (Fluoxetine)  тверда пероральна лікарська форма: 20 мг (у вигляді гідрохлориду)
Галоперидол (Haloperidol) ін’єкції: 5 мг по 1 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 2 мг/мл тверда пероральна лікарська форма: 0,5 мг; 2 мг; 5 мг
Гіосцину бутилбромід (Hyoscine butylbromide) ін’єкції: 20 мг/мл
Лактулоза (Lactulose) [д] розчин / сироп для перорального застосування: 3,1—3,7 г / 5 мл
Лоперамід (Loperamide) тверда пероральна лікарська форма: 2 мг
Метоклопрамід (Metoclopramide) ін’єкції: 5 мг (гідрохлорид) / мл по 2 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 5 мг/5 мл тверда пероральна лікарська форма: 10 мг (гідрохлорид)
Мідазолам (Midazolam) ін’єкції: 1 мг/мл; 5 мг/мл розчин для перорального застосування: 2 мг/мл [д]тверда пероральна лікарська форма: 7,5 мг; 15 мг
Ондансетрон (Ondansetron) [д]  ін’єкції: 2 мг/мл по 2 мл в ампулах (у вигляді гідрохлориду) розчин для перорального застосування: 4 мг основи / 5 мл тверда пероральна лікарська форма: 4 мг; 8 мг
Сена (Senna) рідина для перорального застосування: 7,5 мг/5 млтаблетки: 13,5 мг; 70 мг
III. Протиалергічні лікарські засоби та лікарські засоби, що використовуються при анафілаксії
Дексаметазон (Dexamethasone) ін’єкції: 4 мг/мл по 1 мл та 2 мл в ампулах (у вигляді солі динатрію фосфату)
Епінефрин / Адреналін (Epinephrine / Adrenaline) ін’єкції: 1 мг (у вигляді гідрохлориду та гідротартрату) по 1 мл в ампулах, що відповідає 1,82 мг адреналіну тартрату в 1 мл
Гідрокортизон (Hydrocortisone) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 100 мг (у вигляді натрію сукцинату) у флаконісуспензія для ін’єкцій: 25 мг/мл по 2 мл в ампулахтаблетки: 5 мг; 10 мг; 20 мг
 Лоратадин (Loratadine)* розчин або сироп для перорального застосування: 1 мг/мл; 5 мг/млтaблетки: 10 мг
 Преднізолон (Prednisolone) таблетки: 5 мг; 25 мг розчин для перорального застосування: 5 мг/мл [д]розчин для ін’єкцій: 30 мг/мл по 1 мл або по 2 мл
IV. Антидоти та інші речовини, що використовуються при отруєннях
1. Неспецифічні
Вугілля активоване(Аctivated charcoal) порошок: 5 г
2. Специфічні
Ацетилцистеїн (Acetylcysteine) ін’єкції: 100 мг/мл по 3 мл;200 мг/мл по 10 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 10% [д]; 20% [д]
Атропін (Atropine) ін’єкції: 1 мг (сульфат) по 1 мл в ампулах
Кальцію глюконат (Calcium gluconate) ін’єкції: 100 мг/мл по 10 мл в ампулах
Метилтіонінію хлорид / Mетиленовий синій (Methylthioninium chloride / Methylene blue) ін’єкції: 10 мг/мл по 10 мл в ампулах
Налоксон (Naloxone) ін’єкції: 400 мкг (гідрохлорид) по 1 мл в ампулах
Пеніциламін (Penicillamine) тверда пероральна лікарська форма: 250 мг
Калій-заліза гексаціаноферрат (II) (Potassium ferric hexacyano-ferrate (II)— 2H20 (Prussian blue)) порошок для перорального застосування
Натрію нітрит (Sodium nitrite) ін’єкції: 30 мг/мл по 10 мл в ампулах
Натрію тіосульфат (Sodium thiosulphate) ін’єкції: 250 мг/мл по 50 мл в ампулах
Додатковий перелік
Дефероксамін (Deferoxamine) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 500 мг (мезілат) у флаконі
Димеркапрол (Dimercaprol) розчин для ін’єкцій олійний:
50 мг/мл по 2 мл в ампулах
Натрію, кальцію едетат (Sodium, Сalcium edetate) ін’єкції: 200 мг/мл по 5 мл в ампулах
Фомепізол (Fomepizole) ін’єкції: 5 мг/мл (сульфат) по 20 мл в ампулах або 1 г / мл (основа) по 1,5 мл в ампулах
Сукцимер (Succimer) тверда пероральна лікарська форма: 100 мг
V. Протисудомні / протиепілептичні засоби
Карбамазепін (Carbamazepine) суспензія для перорального застосування: 100 мг/5 млтаблетки (жувальні, з поділкою): 100 мг; 200 мг
Діазепам (Diazepam) гель або ректальний розчин: 5 мг/мл у тубах по 0,5 мл; по 2 мл; по 4 мл розчин для ін’єкцій: 5 мг/мл по 2 млтаблетки: по 5 мг; 10 мг
 Лоразепам (Lorazepam) парентеральні форми: 2 мг/мл по 1 мл в ампулах; 4 мг/мл по 1 мл в ампулах
Магнію сульфат (Magnesium sulphate)* ін’єкції: 0,5 г / мл по 2 мл в ампулах (еквівалентно 1 г в 2 мл; 50% вага / об’єм); 0,5 г / мл по 10 мл в ампулах (еквівалентно 5 г в 10 мл; 50% вага / об’єм); 250 мг/мл по 5 мл або по 10 мл
Мідaзoлам (Midazolam) розчин оромукозний: 5 мг/мл; 10 мг/млампула*: 1 мг/мл; 10 мг/мл
Фенобарбітал (Phenobarbital) ін’єкції: 200 мг/мл (натрій) розчин для перорального застосування: 15 мг/5 млтаблетки: 5 мг — 100 мг
Фенітоїн (Phenytoin) ін’єкції: 50 мг/мл по 5 мл у флаконах (натрієва сіль) розчин для перорального застосування: 25 мг — 30 мг/5 мл тверда пероральна лікарська форма:25 мг; 50 мг; 100 мг (натрієва сіль)таблетки: 117 мг таблетки (жувальні): 50 мг
Вальпроєва кислота / Вальпроат натрію (Valproic acid / Sodium valproate) розчин / сироп для перорального застосування: 57,64 мг/мл по 150 мл; 50 мг/мл по 100 мл; 200 мг/5 млтаблетки (подрібнювані): 100 мг таблетки, вкриті оболонкою, кишковорозчинні: 200 мг; 300 мг; 500 мг (вальпроат натрію)
Додатковий перелік
Етосуксимід (Ethosuximide) капсули: 250 мг розчин для перорального застосування: 250 мг/5 мл
Вальпроєва кислота / Вальпроат натрію (Valproic acid / Sodium valproate) ін’єкції: 100 мг/мл по 4 мл, 5 мл та 10 мл ліофілізат для розчину для ін’єкцій: по 400 мг
VI. Протиінфекційні лікарські засоби
1. Антигельмінтні лікарські засоби
Кишкові антигельмінтні лікарські засоби
Альбендазол (Albendazole) таблетки: 400 мг
Левамізол (Levamizole) таблетки: 50 мг; 150 мг (у вигляді гідрохлориду)
Мебендазол (Mebendazole) таблетки: 100 мг; 500 мг
Ніклозамід (Niklosamide) таблетки (жувальні): 500 мг
Празиквантел (Praziquantel) таблетки: 150 мг; 600 мг
Пірантел (Pirantel) розчин / суспензія пероральна: 50 мг (у вигляді ембонату або памоату) / млтаблетки: 250 мг (у вигляді ембонату або памоату)
Протималярійні лікарські засоби
Альбендазол (Albendazole) таблетки: 400 мг
Диетилкарбамазепін (Diethylcarbamazine) таблетки: 50 мг; 100 мг (дигідрогену цитрат)
Івермектин (Ivermectin) таблетки (з поділкою): 3 мг
Антишистосомічні та інші антитрематодні лікарські засоби
Празиквантел (Praziquantel) таблетки: 600 мг
Триклабендазол (Triclabendazole) таблетки: 250 мг
Додатковий перелік
Оксамніхін (Oxamniquine)* капсули: 250 мг розчин пероральний: 250 мг/5 мл
2. Антибактеріальні лікарські засоби
Бета-лактамні антибіотики
Амоксицилін (Amoxicillin) тверда пероральна лікарська форма: 250 мг; 500 мг (у вигляді тригідрату) порошок для приготування розчину / суспензії для перорального застосування (у вигляді тригідрату): 125 мг/5 мл або 250 мг/5 мл [д]
Амоксицилін + Клавуланова кислота (Amoxicillin + Clavulanic acid) розчин для перорального застосування: 125 мг амоксициліну + 31,25 мг клавуланової кислоти / 5 мл порошок для оральної суспензії: 250 мг амоксициліну + 62,5 мг клавуланової кислоти / 5 мл [д]таблетки: 250 мг / 62,5 мг; 500 мг / 125 мг
Ампіцилін (Ampicillin) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 500 мг; 1 г (у вигляді натрієвої солі)
Бензатину бензилпеніцилін (Benzathine benzylpenicillin) порошок для приготування суспензії для ін’єкцій: 900 мг бензилпеніциліну (= 1,2 млн. МО) по 5 мл у флаконі [д];
1,44 г бензилпеніциліну (= 2,4 млн. МО) по 5 мл у флаконі
Бензилпеніцилін (Benzylpenicillin) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 600 мг (= 1 млн. МО), (натрієвої або калієвої солі); 3 г (= 5 млн. МО) (натрієвої або калієвої солі)
Цефалексин (Cefalexin) [д] порошок / гранули для приготування суспензії для перорального застосування: 250 мг/5мл (безводний); 125 мг/5 млкапсули: 250 мг (у вигляді моногідрату)
 Цефазолін (Cefazolin)*  порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 1 г (у вигляді натрієвої солі) у флаконі
Цефіксим (Cefixime)* капсули: 400 мг (у вигляді тригідрату)
Цефтріаксон (Ceftriaxone)*  порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 250 мг; 1 г (у вигляді натрієвої солі) у флаконі
 Клоксацилін (Cloxacillin) капсули: 500 мг; 1 г (у вигляді натрієвої солі) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 500 мг (у вигляді натрієвої солі) у флаконіпорошок для приготування розчину для перорального застосування:125 мг (у вигляді натрієвої солі) / 5 мл
Феноксиметилпеніцилін (Phenoxymethylpenicillin) порошок для приготування розчину для перорального застосування:250 мг (у вигляді калієвої солі) / 5 млтаблетки: 250 мг (у вигляді калієвої солі)
Прокаїну бензилпеніцилін (Procaine benzylpenicillin)* порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 1 г (= 1 млн. МО); 3 г(= 3 млн. МО) у флаконі
Додатковий перелік
Цефотаксим (Cefotaxime)* [сп] порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 250 мг у флаконі (у вигляді натрієвої солі)
Цефтазидим (Ceftazidime) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 250 мг; 1 г (у вигляді пентагідрату) у флаконі
Іміпенем + Циластатин (lmipenem + Cilastatin)* порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 250 мг (у вигляді моногідрату) + 250 мг (у вигляді натрієвої солі); 500 мг (у вигляді моногідрату) + 500 мг (у вигляді натрієвої солі) у флаконах
Інші антибактеріальні лікарські засоби
Азитроміцин (Azithromycin)* тверда пероральна лікарська форма: 250 мг; 500 мгпорошок для приготування оральної суспензії: 200 мг/5 мл розчин для перорального застосування: 200 мг/5 мл
Хлорамфенікол (Chloramphenicol) тверда пероральна лікарська форма: 250 мголійна суспензія для ін’єкцій*:0,5 г (у вигляді натрію сукцинату) / млпо 2 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 150 мг (у вигляді пальмітату) / 5 мл порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 1 г (натрію сукцинат) у флаконі
 Ципрофлоксацин (Ciprofloxacin)* розчин для перорального застосування: 250 мг/5 мл (безводний) [д]розчин для внутрішньовенних інфузій: 2 мг/мл(у вигляді гіклату) [д]таблетки: 250 мг (у вигляді гідрохлориду)
Кларитроміцин (Clarithromycin)* тверда пероральна лікарська форма: 500 мг
Доксициклін (Doxycycline)  розчин для перорального застосування: 25 мг/5 мл [д];50 мг/5 мл (безводний) [д]розчин для перорального застосування: 25 мг/5 мл [д];50 мг/5 мл [д] (у вигляді хіклату)тверда пероральна лікарська форма:50 мг [д]; 100 мг
 Гентаміцин (Gentamicin) ін’єкції: 10 мг (у вигляді сульфату) / мл по 2 мл в ампулах; 40 мг (у вигляді сульфату) / мл по 2 мл в ампулах
 Еритроміцин (Erythromycin) тверда пероральна лікарська форма: 200 мг; 250 мгпорошок для приготування розчину для ін’єкцій: 500 мг (у вигляді лактобіонату) у флаконіпорошок для приготування розчину для перорального застосування:125 мг/5 мл (у вигляді стеарату або естолату або етилу сукцинату)
 Метронідазол (Metronidazole) ін’єкції: 500 мг по 100 мл у флаконісупозиторії, таблетки вагінальні, песарії: 500 мг; 1 гтаблетки: 200 мг — 500 мг розчин для перорального застосування: 200 мг (у вигляді бензоату) / 5 мл
Нітрофурантоїн (Nitrofurantoin) тверда пероральна лікарська форма: 100 мг розчин для перорального застосування: 25 мг/5 мл [д]
Спектиноміцин (Spectinomycin) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 2 г (у вигляді гідрохлориду) у флаконі
Сульфаметоксазол + Триметоприм (Sulfamethoxazole + Trimethoprim) розчин для перорального застосування: 200 мг + 40 мг/5 млтаблетки: 100 мг + 20 мг; 400 мг + 80 мг; 800 мг + 160 мгін’єкції: 80 мг + 16 мг/мл по 5 мл або по 10 мл в ампулахконцентрат для приготування розчину для інфузій: (80 мг + 16 мг) / мл
Додатковий перелік
Кліндаміцин (Clindamycin) капсули: 150 мг (у вигляді гідрохлориду) ін’єкції: 150 мг (у вигляді фосфату) / мл розчин для перорального застосування: 75 мг/5 мл (пальмітат) [сп]
Ванкоміцин (Vancomycin) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 250 мг; 500 мг; 1000 мг (гідрохлорид) у флаконі ліофілізат для приготування розчину для інфузій: 500 мг; 1000 мг у флаконі
Антилепрозойні лікарські засоби
Клофазимін (Clofazimine) капсули: 50 мг; 100 мг
Дапсон (Dapsone) таблетки: 25 мг; 50 мг; 100 мг
Рифампіцин (Rifampicin) тверда пероральна лікарська форма: 150 мг; 300 мг
Протитуберкульозні лікарські засоби
Етамбутол (Ethambutol) ін’єкції: 100 мг/мл таблетки: 100 мг — 400 мг (гідрохлорид) розчин для перорального застосування: 25 мг/мл [д]
Етамбутол + Iзоніазид (Ethambutol + Isoniazid) таблетки: 400 мг + 150 мг
Етамбутол + Ізоніазид + Піразинамід + Рифампіцин (Ethambutol + lsoniazid + Pyrazinamide + Rifampicin) таблетки: 275 мг + 75 мг + 400 мг + 150 мг
Етамбутол + Ізоніазид + Рифампіцин (Ethambutol + lsoniazid + Rifampicin) таблетки: 275 мг + 75 мг + 150 мг
Ізоніазид (Isoniazid) ін’єкції: 100 мг / мл по 5 мл в ампулахтаблетки: 100 мг — 300 мг розчин / сироп для перорального застосування: 100 мг/5 мл розчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл [д]таблетки (з поділкою): 50 мг
Ізоніазід + Піразинамід + Рифампіцин (Isoniazid + Pyrazinamide + Rifampicin) таблетки: 75 мг + 400 мг + 150 мг; 150 мг + 500 мг + 150 мг (для переривчастого використання тричі на тиждень); 75 мг + 50 мг + 150 мг; 60 мг + 30 мг + 150 мг
Ізоніазид + Рифампіцин (lsoniazid + Rifampicin) таблетки: 75 мг + 150 мг таблетки: 150 мг + 300 мг; 60 мг +60 мг / 150 мг + 150 мг (для переривчастого використання тричі на тиждень); 75 мг + 50 мг; 60 мг + 30 мг
Піразинамід (Pyrazinamide) таблетки: 400 мг; 500 мг розчин для перорального застосування: 30 мг/мл [д]таблетки (дисперговані): 150 мг таблетки (з поділкою): 150 мг
Рифабутин (Rifabutin)* капсули: 150 мг
Рифампіцин (Rifampicin) тверда пероральна лікарська форма: 150 мг; 300 мг розчин для перорального застосування: 20 мг/мл [д]
Рифапентин (Rifapentine)* таблетки: 150 мг
Стрептоміцин (Streptomycin) [сп] порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 1 г (у вигляді сульфату) у флаконі
Додатковий перелік
Амікацин (Amikacin) порошок / ліофілізат для приготування розчину для ін’єкцій: 100 мг; 500 мг; 1 г (у вигляді сульфату) розчин для ін’єкцій: 50 мг/мл по 2 мл
Капреоміцин (Capreomycin) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 1 г (у вигляді сульфату)
Циклосерин (Сycloserine) тверда пероральна лікарська форма: 250 мг
Теризидон (Terizidone)(може бути використаний як альтернатива циклосерину) капсули: 250 мг; 300 мг
Деламанід (Delamanid) таблетки: 50 мг
Етіонамід (Ethionamide) таблетки: 125 мг; 250 мг
Протіонамід (Protionamide)(може бути використаний в як альтернатива етіонаміду) таблетки: 250 мг
Канаміцин (Kanamycin) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 1 г (у вигляді сульфату) розчин
Левофлоксацин (Levofloxacin) ін’єкції: 5 мг/млтaблетки: 250 мг; 500 мг; 750 мг
Офлоксацин (Ofloxacin)(може бути використаний в як альтернатива левофлоксацину) ін’єкції: 2 мг/мл або 200 мг / 100мл таблетки: 200 мг; 400 мг
Моксифлоксацин (Moxifloxacin)(може бути використаний в як альтернатива левофлоксацину) ін’єкції: 400мг / 100мл; 400 мг / 250 мл таблетки: 400 мг
Лінезолід (Linezolid) розчин для інфузій: 2 мг/мл по 300 мл у пляшках таблетки: 400 мг; 600 мг порошок для приготування розчину для перорального застосування: 100 мг/5 мл
Натрію аміносаліцилат (Sodium aminosalicylate) ін’єкції: 30 мг/млгранули: 4 г у пакетику гранули кишковорозчинні: 600 мг / г по 9,2 г гранул в саше порошок для орального розчину: по 5,52 г в саше таблетки: 500 мг
3. Протигрибкові лікарські засоби
Амфотерицин В (Amphotericin B) порошок / ліофілізат для приготування розчину для інфузій: 50 мг у флаконі (у вигляді натрію деоксихолату або комплексу з ліпосомами)
Клотримазол (Clotrimazole) вагінальний крем: 1%; 10%вагінальні таблетки: 100 мг; 200 мг; 500 мг
 Флуконазол (Fluconazole) тверда пероральна лікарська форма:50 мгін’єкції: 2 мг/мл у флаконірозчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл
Флуцитозин (Flucytosine) розчин для інфузій: 2,5 г / 250 млкапсули: 250 мг
Гризеофульвін (Griseofulvin) тверда пероральна лікарська форма: 125 мг; 250 мг розчин для перорального застосування: 125 мг/5 мл [д]
Ністатин (Nystatin) таблетки: 100 000 МО; 500 000 МОпастилки: 100 000 МОрозчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл [д]; 100 000 МО / мл [д]песарії: 100 000 МО
Додатковий перелік
Калію йодид (Potassium iodide) насичений розчин
4. Противірусні лікарські засоби
Протигерпесні лікарські засоби
 Ацикловір (Aciclovir) порошок для приготування розчину для інфузій: 250 мг (у вигляді натрієвої солі) у флаконітаблетки: 200 мг; 400 мг розчин для перорального застосування: 200 мг/5 мл; 250 мг/5 мл [д]
Антиретровірусні лікарські засоби
Нуклеозидні / нуклеотидні інгібітори зворотної транскриптази
Абакавір (Abacavir) розчин для перорального застосування: 100 мг (у вигляді сульфату) / 5 мл або 20 мг/мл таблетки: 300 мг (у вигляді сульфату)
Ламівудин (Lamivudine) розчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл або 10 мг/мл таблетки: 150 мг
Тенофовіру дизопроксилу фумарат (Tenofovir disoproxil fumarate) таблетки (тенофовіру дизопроксилу фумарат — еквівалентний 245 мг тенофовіру дизопроксилу): 300 мг
Зидовудин (Zidovudine) розчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл або 10 мг/мл розчин для приготування внутрішньовенних інфузій: 10 мг/мл у 20 млтаблетки: 300 мгкапсули: 100 мг; 250 мг
Ненуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази
Ефавіренз (Efavirenz)  капсули: 50 мг; 100 мг; 200 мг таблетки: 200 мг; 600 мг
Невірапін (Nevirapine) рідина для перорального застосування: 50 мг/5 млтаблетки: 50 мг; 200 мг
Інгібітори протеази
Атазанавір (Atazanavir) тверда пероральна лікарська форма: 100 мг; 150 мг; 300 мг (у вигляді сульфату)
Ритонавір (Ritonavir) таблетки (термостабільні): 25 мг; 100 мгкапсули: 100 мг розчин для перорального застосування: 400 мг/5 мл
Саквінавір (Saquinavir)* тверда пероральна лікарська форма: 200 мг; 500 мг (у вигляді мезилату)
Фіксовані комбінації
Абакавір + Ламівудін (Abacavir + Lamivudine) таблетки: 60 мг (як сульфат) + 30 мг; 600 мг + 300 мг
Ефавіренз + Емтрицитабін +Тенофовір (Efavirenz + Emtricitabine + Tenofovir) таблетки: 600 мг + 200 мг + 300 мг (дизопроксил фумарату, що еквівалентно 245 мг тенофовіру)
Емтрицитабін + Тенофовір
(Emtricitabine + Tenofovir)
таблетки: 200 мг + 300 мг (дизопроксил фумарату, що еквівалентно 245 мг тенофовіру)
Ламівудин + Зидовудин (Lamivudine + Zidovudine) таблетки: 30 мг + 60 мг [д];150 мг + 300 мг
Інші противірусні засоби
Озельтамівір (Oseltamivir)* капсули: 30 мг; 45 мг; 75 мг (фосфату) порошок для приготування суспензії для перорального застосування: 12 мг/мл; 6 мг/мл
Рибавірин (Ribavirin)* тверда пероральна лікарська форма: 200 мг; 400 мг; 600 мгін’єкція для внутрішньовенного введення: 800 мг і 1 г в 10 мл розчину фосфатного буфера
Лікарські засоби проти гепатиту
Лікарські засоби для лікування гепатиту B
Нуклеозидні / нуклеотидні інгібітори зворотної транскриптази
Ентекавір (Еntecavir) розчин для перорального застосування: 0,05 мг/мл таблетки: 0,5 мг; 1 мг
Тенофовіру дизопроксилу фумарат (Тenofovir disoproxil fumarate (TDF)) таблетки: 300 мг (тенофовіру дизопроксилу фумарат, що еквівалентно 245 мг тенофовіру дизопроксилу)
Лікарські засоби для лікування гепатиту C
Нуклеотидні інгібітори полімерази
Софосбувір (Sofosbuvir) таблетки: 400 мг
Інші противірусні засоби
Рибавірин (Ribavirin)* розчин для внутрішньовенного введення: 1 г / 10 мл фосфатного буферного розчинутаблетки / капсули: 200 мг; 400 мг; 600 мг розчин для внутрішньовеннього введення: 800 мг / 10 мл фосфатного буферного розчину
Додатковий перелік
Пегільований інтерферон альфа (2а або 2b) (Pegylated interferon alpha (2a or 2b))* флакон або шприц: 80 мкг; 100 мкг; 120 мкг (пегільований інтерферон альфа 2b); 90 мкг, 180 мкг (пегільований інтерферон альфа 2а)
5. Засоби для лікування протозойних інфекцій
Засоби для лікування амебіазу та лямбліозу
Дилоксанід (Diloxanide)  таблетки: 500 мг (фуроат)
 Метронідазол (Metronidazole) ін’єкції: 500 мг в 100 мл флаконахтаблетки: 200 мг — 500 мг розчин оральний: 200 мг (бензоат) / 5 мл
Засоби для лікування лейшманіозу
Амфотерицин В (Amphotericin B) порошок / ліофілізат для приготування розчину для ін’єкцій: 50 мг у флаконі (як дезоксіхолатов натрію або ліпосомного комплексу)
Мілтефозін (Miltefosine) тверда пероральна лікарська форма:10 мг; 50 мг
Паромоміцин (Paromomycin) розчин для ін’єкцій: 750 мг паромоміцину (у вигляді сульфату)
Натрію стибоглюконат або Меглюмін антимоніат (Sodium stibogluconate or Meglumine antimoniate) ін’єкції: 100 мг/мл, 1 флакон = 30 мл або 30%, що еквівалентно приблизно 8,1% сурмі (п’ятивалентній) по 5 мл в ампулах
Засоби для лікування малярії
Для лікування малярії
Амодиахін (Amodiaquine)* таблетки: 153 мг або 200 мг (у вигляді гідрохлориду)
Артеметер (Artemether)* розчин олійний: 80 мг/мл в ампулах по 1 мл
Артеметер + Лумефантрін (Artemether + Lumefantrine)* таблетки: 20 мг + 120 мг таблетки (дисперговані): 20 мг + 120 мг [д]
Артезунат (Artescuante)* ін’єкції: ампули, що містять 60 мг безводної артезунатової кислоти з окремою ампулою 5% розчину натрію бікарбонатуректальна лікарська форма: 50 мг; 200 мг [д]таблетки: 50 мг
Артезунат + Амодиахін (Artescuante + Amodiaquine)* таблетки: 25 мг + 67,5 мг; 50 мг + 135 мг; 100 мг + 270 мг
Артезунат + Мефлохін (Artesunate + Mefloquine) таблетки: 25 мг + 55 мг; 100 мг + 220 мг
Хлорохін (Chloroquine)* розчин оральний: 50 мг (у вигляді фосфату або сульфату) / 5 млтаблетки: 100 мг; 150 мг; 250 мг (у вигляді фосфату або сульфату)
Доксициклін (Doxycycline)* таблетки: 100 мг таблетки (дисперговані): 100 мг (у вигляді моногідрату)капсули: 100 мг
Мефлохін (Mefloquine)* таблетки: 250 мг (у вигляді гідрохлориду)
Примахін (Primaquine)* таблетки: 7,5 мг; 15 мг (у вигляді дифосфату)
Хінін (Quinine)* ін’єкції: 300 мг хініну гідрохлориду / мл по 2 мл в ампулахтаблетки: 300 мг хініну сульфату або бісульфату
Сульфадоксин + Піриметамін (Sulfadoxine + Pyrimethamine)* таблетки: 500 мг + 25 мг
Для профілактики малярії
Хлорохін (Chloroquine)* розчин оральний: 50 мг (у вигляді фосфату або сульфату) / 5 млтаблетки: 150 мг; 250 мг (у вигляді фосфату або сульфату)
Доксициклін (Doxycycline) тверда пероральна лікарська форма: 100 мг (у вигляді гідрохлориду або хіклату)
Мефлохін (Mefloquine) таблетки: 250 мг (у вигляді гідрохлориду)
Прогуаніл (Proguanil)* таблетки: 100 мг (у вигляді гідрохлориду)
Засоби для лікування пневмоцистозу та токсоплазмозу
Піриметамін (Pyrimethamine) таблетки: 25 мг
Сульфадіазин (Sulfadiazine) таблетки: 500 мг
Сульфаметоксазол + Триметоприм (Sulfamethoxazole + Trimethoprime) ін’єкції: 80 мг + 16 мг/мл по 5мл або по 10 мл в ампулахрідина для перорального застосування: 200 мг + 40 мг/5 мл [д]таблетки: 100 мг + 20 мг; 400 мг + 80 мг [д]
Додатковий перелік
Пентамідин (Pentamidine) таблетки: 200 мг; 300 мг (у вигляді ізотіонату)
VII. Лікарські засоби для лікування мігрені
1. Для лікування гострого нападу мігрені
Кислота ацетилсаліцилова (Acetylsalicylic acid) таблетки: 300 мг — 500 мг
Ібупрофен (Ibuprofen) [д] таблетки: 200 мг; 400 мг
Парацетамол (Paracetamol) розчин для перорального застосування: 125 мг/5 мл; 120 мг/5 мл [д]тверда пероральна лікарська форма: 200 мг — 500 мг
2. Для профілактики мігрені
 Пропранолол (Propranolol) таблетки: 10 мг; 20 мг; 40 мг (гідрохлорид)
VIII. Антинеопластичні та імуносупресивні лікарські засоби
1. Імуносупресивні лікарські засоби
Додатковий перелік
Азатіоприн (Azathioprine) порошок для розчину для ін’єкцій: 100 мг (у вигляді натрієвої солі) у флаконі таблетки: 50 мг
Циклоспорин (Ciclosporin) капсули: 25 мг концентрат для розчину для ін’єкцій: 50 мг/мл по 1 мл в ампулах для трансплантації органів
2. Цитотоксичні та ад’ювантні лікарські засоби
Додатковий перелік
Повністю трансретиноєва кислота (Аll-trans retinoid acid (ATRA)) Третиноїн (Tretinoin) капсули: 10 мг
Алопуринол (Allopurinol) [сп] таблетки: 100 мг; 300 мг
Бендамустин (Вendamustine)* ін’єкції: 45 мг / 0,5 мл; 180 мг / 2 мл; 2,5 мг/мл по 25 мг у флаконі; 2,5 мг/мл по 100 мг у флаконі
Блеоміцин (Bleomycin)* порошок / ліофілізат для розчину для ін’єкцій: 15 мг чи 15 МО (у вигляді сульфату) у флаконі
Кальцію фолінат (Calcium folinate)* ін’єкції: 3 мг/мл по 10 мл; 10 мг/мл по 3 мл таблетки: 15 мг
Капецитабін (Сapecitabine)* таблетки: 150 мг; 500 мг
Карбоплатин (Carboplatin)* ін’єкції: 50 мг/5 мл; 150 мг / 15 мл; 450 мг / 45 мл; 600 мг / 60 мл
Хлорамбуцил (Chlorambucil)* таблетки: 2 мг
Цисплатин (Сisplatin)* ін’єкції: 50 мг/50 мл; 100 мг / 100 мл
Циклофосфамід (Cyclophosphamide)* порошок для розчину для ін’єкцій: 500 мг у флаконі таблетки: 25 мг
Цитарабін (Cytarabine)* порошок / ліофілізат для розчину для ін’єкцій: 100 мг у флаконі
Дакарбазин (Dacarbazine)* порошок / ліофілізат для розчину для інфузій / ін’єкцій: 100 мг у флаконі; 200 мг у флаконі; 500 мг у флаконі
Дактиноміцин (Dactinomycin)* порошок для розчину для ін’єкцій: 500 мкг у флаконах
Даунорубіцин (Daunorubicin)* порошок / ліофілізат для розчину для ін’єкцій: 50 мг (гідрохлорид) у флаконі; по 20 мг у флаконі
Доцетаксел (Docetaxel)* ін’єкції: 20 мг/мл; 40 мг/мл
Доксорубіцин (Doxorubicin)* порошок / ліофілізат для розчину для інфузій: 10 мг у флаконах; 50 мг у флаконах
Етопозид (Etoposide)* капсули: 100 мг ін’єкції: 20 мг/мл по 5 мл в ампулах (флаконах)
Флударабін (Fludarabine)* порошок / ліофілізат для розчину для ін’єкцій / інфузій: 50 мг (фосфат) у флаконі таблетки: 10 мг
Фторурацил (Fluorouracil)* ін’єкції: 50 мг/мл по 5 мл в ампулах (флаконах)
Філграстим (Filgrastim)* ін’єкції: 120 мкг / 0,2 мл; 300 мкг / 0,5 мл; 480 мкг / 0,8 мл; 480 мкг / 0,5 мл у попередньо заповнених шприцах (шприц-дозах); 300 мкг / мл по 1 мл; 480 мг / 1,6 мл по 1,6 мл у флаконі
Гемцитабін (Gemcitabine)* порошок / ліофілізат для розчину для ін’єкцій / інфузій: 200 мг; 1 г у флаконі
Іфосфамід (Ifosfamide)* порошок / ліофілізат для розчину для ін’єкцій: 500 мг; 1 г; 2 г у флаконі
Іматиніб (Іmatinib)* таблетки: 100 мг; 400 мг
Іринотекан (Іrinotecan)* ін’єкції: 40 мг / 2 мл по 2 мл; 100 мг/5 мл по 5 мл; 500 мг / 25 мл по 25 мл у флаконі
Меркаптопурин (Mercaptopurine)* таблетки: 50 мг
Метотрексат (Methotrexate)* таблетки: 2,5 мг (у вигляді натрієвої солі / чи еквівалент метотрексату безводного) ін’єкції: 25 мг/мл (50 мг у флаконі); 100 мг / 1 мл
Оксаліплатин (Оxaliplatin)* ін’єкції: 50мг / 10 мл по 10 мл;
100 мг / 20 мл по 20 мл; 200 мг / 40 мл по 40 мл у флаконі
порошок / ліофілізат для розчину для ін’єкцій: 50 мг; 100 мг у флаконі
Паклітаксел (Paclitaxel)* порошок для розчину для ін’єкцій: 6 мг/мл концентрат для розчину для інфузій: 6 мг/мл
Прокарбазин (Procarbazine) капсули: 50 мг (у вигляді гідрохлориду)
Ритуксимаб (Rituximab)* ін’єкції: 100 мг / 10 мл по 10 мл;
500 мг/50 мл по 50 мл у флаконі
Вінбластин (Vinblastine)* порошок для розчину для ін’єкцій: 10 мг (сульфат) у флаконі
Вінкристин (Vincristine)* порошок для розчину для ін’єкцій: 1 мг (сульфат); 5 мг (сульфат) у флаконі розчин для ін’єкцій: 1 мг (сульфат); 5 мг (сульфат) у флаконі
Вінорелбін (Vinorelbine)* ін’єкції: 10 мг/мл по 1 мл; 50 мг/5 мл по 5 мл у флаконі
3. Гормони та антигормони
Додатковий перелік
 Анастрозол (Аnastrozole)* таблетки: 1 мг
 Бікалутамід (Bicalutamide)* таблетки: 50 мг
Дексаметазон (Dexamethasone)* ін’єкції: 4 мг/мл по 1 мл в ампулах (у вигляді солі натрію фосфату) розчин для перорального застосування: 2 мг/5 мл [cп]
Гідрокортизон (Hydrocortisone)* порошок для розчину для ін’єкцій: 100 мг (у вигляді натрію сукцинату) у флаконі
Метилпреднізолон (Methylprednisolone)* [cп] ін’єкції: 40 мг/мл (у вигляді натрію сукцинату) по 1 мл у однодозових флаконах та по 5 мл у багатодозових флаконах; 80 мг/мл (у вигляді натрію сукцинату) по 1 мл у однодозових флаконах; 125 мг (у вигляді натрію сукцинату) у флаконі; 250 мг (у вигляді натрію сукцинату) у флаконі; 500 мг (у вигляді натрію сукцинату) у флаконі; 1000 мг (у вигляді натрію сукцинату) у флаконі
 Преднізолон (Prednisolone)* розчин для перорального застосування: 5 мг/мл [cп] таблетки: 5 мг; 25 мг розчин для ін’єкцій: 30 мг/мл в ампулах
Тамоксифен (Tamoxifen)* таблетки: 10 мг; 20 мг
IX. Протипаркінсонічні лікарські засоби
 Біпериден (Biperiden) ін’єкції: 5 мг (лактат) по 1 мл в ампулахтаблетки: 2 мг (гідрохлорид)
Леводопа +  Карбідопа (Levodopa +  Carbidopa) таблетки: 100 мг + 10 мг; 100 мг + 25 мг; 250 мг + 25 мг
X. Лікарські засоби, що впливають на кров
1. Антианемічні лікарські засоби
Заліза сіль (Ferrous salt) розчин для перорального застосування: еквівалентно 8 мг — 25 мг заліза (у вигляді сульфату) / млтаблетки: еквівалентно 60 мг — 80 мг заліза
Заліза сіль + Фолієва кислота (Ferrous salt + Folic acid)* таблетки: еквівалентно 60 мг — 100 мг заліза + 350 мкг — 400 мкг фолієвої кислоти
Фолієва кислота (Folic acid) таблетки: 400 мкг*; 1 мг; 5 мг
Гідроксокобаламін (Hydroxocobalamin) / Ціанокобаламін (Cyanocobalamin) ін’єкції: 1 мг (у вигляді ацетату, гідрохлориду або сульфату) по 1 мл в ампулахін’єкції: 0,2 мг/мл та 0,5 мг/мл в ампулах
2. Лікарські засоби, що впливають на коагуляцію
 Еноксапарин (Enoxaparin) ін’єкції: 20 мг / 0,2 мл; 40 мг / 0,4 мл; 60 мг / 0,6 мл; 80 мг / 0,8 мл; 100 мг / 1 мл; 120 мг / 0,8 мл; 150 мг / 1 мл в ампулах або шприц-дозах
Надропарин (Nadroparin)(може бути використаний як альтернатива еноксапарину) ін’єкції: 9500 МО анти-Ха / мл по 0,3 мл; по 0,4 мл; по 0,6 мл; по 0,8 мл у попередньо наповнених шприцах; 9500 МО анти-Ха / мл по 5 мл у флаконі
Далтепарин (Dalteparin)(може бути використаний як альтернатива еноксапарину) ін’єкції: 2500 МО чи 5000 МО (анти-Ха) / 0,2 мл по 0,2 мл в одноразових шприцах; 10 000 МО (анти-Ха) / мл по 1 мл в ампулах
Гепарин натрій (Heparin sodium) ін’єкції: 1000 МО / мл; 5000 МО / мл; 20000 МО / мл по 1 мл в ампулах
Фітоменадіон (Phytomenadione) таблетки: 10 мгін’єкції: 1 мг/мл по 5 мл в ампулах [д]; 10 мг/мл по 5 мл в ампулах; 10 мг/мл по 1 мл
Протаміну сульфат (Protamine sulfate) ін’єкції: 10 мг/мл по в 5 мл в ампулах; 1000 MО (10 мг) / мл по 5 мл у флаконі (у вигляді гідрохлориду)
Транексамова кислота (Tranexamic acid) ін’єкції: 100 мг/мл по 5 мл або 10 мл в ампулахтаблетки: 250 мг — 650 мг
 Варфарин (Warfarin) таблетки: 0,5 мг; 1 мг; 2 мг; 2,5 мг; 3 мг; 5 мг
Додатковий перелік [сп]
Десмопресин (Desmopressin) ін’єкції: 4 мкг / мл (ацетат) по 1 мл; 15 мкг / мл по 1 мл в ампулах
3. Інші лікарські засоби, що застосовуються при гемоглобінопатіях
Додатковий перелік
Дефероксамін (Deferoxamine) порошок для розчину для ін’єкцій: 500 мг у флаконі
Деферасірокс (Deferasirox)(може бути використаний як альтернатива дефероксаміну) таблетки (дисперговані): 250 мг; 500 мг
Гідроксикарбамід (Hydroxycarbamide) тверда пероральна дозована форма: 200 мг; 500 мг; 1 г
XI. Препарати крові та плазмозамінні лікарські засоби людського походження
1. Кров і компоненти крові
Свіжозаморожена плазма (Fresh–frozen plasma)
Тромбоцити (Platelets)
Червоні кров’яні тільця (Red blood cells)
2. Препарати на основі (похідні) плазми крові
Імуноглобуліни людини (Human immunoglobulins)
Анти-D імуноглобулін людини (Anti-D immunoglobulin) ін’єкції: 250 мкг разова доза у флаконах; 125 мкг / 1 мл; 300 мкг / 1 мл; 300 мкг / 2 мл
Антирабічний імуноглобулін (Anti-rabies immunoglobulin) ін’єкції: 150 МО / мл у флаконах; 150 МО / мл у ампулах
Протиправцевий імуноглобулін (Anti-tetanus immunoglobulin) ін’єкції: 500 МО у флаконах; 250 МО / 5 мл (1 доза) в ампулах
Додатковий перелік
Імуноглобулін людини нормальний (Normal immunoglobulin) внутрішньом’язове введення: 16% розчин протеїну*внутрішньовенне введення: 5%; 10% розчин протеїну**підшкірне введення: 15%; 16% розчин протеїну*
Фактори згортання крові
Додатковий перелік
 Фактор згортання крові VIII (Coagulation factor VIII) порошок для розчину для ін’єкцій: 250 МО; 500 МО; 1000 МО у флаконі
 Фактор згортання крові IX (Coagulation factor IX) порошок для розчину для ін’єкцій: 500 МО; 600 МО; 1000 МО у флаконі
3. Плазмозамінники
 Декстран 70 (Dextran 70) розчин для ін’єкцій: 6%
Декстран 1 (Dextran 1)(може бути використаний в якості альтернативи декстрану 70)
Декстран 40 (Dextran 40)(може бути використаний в якості альтернативи декстрану 70) ін’єкції: 100 мг / 1 мл
XII. Лікарські засоби для лікування серцево-судинної системи
1. Антиангінальні лікарські засоби
 Бісопролол (Bisoprolol) таблетки: 1,25 мг; 2,5 мг; 5 мг; 10 мг
Метопролол (Metoprolol) таблетки: 25 мг; 50 мг; 100 мг таблетки пролонгованої дії, вкриті оболонкою: 12,5 мг; 25 мг; 50 мг; 100 мг
Карведіол (Carvedilol) таблетки: 3,125 мг; 6,25 мг; 12,5 мг; 25 мг
Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate) таблетки: (сублінгвальні) 500 мкг
 Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate) таблетки: (сублінгвальні) 5 мг
Верапаміл (Verapamil) таблетки: 40 мг; 80 мг (гідрохлорид)
2. Антиаритмічні лікарські засоби
 Бісопролол (Bisoprolol) таблетки: 1,25 мг; 2,5 мг; 5 мг; 10 мг
Метопролол (Metoprolol) таблетки: 25 мг; 50 мг; 100 мг таблетки пролонгованої дії, вкриті оболонкою: 12,5 мг; 25 мг; 50 мг; 100 мг
Карведіол (Carvedilol) таблетки: 3,125 мг; 6,25 мг; 12,5 мг; 25 мг
Дигоксин (Digoxin) ін’єкції: 250 мкг / мл по 2 мл; 0,25 мг/мл по 1 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 50 мкг / млтаблетки: 62,5 мкг; 250 мкг
Епінефрин (Epinephrine) ін’єкції: 100 мкг / мл (у вигляді тартрату або гідрохлориду) по 10 мл в ампулах; 1,82 мг/мл по 1 мл в ампулах
Лідокаїн (Lidocaine) ін’єкції: 20 мг (гідрохлорид) / мл по 5 мл; 100 мг/мл по 2 мл в ампулах
Верапаміл (Verapamil) ін’єкції: 2,5 мг (гідрохлорид) / мл по 2 мл в ампулахтаблетки: 40 мг; 80 мг (гідрохлорид)
Додатковий перелік
Аміодарон (Amiodarone) ін’єкції: 50 мг/мл по 3 мл в ампулах (гідрохлорид) таблетки: 100 мг; 200 мг; 400 мг (гідрохлорид)
3. Антигіпертензивні лікарські засоби
 Амлодипін (Amlodipine) таблетки: 5 мг; 10 мг (у вигляді малеату, месилату або бесилату)
 Бісопролол (Bisoprolol) таблетки: 1,25 мг; 2,5 мг; 5 мг; 10 мг
Атенолол (Atenolol) таблетки: 25 мг; 50 мг; 100 мг
Метопролол (Metoprolol) таблетки: 25 мг; 50 мг; 100 мг таблетки пролонгованої дії, вкриті оболонкою: 12,5 мг; 25 мг; 50 мг; 100 мг
Карведіол (Carvedilol) таблетки: 3,125 мг; 6,25 мг; 12,5 мг; 25 мг
 Еналаприл (Enalapril) тверда пероральна лікарська форма: 2,5 мг; 5 мг; 10 мг; 20 мг (у вигляді малеату водню)
Гідралазин (Hydralazine)* порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 20 мг (гідрохлорид) в ампулахтаблетки: 25 мг; 50 мг (гідрохлорид)
 Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide) розчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл тверда пероральна лікарська форма: 12,5 мг; 25 мг
Метилдопа (Methyldopa)* таблетки: 250 мг
Додатковий перелік
Нітропрусид натрію (Sodium nitroprusside) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 50 мг в ампулах
4. Лікарські засоби, що застосовуються при серцевій недостатності
 Бісопролол (Bisoprolol) таблетки: 1,25 мг; 2,5 мг; 5 мг; 10 мг
Метопролол (Metoprolol) таблетки: 25 мг; 50 мг; 100 мг таблетки пролонгованої дії, вкриті оболонкою: 12,5 мг; 25 мг; 50 мг; 100 мг
Карведіол (Carvedilol) таблетки: 3,125 мг; 6,25 мг; 12,5 мг; 25 мг
Дигоксин (Digoxin) ін’єкції: 250 мкг / мл по 2 мл;0,25 мг/мл по 1 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 50 мкг / млтаблетки: 62,5 мкг; 250 мкг
 Еналаприл (Enalapril) тверда пероральна лікарська форма: 2,5 мг; 5 мг; 10 мг; 20 мг (у вигляді малеату водню)
 Фуросемід (Furosemide) ін’єкції: 10 мг / мл по 2мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 20 мг/5 мл [д]таблетки: 40 мг
 Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide) розчин для перорального застосування: 50 мг/5 мл тверда пероральна лікарська форма: 25 мг
Спіронолактон (Spironolactone) таблетки: 25 мг
Додатковий перелік
Допамін (Dopamine) ін’єкції: 40 мг / мл (гідрохлорид) по 5 мл в ампулах
5. Антитромботичні лікарські засоби
Антиагреганти
Кислота ацетилсаліцилова (Acetylsalicylic acid) тверда пероральна лікарська форма: 75 мг — 300 мг
Клопідогрел (Clopidogrel) таблетки: 75 мг; 300 мг
Тромболітичні лікарські засоби
Додатковий перелік
Стрептокіназа (Streptokinase) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 1,5 млн. МО у флаконі
6. Гіполіпідемічні лікарські засоби
 Симвастатин (Simvastatin)* таблетки: 5 мг; 10 мг; 20 мг; 40 мг
XIII. Дерматологічні лікарські засоби (місцевого застосування)
1. Протигрибкові лікарські засоби
 Міконазол (Miconazole) крем або мазь: 2% (нітрат)
Сульфід селену (Selenium sulfide) суспензія на основі миючого засобу: 2 %
Гіпосульфіт (Sodium thiosulfate) розчин: 15%
Тербінафін (Terbinafine) крем: 1%мазь: 1% тербінафін гідрохлорид
2. Антибактеріальні лікарські засоби
Мупіроцин (Mupirocin) крем: 2% (у вигляді мупіроцину кальцію)мазь: 2%
Перманганат калію (Potassium permanganate) водний розчин: 1:10 000порошок: по 3 г або 5 г
Сульфадіазин срібла (Silver sulfadiazine)  крем: 1%
3. Протизапальні та протисвербіжні лікарські засоби
 Бетаметазон (Betamethasone) крем або мазь: 0,1% (у вигляді валерату)
 Каламін (Calamine) лосьйон
 Гідрокортизон (Hydrocortisone) крем або мазь: 1% (ацетат)
4. Лікарські засоби, що впливають на процеси видозмінення шкіри
Пероксид бензоїлу (Benzoyl peroxide) крем, мазь, лосьйон: 5%; 10%
Фторурацил (Fluorouracil) мазь: 5%
Саліцилова кислота (Salicylic acid) розчин для зовнішнього застосування: 1%; 5% по 25 мл, 40 мл, 50 мл, 100 мл
Сечовина (Urea) крем або мазь: 5%; 10%
5. Лікарські засоби для лікування педикульозу
 Бензилбензоат (Benzyl benzoate) лосьйон: 25%емульсія нашкірна: 200 мг / г по 50 г або 100 г у флаконімазь: 200—250 мг / г
Перметрин (Permethrin) крем: 5%лосьйон: 1%мазь: 40 мг / грозчин нашкірний: 0,5% по 50 г у флаконі
XIV. Лікарські засоби для діагностики
1. Офтальмологічні лікарські засоби
Флуоресцеїн (Fluorescein) очні краплі: 1% (натрієва сіль) розчин для ін’єкцій: 10% по 5 мл у флаконі для діагностичної ангіографії
 Тропікамід (Tropicamide) очні краплі: 0,5%; 1%
2. Рентгеноконтрасні лікарські засоби
 Амідотрізоат (Amidotrizoate) ін’єкції: 140 мг — 420 мг йодину / мл в 5 мл; 10 мл; 20 мл в ампулах
Барію сульфат (Barium sulfate) водний розчинпорошок для приготування суспензії: 80 г
 Йогексол (Iohexol) ін’єкції: 140 мг — 350 мг йодину / мл в 5 мл; 10 мл; 20 мл; 50 мл; 100 мл
Додатковий перелік
 Меглуміну йотроксат (Meglumine iotroxate) розчин: 5 г —8 г йоду в 100 мл до 250 мл
XV. Дезінфектори і антисептики
1. Антисептики
 Хлоргексидин (Chlorhexidine) розчин: 5% (біглюконат)гель: 4%
 Етанол (Ethanol) розчин: 70% (денатурований)
 Повідон йоду (Povidone iodine) розчин: 10% (еквівалентно 1% активного йоду)
2. Дезінфектори
Засіб на спиртовій основі для протирання рук (Аlcohol based hand rub) розчин, що містить етанол в розмірі 80% / об’ємрозчин, що містить ізопропіловий спирт в розмірі 75% / об’єм
 Суміш на основі хлору (Сhlorine base compound) порошок: (0,1% активного хлору) для розчину
 Хлороксиленол (Сhloroxylenol) розчин: 4,8%
Глутарал (Glutaral) розчин: 2%
XVI. Діуретики
Амілорид (Аmiloride) таблетки: 5 мг (гідрохлорид)
 Фуросемід (Furosemide) ін’єкції: 10 мг/мл по 2 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 20 мг/5 мл [д]таблетки: 10 мг [д]; 20 мг [д]; 40 мг
 Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide) тверда пероральна лікарська форма: 25 мг
Маніт (Mannitol) розчин для ін’єкцій: 10%; 20%розчин для інфузій: 15% по 100 мл, 200 мл, 400 мл у пляшках; по 100 мл, 250 мл, 500 мл у контейнерах
Спіронолактон (Spironolactone) таблетки:25 мг
Додатковий перелік
Спіронолактон (Spironolactone) розчин для перорального застосування: 5 мг/5 мл; 10 мг/5 мл; 25 мг/5 мл
XVII. Лікарські засоби, що впливають на функцію шлунково-кишкового тракту
Додатковий перелік [сп]
 Ферменти підшлункової залози (Рancreatic enzymes) лікарські засоби та дози, включаючи ліпази, протеази та амілази, застосовувати відповідно до віку
1. Противиразкові лікарські засоби
Додатковий перелік
 Омепразол (Omeprazole) порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 40 мг в ампулах порошок для приготування розчину для перорального застосування: 20 мг; 40 мг у саше тверда пероральна лікарська форма: 10 мг; 20 мг; 40 мг
 Ранітидин (Ranitidine) ін’єкції: 25 мг / мл (у вигляді гідрохлориду) по 2 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 75 мг/5 мл (у вигляді гідрохлориду) таблетки: 150 мг (у вигляді гідрохлориду)
2. Антиеметики
Додатковий перелік
Дексаметазон (Dexamethasone) ін’єкції: 4 мг / мл по 1мл в ампулах (у вигляді динатрієвої солі фосфату) розчин для перорального застосування: 0,5 мг/5 мл; 2 мг / 5 мл тверда пероральна лікарська форма: 0,5 мг; 0,75 мг; 1,5 мг; 4 мг
Метоклопрамід (Metoclopramide)  ін’єкції: 5 мг (гідрохлорид) / мл по 2 мл в ампулах розчин для перорального застосування: 5 мг/5 мл [д] таблетки: 10 мг (гідрохлорид)
Ондансетрон (Ondansetron)  ін’єкції: 2 мг основа / мл по 2 мл в ампулах (у вигляді гідрохлориду) розчин для перорального застосування: 4 мг основа / 5 мл тверда пероральна лікарська форма: відповідає 4 мг основи; 8 мг основи; 24 мг основи
3. Протизапальні лікарські засоби
 Cульфасалазин (Sulfasalazine) утримувальна клізмасвічка: 500 мгтaблетки: 500 мг
Додатковий перелік
 Гідрокортизон (Hydrocortisone) утримувальна клізма свічка: 25 мг (ацетат)
4. Проносні лікарські засоби
 Сена (Senna) таблетки: 7,5 мг; 13,5 мг; 70 мг (сеннозиди)
5. Лікарські засоби, що застосовуються при діареї
Пероральна регідратація
Солі для пероральної регідратації(Оral rehydration salts) порошок для розведення в 200 мл; 500 мл; 1 л
Глюкоза: 75 мілліеквівалент (млек)
Натрій: 75 млек чи ммоль / л
Хлорид: 65 млек чи ммоль / л
Калій: 20 млек чи ммоль / л
Цитрат: 10 ммоль / л
Осмолярність: 245 мосм / л
Глюкоза: 13,5 г / л
Натрію хлорид: 2,6 г / л
Калію хлорид: 1,5 г / л
Тринатрію цитрат дигідрат: 2,9 г / л
бікарбонат натріюможе замінювати тринатрію цитрат дигідрат 2,5 г / л
порошок для орального розчину: по 4,4 г у пакетах № 5 або № 20(1 пакетик містить глюкози безводної 2,7 г, натрію цитрату 0,58 г, натрію хлориду 0,52 г, калію хлориду 0,3 г) порошок для орального розчину: по 10,7 г у пакетах № 20 (1 пакетик містить 0,75 г калію хлориду, 1,3 г натрію хлориду, 1,45 г натрію цитрату, 6,75 г глюкози безводної)
Лікарські засоби від діареї
Сульфат цинку (Zinc sulfate)* тверда пероральна лікарська форма: 20 мг
XVIII. Гормони, інші лікарські засоби, що використовуються при ендокринних захворюваннях
1. Кортикостероїди і синтетичні замінники
Флудрокортизон (Fludrocortisone) таблетки: 100 мкг (ацетат)
Гідрокортизон (Hydrocortisone) таблетки: 5 мг; 10 мг; 20 мгпорошок для розчину для ін’єкцій: по 100 мг у флаконах
2. Андрогени
Додатковий перелік
Тестостерон (Testosterone) ін’єкції: 200 мг (енантат) по 1 мл в ампулах; 250 мг/мл по 1 мл, 4 мл в ампулах
3. Контрацептиви*
Оральні гормональні контрацептиви
 Етинілестрадіол (Ethinylestradiol) +
 Левоноргестрел (Levonorgestrel)
таблетки: 30 мкг + 150 мкг
 Етинілестрадіол (Ethinylestradiol) +
 Норетистерон (Norethisterone)
таблетки: 35 мкг + 1 мг
Левоноргестрел (Levonorgestrel) таблетки: 30 мкг; 750 мкг (пакет із двох); 1.5 мг
Ін’єкційні гормональні контрацептиви
Естрадіол ципіонат (Estradiol cypionate) + Медроксипрогестерону ацетат (Мedroxyprogesterone acetate) ін’єкція: 5 мг + 25 мг
Медроксипрогестерону ацетат (Мedroxyprogesterone acetate) депо ін’єкції:150 мг/мл по 1 мл у флаконі
Норетистерону енантат (Norethisterone enantate) масляний розчин:200 мг/мл по 1 мл в ампулах
Імплантабельні контрацептиви
Етоногестрел-рилізинговий імплантат (Etonogestrel-releasing implant) одностержневий етоногестрело-рилізинговий імплантат, який містить 68 мг етоногестрела
Левоноргестрел-рилізинговий імплантат (levonorgestrel-releasing implant) два стрижня левоноргестрело-рилізингового імплантата, кожен стрижень якого містить 75 мг левоноргестрелу (150 мг від загального обсягу)
Внутрішньоматкові засоби
Левоноргестрел-рилізинг внутрішньоматкової системи (levonorgestrel-releasing intrauterine system) внутрішньоутробна система з резервуаром, що містить 52 мг левоноргестрелу
Інтравагінальні контрацептиви
Прогестеронове вагінальне кільце (Progesterone vaginal ring)* прогестероно-рилізингове вагінальне кільце, що містить 2,074 г мікронізованого прогестерону
4. Естрогени
5. Інсуліни та інші ліки, які використовуються для лікування діабету
 Гліклазид (Gliclazide) тверда пероральна лікарська форма: 30 мг; 60 мг; 80 мг
таблетки з контрольованим вивільненням: 30 мг; 60 мг; 80 мг
Глібенкламід (Glibenclamide)*(може бути використаний як альтернатива гліклазиду) тверда пероральна лікарська форма: 5 мг
Глюкагон (Glucagon) ін’єкції:1 мг/мл
Інсулін для ін’єкцій (розчинний) (Іnsulin injection (soluble)) ін’єкції:40 МО / мл по 10 мл у флаконі; 100 МО / мл по 5 мл; по 10 мл у флаконі
Інсулін середньої тривалості дії (Іntermediate-acting insulin) ін’єкції:40 МО / мл по 10 мл у флаконі; 100 МО / мл по 5 мл; по 10 мл у флаконі (у вигляді суспензії інсуліну цинку або ізофан інсуліну)
Метформiн (Metformin) таблетки:500 мг — 1000 мг (гідрохлорид)
6. Овуляційні індуктори
Додатковий перелік
Кломіфен (Clomifene) таблетки: 50 мг (цитрат)
7. Прогестагени
 Медроксипрогестерону ацетат (Medroxyprogesterone acetate) таблетки: 5 мгсуспензія для ін’єкцій: 150 мг/мл по 1 мл у флаконі або заповненому шприці
8. Гормони щитовидної залози і антитиреоїдні лікарські засоби
Левотироксин (Levothyroxine) таблетки: 25 мкг [д]; 50 мкг; 100 мкг (натрієва сіль)
Калію йодид (Рotassium iodide) таблетки: 100 мкг; 200 мкг; 1 мг; 60 мг; 250 мг
 Пропілтіоурацил (Рropylthiouracil) таблетки: 50 мг
Додатковий перелік [cп]
Люголя розчин (Lugols solution) розчин для перорального застосування: близько 130 мг всього йоду / мл
XIX. Імунобіологічні лікарські засоби
1. Діагностичні речовини
Туберкулін (Tuberculin), очищений білок похідна (purified protein derivative -PPD) ін’єкції
2. Сироватки та імуноглобуліни
Протиотрутний імуноглобулін (Anti-venom immunoglobulin)* ін’єкції
Дифтерійний анатоксин (Diphtheria antitoxin) ін’єкції: 10 000 МО; 20 000 МО у флаконісуспензія для ін’єкцій: по 0,5 мл (1 доза) або 1 мл (2 дози) в ампулах (0,5 мл містить: анатоксин дифтерійний очищений концентрований — 5 флокулюючих одиниць (Lf)
3. Вакцини
Рекомендовано як у вигляді моновакцин, так і комбінованих вакцин
Вакцина БЦЖ (BCG vaccine)
Вакцина проти дифтерії (Diphtheria vaccine)
Гемофільна вакцина типу B (Haemophilus influenzae type b vaccine)
Вакцина проти гепатиту B (Hepatitis B vaccine)
Вакцина проти кору (Measles vaccine)
Вакцина проти кашлюку (Pertussis vaccine)
Вакцина проти поліомієліту (Poliomyelitis vaccine)
Вакцина проти краснухи (Rubella vaccine)
Вакцина проти правця (Tetanus vaccine)
Рекомендації щодо деяких груп високого ризику
Вакцина проти сказу (Rabies vaccine)
Рекомендації за програмами імунізації з певними характеристиками
Вакцина проти паротиту (Mumps vaccine)
XX. Міорелаксанти (периферійної дії) та інгібітори холіноестерази
 Атракуріум (Аtracurium) ін’єкції: 10 мг/мл (безилат)
Неостигмін (Neostigmine) ін’єкції: 0,5 мг/мл по 1 мл в ампулах; 2,5 мг (метилсульфат) по 1мл в ампулахтаблетки: 15 мг (бромід)
Суксаметоній (Suxamethonium) ін’єкції: 50 мг (хлорид) / мл по 2 мл в ампулах; 20 мг/мл по 5 мл в ампулах (суксаметонію йодид) порошок для приготування розчину для ін’єкцій (хлорид) у флаконі
 Векуроніум (Vecuronium) [д] порошок для приготування розчину для ін’єкцій: 10 мг (бромід) у флаконі
Додатковий перелік
Піридостигмін (Pyridostigmine) ін’єкції: 1 мг / мл по 1мл в ампулах таблетки: 60 мг (бромід)
XXI. Офтальмологічні лікарські засоби
1. Протиінфекційні лікарські засоби
Ацикловір (Аciclovir) мазь: 3%
Азитроміцин (Аzithromycin) розчин (очні краплі): 1,5%
 Гентаміцин (Gentamicin) розчин (очні краплі): 0,3% (сульфат)
 Oфлоксацин (Ofloxacin) розчин (очні краплі): 0,3%
 Tетрациклін (Tetracycline) очна мазь: 1% (гідрохлорид)
2. Протизапальні лікарські засоби
 Преднізолон (Рrednisolone) розчин (очні краплі): 0,5% (фосфат натрію)
3. Місцеві анестетики
 Тетракаїн (Тetracaine)  розчин (очні краплі): 0,5% (гідрохлорид)
4. Міотичні лікарські засоби та лікарські засоби проти глаукоми
Ацетазоламід (Аcetazolamide) таблетки: 250 мг
Латанопрост (Latanoprost) розчин (очні краплі): латанопрост
50 мкг / мл
 Пілокарпін (Рilocarpine) розчин (очні краплі): 2%; 4%; 1% (гідрохлорид чи нітрат)
 Тимолол (Тimolol) розчин (очні краплі): 0,25%; 0,5% (у вигляді малеата водню)
5. Мідріатики
Атропін (Аtropine)  розчин (очні краплі): 0,1%; 0,5%; 1% (сульфат) [д]
Гоматропін (гідробромід) (Homatropine hydrobromide)(може бути використаний як альтернатива атропіну)
Циклопентолат (гідрохлорид) (Cyclopentolate)(може бути використаний як альтернатива атропіну) розчин (очні краплі): 1% (гідрохлорид)
Додатковий перелік
Адреналін (Еpinephrine (Аdrenaline)) розчин (очні краплі): 2% (у вигляді гідрохлориду)
XXII. Лікарські засоби, що впливають на міометрій
1. Лікарські засоби, що підсилюють скоротливу активність міометрію
 Ергометрин (Еrgometrine) ін’єкції: 200 мкг (гідроген малеату) по 1 мл в ампулах; 0,2 мг / мл по 1 мл в ампулах (1 мл розчину містить метилергометрину малеату 0,2 мг)
Мізопростол (Мisoprostol) таблетки: 200 мкгвагінальні таблетки: 25 мкг*
Окситоцин (Оxytocin) ін’єкції: 5 МО / 1 мл; 10 МО / 1мл
Додатковий перелік
Міфепристон (Мifepristone)* — Мізопростол (Мisoprostol)* таблетки: 200 мг — 200 мкг міфепристон таблетки: 10 мг, 50 мг, 200 мг мізопростол таблетки: 200 мкг
2. Лікарські засоби, що зменшують скоротливу активність міометрію (токолітики)
Ніфедипін (Nifedipine) швидкорозчинні капсули: 10 мг
XXIII. Перитонеальний діалізний розчин
Додатковий перелік
Розчин для перитонеального діалізу (відповідного складу) (intraperitoneal dialysis solution) парентеральний розчин
XXIV. Лікарські засоби для лікування психічних і поведінкових розладів
1. Лікарські засоби, що застосовуються при психотичних розладах
 Хлорпромазин(Chlorpromazine) [д] ін’єкції: 25 мг (гідрохлорид) / мл по 2 мл в ампулахрозчин для перорального застосування: 25 мг (гідрохлорид) / 5 млтаблетки: 10 мг; 25 мг; 50 мг; 100 мг (гідрохлорид)
 Флуфеназин (Fluphenazine) ін’єкції: 25 мг (деканоат або енантат) по 1 мл в ампулах
 Галоперидол (Haloperidol)[д] ін’єкції: 5 мг по 1мл в ампулахтаблетки: 1,5 мг; 2 мг; 5 мг
Рисперидон (Risperidone) тверда пероральна лікарська форма: 0,25 мг — 6 мг
Додатковий перелік
Kлозапін (Clozapine) тверда пероральна лікарська форма: 25 — 200 мг
Галоперидол (Haloperidol) [д] розчин для перорального застосування: 2 мг/мл
2. Лікарські засоби, що застосовуються для лікування порушення настрою
Лікарські засоби, що застосовуються при депресивних розладах
 Амітриптилін (Аmitriptyline) таблетки: 25 мг; 75 мг (гідрохлорид)
Флуоксетин (Fluoxetine)  тверда пероральна лікарська форма: 20 мг (у вигляді гідрохлориду)
Лікарські засоби, що застосовуються при біполярних розладах
Карбамазепін (Carbamazepine) таблетки (з поділкою): 100 мг; 200 мг
Літію карбонат (Lithium carbonate) тверда пероральна лікарська форма: 300 мг
Вальпроєва кислота / Вальпроат натрію (Valproic acid / Sodium valproate) таблетки (з покриттям): 200 мг — 500 мг (вальпроат натрію)
3. Лікарські засоби для лікування тривожних розладів
 Діазепам (Diazepam) таблетки (з поділкою): 2 мг; 5 мг
4. Лікарські засоби, що застосовуються при обсесивно-компульсивних розладах
Kломіпрамін (Clomipramine) тверда пероральна лікарська форма: 10 мг; 25 мг (гідрохлорид)
5. Лікарські засоби для лікування розладів, викликаних вживанням психоактивних речовин
Додатковий перелік
 Mетадон (Methadone) концентрат для приготування розчину для перорального застосування: 5 мг/мл; 10 мг/мл (гідрохлорид) розчин для перорального застосування: 5 мг/5 мл; 10 мг/5 мл (гідрохлорид) або 1 мг/мл таблетки: 5 мг; 10 мг; 25 мг; 40 мг
Бупренорфін (Buprenorphine) таблетки (сублінгвальні): 2 мг; 4 мг; 8 мг
XXV. Лікарські засоби, що впливають на функцію органів дихання
1. Антиастматичні засоби і лікарські засоби для лікування хронічної обструктивної хвороби
 Беклометазон (Beclometasone) інгаляція (аерозоль): 50 мкг; 100 мкг (дипропіонат) на дозу (у вигляді форм, що не містять фреон)
 Будесонід (Budesonide) [д] інгаляція (аерозоль): 100 мкг на дозу; 200 мкг на дозу
Епінефрин (Адреналін) (Epinephrine / Adrenaline) ін’єкції: 1 мг (у вигляді гідрохлориду та гідротартрату) по 1 мл в ампулах, що відповідає 1,82 мг адреналіну тартрату в 1 мл
Іпратропію бромід (Ipratropium bromide) інгаляція (аерозоль):20 мкг на дозу
 Сальбутамол (Salbutamol) інгаляція (аерозоль): сальбутамол 100 мкг як сульфат (1 доза) розчин для ін’єкцій: 50 мкг (як сульфат) / мл по 5 мл в ампулах; 500 мкг (як сульфат) / мл по 1 мл в ампулахдозований інгалятор (аерозоль): 100 мкг (як сульфат) на 1 дозуреспіраторний розчин для використання в розпилювачах-небулайзерах: 5 мг (як сульфат) / мл; 1 мг/мл
XXVI. Розчини, що коригують водний, електролітний та кислотно-лужний баланс
1. Лікарські засоби для перорального застосування
Солі для пероральної регідратації (Oral rehydration salts)Див. розділ XVII
Калію хлорид (Potassium chloride) порошок для розчину
2. Лікарські засоби для парентерального застосування
Глюкоза (Glucose) розчин для ін’єкцій: 5% (ізотонічний) розчин для ін’єкцій: 10%; 40%; 50% (гіпертонічний)
Калію хлорид (Potassium chloride) розчин: 11,2% по 20 мл в ампулах (еквівалентно K+ 1,5 ммоль / мл,Cl— 1,5 ммоль / мл) розчин для розведення: 7,5% (еквівалентно К+ 1 ммоль / мл та Сl1 ммоль / мл) [д]; 15% (еквівалентно K+ 2 ммоль / мл та Cl 2 ммоль / мл) [д]
Натрію хлорид (Sodium chloride) розчин для ін’єкцій: 0,9% ізотонічний (еквівалентно Na+154 ммоль / л, Сl 154 ммоль / л)
Натрію гідрокарбонат(Sodium hydrogen carbonate) ін’єкції: 1,4% — 8,4%
 Лактат натрію (Sodium lactate), комбінації розчин для ін’єкцій
3. Інші
Вода для ін’єкцій (Water for injection) розчин для ін’єкцій: 2 мл; 5 мл; 10 мл в ампулах
XXVII. Вітаміни і мінерали
Додатковий перелік
Кальцію глюконат (Calcium gluconate) ін’єкції: 100 мг/мл по 10 мл в ампулах
XXVIII. Лікарські засоби для лікування вуха, горла та носа [д]
Оцтова кислота (Acetic acid) місцево: 2% в спирті
 Будесонід (Budesonide) назальний спрей: 100 мкг на дозу; 50 мкг на дозу
 Ципрофлоксацин (Ciprofloxacin) місцево: 0,3% краплі (гідрохлорид)
 Ксилометазолін (Xylometazoline)  назальний спрей: 0,05%
краплі назальні: 0,05%; 0,1% по 10 мл
XXIX. Спеціальні лікарські засоби для догляду за новонародженими
1. Лікарські засоби, що призначаються немовлятам [д]
Кофеїну цитрат (Caffeine citrate) ін’єкції: 20 мг/мл (еквівалентно 10 мг кофеїну основи / мл) розчин для перорального застосування: 20 мг/мл (еквівалентно 10 мг кофеїну основи / мл)
Хлоргексидин (Сhlorhexidine) розчин або гель: 7,1% (диглюконат), забезпечуючи 4% хлоргексидину (для догляду за пупковою раною) [д]
Додатковий перелік
 Ібупрофен (Ibuprofen) розчин для ін’єкцій: 5 мг/мл
 Простагландин Е
(Prostaglandin E)
розчин для ін’єкцій: простагландин Е1 — 0,5 мг/мл в спиртіпростагландин Е2 — 1 мг/мл
Легеневі сурфактанти (Surfactant) суспензія для введення в трахею: 25 мг/мл — 80 мг/мл
2. Лікарські засоби, що застосовуються матері новонароджених
Дексаметазон (Dexamethasone) ін’єкції:4 мг/мл дексаметазону фосфату (у вигляді динатрієвої солі)
XXX. Лікарські засоби, що застосовуються при захворюванях суглобів
1. Лікарські засоби для лікування подагри
Алопуринол (Allopurinol) таблетки: 100 мг
2. Модифікуючі лікарські засоби, що використовуються при ревматичних хворобах (DMARDs)
Хлорохін (Chloroquine) таблетки: 100 мг; 150 мг (у вигляді фосфату або сульфату); 250 мг (фосфат)
Додатковий перелік
Азатіоприн (Azathioprine) таблетки: 50 мг
Гідроксихлорохін (Hydroxychloroquine) [сп] тверді пероральні дозовані форми: 200 мг (у вигляді сульфату)
Метотрексат (Methotrexate) таблетки: 2,5 мг (у вигляді натрієвої солі)
Пеніциламін (Penicillamine) тверді пероральні дозовані форми: 250 мг
Сульфасалазин (Sulfasalazine) таблетки: 500 мг

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 березня 2017 р. № 180

Детальніше

Как устроена система здравоохранения в Канаде

https://medprosvita.com.ua/kak-ustroena-sistema-zdravoohraneniya-kanade/

Денег всегда будет не хватать, или стоить система будет дорого. Построить дешевую систему, которая бы соответствовала всем нашим ожиданиям, нереально нигде.

Дмитрий Бергер

Перед тем, как разбираться с системой здравоохранения в Канаде, неплохо бы представить себе контекст ее мира. Канадская система здравоохранения — универсальная, бесплатная и одноуровневая, финансируемая провинциальными и федеральными правительствами посредством автоматического медицинского страхования жителей провинции — является одним из столпов канадской идентичности наряду с хоккеем и кленовым сиропом. Что сильно мешает любым структурным реформам, которые, кстати, давно назрели, ведь изначально, в 1930-1940-х годах, подразумевалось, что она будет служит временным решением для временно неспособных трудится людей. Скажем, чтобы поломанная нога не ломала жизнь заводского рабочего. И в этом канадская система преуспела.

Но современные требования к медицине превосходят даже фантазии медиков 70 лет тому назад. Рак уже не обязательно — смертный приговор, СПИД уже контролируется. Система же, созданная в средине 20-го века для борьбы с болезнями и травмами средины 20-го века, с трудом справляется с проблемами 21-го века, и универсальная доступность ограничивает ее возможности. Поскольку универсальность и доступность закреплены законодательно, то возникновение частных клиник, имеющих свои критерии отбора пациентов и методов лечения, невозможно. Да, врачи — частные предприниматели и контакторы, но их деятельность обязана вписываться в систему государственного финансирования и следовать предписаниям правительства.

За исключением дантистов и офтальмологов. Тут, по причинам нехватки финансов, и традиционного со Средних веков разделения докторов и цирюльников-зубодеров, разрешено частное двухуровневое — государственное или частное страхование. И моментально видно преимущество такого подхода. По крайней мере в развитой экономике. Неимущие могут пользоваться бесплатными дантистами и офтальмологами (или правительство платит коммерческим докторам), но, за исключением авральных ситуаций, это происходит не особо быстро, не особо удобно и, как правило, не особо разнообразно. Например, бесплатно можно заделать дырку или вырвать зуб в то время, когда имеющий частную страховку человек (такие страховки, как правило, предоставляются работодателем как часть пакета, наряду с зарплатой) может позволить себе профилактику пару раз в год в удобное для него время и у специалиста, которого он сам себе выбирает.

В Канаде страхователем является провинциальное правительство. Гражданину Канады дают идентификационный номер социального страхования SIN (social insurance number), а жителю (не обязательно гражданину) еще и OHIP (Ontario Health Insurance Policy) карточку, по которой докторам оплачивают визиты.

В Штатах государство страхует только госслужащих, бедных и людей старше 65 или 67. Поэтому смешно наблюдать, как их конгрессмены, которых бесплатно лечит государство, ратуют за частную медицину. Вот у них, согласно Обамакэр (Affordable Health Act) вводилось с 2009 обязательное страхование частных лиц, людей обязывали покупать страховку. Почему там же и сыр-бор сейчас. Сделано это было из-за того, что, понятно, молодые болеют реже, а пожилых много, и на всех денег не хватает.

В Канаде врачи и вообще медицинские профессии, связанные с госстрахованием, находятся на коллективном контракте у государства — через свои профессиональные организации, что дает возможность держать стоимость под контролем, но ограничивает возможность расширения услуг и экспериментирования. Частная страховка в Канаде невероятно выгодна потребителям, так как дает доступ ко многим экстра-услугам, особенно — услугам дантистов, окулистов и психиатров/психологов. Может даже обеспечить отдельную палату в больнице, если хорошая страховка попалась. Если провинциальная страховка покрывает нарывы-переломы, то профилактика зубов и души стоит денег.

Доктора, инженеры, ученые, адвокаты в Канаде переставляют собой особый профессиональный класс. Чтобы стать представителем одной из этих профессий, не достаточно закончить университет и пройти практику. Нужно еще сдать экзамен для членства в профессиональной организации провинции или штата. Именно эти организации регулируют отношения профессионалов с правительством и контролируют деятельность своих членов. Так, адвокат или врач, выпертый из ассоциации за действия, несовместимые, по мнению коллег, с репутацией врача или адвоката, не сможет работать по специальности, хотя его проступок и не был преступлением в юридическом смысле.

Государственная страховка и частные врачи позволяют пациентам избегать привязки к участкам и дают им возможность выбора. Медицинская система организована по принципу сортировки — трияжа. Это значит, что семейный врач или медсестра на приеме в скорой помощи определяет срочность проблемы и соответственно выстраивает очередность приема обратившихся. Многим это не нравится, так как иногда приходится ждать часами, когда на тебя обратят внимание. Но система действительно эффективна. Например, после того как, кажется, в 1970-х в Чикаго было принято решение пропускать больных не в порядке живой очереди, а по степени ургентности состояния и угрозы их жизни и здоровью, то количество умерших от инфарктов и инсультов упало до нуля.

Задача семейного врача или, у детей до 18 лет – педиатра, вести наблюдение за постоянным пациентом, определить необходимость привлечения специалиста и, если таковой нужен, направить к нему. К сожалению, довольно много народу, часто новые иммигранты, непривычные к такой системе, не ищут семейных врачей или педиатров для детей, а полагаются на скорую помощь в любой ситуации. Это пожирает огромные средства, так как визит к семейному доктору обходится казне в 25-50 долларов, а тот же поход в отделение скорой помощи обходится государству в сотни, а то и тысячи долларов. Но люди упорно прутся в госпиталь с кашлем и терпеливо сидят по 4 часа ради прослушивания легких и таблетки от головной боли.

В Америке однажды посчитали, что дешевле было бы содержать одного бездомного алкоголика, дав ему пособие, квартиру и медсестру для наблюдения, чем несколько раз в год откачивать в реанимации. 30-50 тысяч против 100000-250000. И это человек без всякой медицинской страховки!

Статистика показывает, что универсальная государственная медицинская страховка способствует занятости населения. В группе мужчин 25-54 лет, то есть самом производительном сегменте населения, занятость составляла в Швеции — 84%, в Канаде 82%, а вот в США всего лишь 77%. Немаловажную роль здесь играет как раз медицинская страховка. Если работодатель ее не предоставляет, а здоровье того требует, то имеет смысл оставаться в системе, которая предоставляет медицинскую помощь только бедным и безработным. Особенно, когда лекарства стоят диких денег. А они так стоят, особенно в Штатах, где развит лекарственный туризм в более дешевую Канаду.

Поскольку канадский доктор по определению бизнесмен, ему приходится вести бизнес со всеми плюсами и минусами. Мой нынешний доктор имел цветущую практику в прекрасном районе, и даже сам нанимал докторов, так там все шло прекрасно. Пока в один прекрасный день владелец помещения не продал место международной корпорации пончиков. Я пришел, а вместо докторов — пончики!  В общем, пришлось моему доктору заниматься восстановлением практики считай с нуля в новом месте.

Частная практика — бизнес. Я давно знаком с известным оттавским детским офтальмологом — один такой специалист в городе в избранной нише. Кстати, еще в 1991 году он восторгался советским офтальмологом Федоровым, первым поставившим глазную операцию на поток и превративший ее в бизнес. Сам мой знакомый поставил свою практику на поток с военной, а то и механической точностью. Все занимает 10-15 минут, скорость ошеломляющая, 5-6 комнат, между которыми он и его помощники носятся, как заводные. Он меня знает, и говорит со мной дружески, что-то спрашивает, но я просто не успеваю переварить это все и ответить на такой скорости. Это непривычно и раздражает, но у него сидят толпы в приемной, значит, что-то он делает правильно. Он жаловался, что трудно найти подходящего офтальмолога для его практики. Он их спрашивает, сколько они готовы принять пациентов? Ну, мямлят кандидаты, 10-15. В час? — интересуется мой знакомый. У тех лезут на лоб глаза. В день! Свободен!

Что удобно — много разбросанных по городу мелких лабораторий, которые открываются в 6-7 утра, чтобы народ мог сдать анализы до работы. Пришел после 9 утра — вообще никого. Такая децентрализация дает гибкость системе.

Канадские врачи недовольны системой, нехваткой финансирования. Система требует реформ, но как реформировать то, что стало частью национальной самоидентификации? В этом плане у Украины есть преимущество — возможность все начать с нуля и, значит, избежать ошибок других.

Денег всегда будет не хватать, или стоить система будет дорого. Построить дешевую систему, которая бы соответствовала всем нашим ожиданиям, нереально нигде.

Детальніше

Науковці ЄС офіційно оголосили гомеопатію нонсенсом

Не те щоб науковці не знали про це раніше – але масштаб поширення гомеопатії змусив зробити офіційну заяву.

Організація EASAC, що об’єднує академії наук з 29 країн Європи, оприлюднила 12-сторінкову заяву, в якій називає гомеопатію нонсенсом, а поширення і застосування гомеопатичних продуктів — небезпечними для здоров’я.

EASAC має намір вплинути цією заявою на регулюючі органи Євросоюзу, здатні вжити заходів по боротьбі з гомеопатією, ринок якої в Європі і США продовжує зростати, – передає Громадське.

У доповіді йдеться про те, що гомеопатичні засоби можуть завдати шкоди пацієнтам, які потребують лікування, оскільки заважають їм приймати справжні ліки і підривають їхню віру в медичне співтовариство.

Знаєте, як називаються альтеранитвні ліки, дію яких доведено?

EASAC рекомендує урядам країн ЄС ввести норми щодо припинення неправдивих тверджень і рекламних повідомлень гомеопатів; припинити фінансування гомеопатичних засобів з державних медичних програм; зажадати чітко вказувати на етикетках гомеопатичних препаратів склад активних компонентів та їх дозування.

Крім того, академіки не обійшли стороною і альтернативну медицину, яка заснована на помилках на кшталт «лікування подібного подібним» або наявності у води пам’яті.

У 2015 році гомеопатія була в Європі індустрією з обігом в € 1 млрд, галузь зростає щорічно на 6%.

 
Детальніше

Неймовірне ставлення до пацієнтів, блискавична “швидка” і зарплата лікарів до 500 тис грн на місяць: як лікують у найбагатшій країні світу Катарі

Неймовірне ставлення до пацієнтів, блискавична “швидка” і зарплата лікарів до 500 тис грн на місяць: як лікують у найбагатшій країні світу Катарі

Читайте на “tsn.ua” блог Юлії Закі у рамках серії “Закордонна медицина очима українців”: https://ru.tsn.ua/…/kak-lechat-v-katare-krohotnye-bolnichny…

В самой богатой стране мира медицина соответствующая, хотя и здесь есть свои нюансы.
ru.tsn.ua
Детальніше

Шановні лісівники! Щиро та сердечно вітаємо вас із професійним святом працівників лісового господарства, лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості!

Встановлення державного професійного свята – це визнання соціальної важливості вашої самовідданої, важливої й значущою праці. Адже нині перед лісівниками стоїть низка надважливих завдань. Вам належить збільшувати лісистість території країни до європейського рівня, оберігати екологічну привабливість лісів, запроваджувати сучасні методи ведення лісового господарства, використання лісових ресурсів та корисних властивостей лісу, боротися з самовільними вирубками, пожежами та шкідниками, піднімати матеріальну базу лісової науки й освіти до сучасного європейського рівня. Сподіваємось, що ваша важка наполеглива праця щодо збереження, невиснажливого використання та відтворення лісів України буде взірцем для всіх інших країн Європи і світу.

Тож із великою повагою до вашої професії та щирою шаною до кожного з вас висловлюємо подяку за плідне співробітництво й бажаємо міцного здоров’я та благополуччя! Хай здійснюються всі ваші мрії та задуми, а віра та оптимізм будуть супутниками на все життя!

Зі щирою повагою – правління та виконавча дирекція

БО «Лікарняна каса Житомирської області». 

Детальніше

Щиро вітаємо З ДНЕМ РЯТІВНИКА!

рятівник-2

Шановні працівники аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, інших спеціальних формувань, а також громадяни, які внесли свій внесок у справу ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, захисту життя і здоров’я людей. Щиро та сердечно вітаємо вас із професійним святом – ДНЕМ РЯТІВНИКА!

Ризикуючи життям, ви першими приходите на допомогу під час пожеж, повеней, інших стихійних лих, природних і техногенних катастроф. В екстремальній ситуації вам доводиться приймати відповідальні рішення, від яких залежать добробут, здоров’я, а часто й життя людей.
Дякуємо вам за відданість справі, мужність, вірність обов’язку! Переконані, що, спираючись на славні традиції та накопичений досвід, ви й надалі будете успішно вирішувати покладені на вас завдання. Ваша праця не менш шляхетна, ніж виконання лицарських обітниць, адже вам притаманні відвага, співпереживання, чуйність, прагнення відгукнутися на чужу біду.

Тож від усієї душі бажаємо вам здоров’я, твердості духу, щастя, миру і добра Вам і Вашим родинам та успіхів у службі на благо України!
Зі щирою повагою – правління та виконавча дирекція

БО «Лікарняна каса Житомирської області».

Детальніше

ШАНОВНІ ПРАЦІВНИКИ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ! Щиро та сердечно вітаємо вас із професійним святом!

фармацевти

Ваша робота потребує не тільки глибоких фахових знань і різнобічних навичок, а й великого серця, високих моральних якостей, а зараз навіть особистої хоробрості для виконання професійних обов’язків.

Бути фармацевтом – це значить щодня й щогодини піклуватись про здоров’я наших громадян. І ті, хто виробляє ліки, й ті, хто їх реалізує, — всі ви виконуєте найважливіше соціальне завдання. Не залишаються осторонь і вчені, які працюють на освітянській ниві фармацевтичної галузі – підготовка кваліфікованих кадрів є одним із найголовніших завдань сьогодення: час потребує від вас нових підходів, щоб підготувати фахівців, котрі використовуватимуть останні досягнення науки й доноситимуть їх до пацієнтів. Джерелом натхненної праці для всіх вас є любов до обраної професії, прагнення служити Людині і її Здоров’ю.

Тож нехай це свято наповнить ваші серця гордістю за нашу фармацію, нехай збуваються ваші мрії і надії на світле майбутнє України!

Зі щирою повагою – правління та виконавча дирекція

БО «Лікарняна каса Житомирської області».

Детальніше

#medi